رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 22 June

پیشرفت 80 درصدی توزیع برق خاورمیانه در پارس جنوبی

مجری طرح های نیروگاهی و خطوط انتقال نیرو شرکت نفت و گاز پارس گفت: پست فوق توزیع برق جی آی اس در دست ساخت در پارس ۲ (پارس کنگان) به عنوان بزرگترین

مجری طرح های نیروگاهی و خطوط انتقال نیرو شرکت نفت و گاز پارس گفت: پست فوق توزیع برق جی آی اس در دست ساخت در پارس ۲ (پارس کنگان) به عنوان بزرگترین پست برق جی آی اس خاورمیانه هم اکنون ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اردیبهشت ماه سال آینده به بهره برداری می رسد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایرنا محمد مهدی توسلی پور افزود: پست فوق توزیع برق منطقه پارس۲ در زمینی به مساحت هفت هکتار شامل ۲۳ بی (Bay) با سطوح ولتاژی ۴۰۰ و ۱۳۲ کیلوولت در دست ساخت است که در نوع خود بزرگترین پست فوق توزیع برق جی آی اس در خاورمیانه محسوب می شود.

وی درباره عملکرد این پست گفت: با بهره برداری از این پست برق دریافتی از خط انتقال۴۰۰ کیلوولت پس از ورود به آن تبدیل به سطح ولتاژ ۱۳۲کیلوولت می شود و توسط هشت دستگاه ترانسفورماتورکاهنده، از طریق یک خط انتقال چهار مداره ۱۳۲کیلوولت به طول ۱۴کیلومتر در پالایشگاه های این منطقه توزیع خواهد شد.

مجری طرح های نیروگاهی و خطوط انتقال نیرو شرکت نفت و گاز پارس اظهار کرد: طبق برنامه ریزی صورت گرفته عملیات انتقال برق به فازهای پارس۲ از طریق خط انتقال ۲ مداره با ولتاژ ٤٠٠کیلوولت ارتباط نیروگاه متمرکز پارس۱ به پست برق جی آی اس پارس٢ و به طول ۶۸ کیلومتر صورت می پذیرد.

وی گفت: هم اکنون این خط۴۰۰ کیلوولت و خط انتقال ۱۳۲کیلوولت در منطقه پارس۲ بطور کامل تکمیل و به بهره برداری رسیده است.

توسلی پور با بیان اینکه تا زمان راه اندازی پست جی آی اس منطقه پارس۲، برق مورد نیاز فازهای پالایشگاهی این منطقه به طور موقت با تغذیه برق ۱۳۲کیلوولت روی خط ۴۰۰ کیلوولت از نیروگاه گازی پارس۱ تامین می شود، ادامه داد: این خط ۴۰۰کیلوولت دارای ۲ مدار و هر مدار با قابلیت انتقال ۱۰۰۰مگاوات توان برق است که در صورت اختلال در هر مدار، پایداری تولید برق از طریق مدار دیگر حفظ خواهد شد.

با بهره برداری از نیروگاه سیکل ترکیبی در دست ساخت در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، ظرفیت تولید برق در نیروگاه گازی متمرکز و بخش سیکل ترکیبی به ۱۵۰۰ مگاوات می رسد و پست فوق توزیع یاد شده، با استفاده از ظرفیت این نیروگاه و از طریق خطوط انتقال ارتباطی مناطق پارس۱ و ۲، برق را در مجتمع های پالایشگاهی واقع در منطقه پارس ۲ توزیع خواهد کرد.

میدان گازی پارس جنوبی، بزرگ ترین منبع گازی جهان است که روی خط مرزی مشترک ایران قرار دارد؛ مساحت این میدان ۹۷۰۰ کیلومتر مربع است که سهم متعلق به ایران ۳۷۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد.

ذخیره گاز این بخش از میدان ۱۴ تریلیون مترمکعب گاز به همراه ۱۸ میلیارد بشکه میعانات گازی است که هشت درصد کل گاز دنیا و نزدیک به نیمی از ذخایر گاز کشور را شامل می شود.

در میدان مشترک گازی پارس جنوبی در بخش ایرانی آن ۱۹ میلیارد بشکه میعانات گازی وجود دارد که ۹ میلیارد بشکه قابل برداشت است.

هم اکنون در ۱۸ فاز در حال بهره برداری میدان گازی پارس جنوبی روزانه ۸۱۰ هزار بشکه میعانات گازی تولید می شود که از این میزان ۸۰ هزار بشکه مربوط به فازهای ۲ و ۳ است.

طرح توسعه میدان مشترک گازی پارس جنوبی در قالب ۲۴ فاز اجرایی شده که هم اکنون با بهره برداری از ۱۸فاز آن روزانه ۵۷۰ میلیون متر مکعب گاز تولید می شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی