رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
  • الأحد ۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 13 June

چهار سال پیش شرکت آب ‌و فاضلاب و سازمان ملی استاندارد طرحی را برای نصب برچسب انرژی روی شیرآلات به منظور کاهش مصرف آب در نظر گرفتند که تاکنون عملیاتی نشده بود

چهار سال پیش شرکت آب ‌و فاضلاب و سازمان ملی استاندارد طرحی را برای نصب برچسب انرژی روی شیرآلات به منظور کاهش مصرف آب در نظر گرفتند که تاکنون عملیاتی نشده بود، اما در آخرین خبرها مدیر کل دفتر استانداردها و طرح‌های آب و آبفا وزارت نیرو از نصب اجباری برچسب استاندارد مصرف آب در آینده نزدیک در محصولات خانگی آب‌بر خبر داده است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایسنا، برچسب انرژی در کالاهای انرژی‌بر برای محصولاتی به کار می رود که یا از انرژی برق یا از انرژی گاز استفاده می کنند. قرار بر این بود که برچسبی مشابه برچسب انرژی به منظور کاهش مصرف آب روی شیرآلات نیز نصب شود.

علی‌رغم اینکه استفاده از وسایل کاهنده مصرف نقش موثری در کنترل مصرف بی رویه آب در بخش خانگی و تجاری دارد، اما اجرای این طرح تا کنون عملیاتی نشده است و بر خلاف وعده سازمان ملی استاندارد و شرکت آب‌وفاضلاب که قرار بود تمامی شیرآلات غیر استاندارد از بازار مصرف حذف شوند، همچنان شاهد ازدیاد شیر آلات غیر استاندارد و پر مصرف در بازار هستیم.

در همین راستا تقی عبادی مدیر کل دفتر استانداردها و طرح‌های آب و آبفای وزارت نیرو از اجباری شدن نصب برچسب آب روی‌کالاهای آب‌بر خبر داده و گفته این طرح هم اکنون اجرایی شده ولی اجباری نشده و هم اینک در حال پیگیری اجباری شدن این طرح هستیم که این کار مستلزم زمان است تا هم برای تولیدکنندگان و هم برای واردکنندگان قطعی شود تا در آینده نزدیک، حتماً بایستی از برچسب استاندارد مصرف آب استفاده کنند.

وی با بیان اینکه پس از اجباری شدن این طرح، از ورود کالاهای داخلی و خارجی فاقد برچسب استاندارد مصرف آب به بازار ممانعت به عمل آمده و بایستی همه تجهیزات داخلی و خارجی ملزم به نصب این برچسب باشند، عنوان کرد: تا زمانی که نصب این برچسب اجباری نشده است، نصب آن روی تجهیزات آب بر صرفا جنبه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به خریداران خواهد داشت که تولید کنندگان می‌توانند به صورت داوطلبانه این برچسب را بر روی محصولات خود نصب کنند.

عبادی با اشاره به اینکه وزارت نیرو برچسبی را به عنوان برچسب مصرف آب برای تجهیزات آب‌بر تعریف کرده است که این برچسب در زمان حاضر اجرایی شده و در حال توسعه است، افزود: در اولین گام برچسب مصرف آب برای ماشین‌های لباسشویی در نظر گرفته شده که بر اساس آن، مشخص شده است که برای چرک‌زدایی استاندارد از البسه چه میزان آب مورد نیاز است که به صورت گروه‌بندی A تا D دسته بندی شده است.

وی با بیان اینکه در گام دوم با توجه به قانون مصرف بهینه آب شرب شهری و روستایی، یک سری از تجهیزات از جمله شیر آلات بهداشتی داخل ساختمان‌ها، سردوش‌ها و آب شویه های داخل منازل به سمت استاندارد مصرف سوق داده خواهند شد، گفت: این استاندارد به شرکت‌های مختلف ابلاغ شد که پس از یک سال تحقیقات، هم اکنون بر اساس دسته بندی موجود، مصرف هر یک از شیرآلات مشخص شده است.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه سازمان ملی استاندارد برچسب این تجهیزات را صادر کرده است، افزود: هنوز این استانداردها اجباری نشده و در تولیدات داخلی یا محصولات وارداتی توسط وزارت صنایع با جدیت کنترل نمی‌شود.

این تفاسیر در حالی است که در بسیاری از کشورهای دنیا همچون کشورهای اروپایی که سرانه آب تجدیدپذیر آن‌ها بسیار بالاتر از ایران است، طرح برچسب مصرف آب در دستورکار گرفته که در سه بخش تجهیزات خانگی مانند شیرآلات و وسایل شست‌وشو، بخش عمومی و دولتی این قوانین تدوین شده و افزون‌بر حجم آب، فاکتورهایی مثل دما و مصرف انرژی هم دیده شده است.

علاوه‌بر این در آسیا در کشور سنگاپور از سال ۲۰۰۹ برچسب‌گذاری روی تجهیزات مرتبط با آب همچون شیرآلات و سامانه‌های فلش‌تانک اجباری شده است و در ادامه حتی ماشین‌های لباس‌شویی نیز در این کشور ملزم به مشخص شدن میزان مصرف آب هستند.

 البته باید به این مساله توجه کرد که این موضوع زمانی معنی‌دار خواهد بود که قیمت آب واقعی باشد و مصرف‌کننده برای کنترل هزینه‌های خانواده در بخش آب، تجهیزات کم‌مصرف را در اولویت خرید قرار دهد.

همچنین طبق بررسی به‌عمل آمده، اگر با نصب این برچسب‌ها مدیریت مصرف آب را فقط در سه وسیله کولرهای آبی، ماشین لباس‌شویی و ظرف‌شویی برای نصف مشترکان اجرایی می‌شد شاهد ۳۰ درصد صرفه‌جویی مصرف بودیم به‌عبارتی ۲۰۰ میلیون مترمکعب در سال صرفه‌جویی صورت می‌گرفت.

همچنین با انجام این طرح در بخش شیرآلات خانگی و کاهش ۳۰ درصدی مصرف آب، سالانه حدود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی مصرف آب صورت می گرفت که همین عوامل موجب پایین آمدن سرانه مصرف آب در کشور می‌شد.

باتوجه به بحرانی بودن شرایط منابع آبی در کشور انتظار می‌رود که اجرای طرح‌هایی که به حفظ منابع آبی کمک خمی‌کند بیش‌تر توجه شود تا در آینده شاهد جیره‌بندی و یا تشنگی کشور نباشیم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی