رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

قیمت های نفت صبح روز چهارشنبه به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۴ (۹۳-۱۳۹۲) رسیدند و بهای نفت برنت از مرز ۶۹ دلار در هر بشکه گذشت.

قیمت های نفت صبح روز چهارشنبه به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۴ (۹۳-۱۳۹۲) رسیدند و بهای نفت برنت از مرز ۶۹ دلار در هر بشکه گذشت.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایرنا عامل این رکورد شکنی را تداوم کاهش تولید نفت توسط سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و برخی تولیدکنندگان غیر عضو اوپک و همچنین افزایش تقاضا عنوان کرد.

افزایش شاخص سهام از جمله سهام شرکت های نفتی نیز به افزایش تقاضای نفت و بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کرد.
قیمت نفت غرب تگزاس بامداد امروز در بازار نایمکس آمریکا پس از آنکه رکورد ۶۳ دلار و ۵۳ سنت که بالاترین قیمت از دسامبر ۲۰۱۴ (آذر-دی ۱۳۹۳) است را ثبت کرد، در ساعت ۰۴:۰۵ به وقت گرینویچ به ۶۳ دلار و ۴۷ سنت رسید که ۰٫۸ درصد از آخرین قیمت دیروز بیشتر است.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال –نفت پایه بین المللی که دو سوم نفت های جهان از جمله نفت اوپک بر پایه آن قیمت گذاری می شوند- نیز در ساعت یاد شده در بازار لندن به قیمت ۶۹ دلار و ۱۹ سنت معامله شد که ۰٫۵ درصد نسبت به آخرین قیمت دیروز افزایش دارد.

نفت برنت نیز اواخر وقت دیروز، با رسیدن به سطح ۶۹ دلار و ۲۹ سنت در هر بشکه، بالاترین قیمت میان روزی از مه ۲۰۱۵ (اردیبهشت-خرداد ۱۳۹۴) را ثبت کرد.

«ویلیام اولفلین» تحلیلگر سرمایه گذاری در شرکت ریوکین سکیوریتیز استرالیا به رویترز گفت: تمدید توافق کاهش تولید اوپک و برخی کشورهای غیراوپک و کاهش موجودی انبارهای نفت موجب افزایش سطح قیمت ها شده است.

اوپک در نشست رسمی ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ (دهم آذرماه ) ۱۳۹۵ خود در وین، برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.

براساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و ٢۰۰ هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد.

ایران، نیجریه و لیبی تا رسیدن به سطح تولید پیش از بحران خود از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شدند.

۱۴ کشور الجزایر، آنگولا، اکوادور، گینه استوایی، گابن، ایران،عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات متحده عربی و ونزوئلا عضو اوپک هستند.

اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه ۱۳۹۵، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.

این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش ۶۰۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند.

توافق کاهش تولید تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید شده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی