رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۲۷ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 10 April

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز گفت: طول شبکه انتقال گاز ایران به ۴۵ هزار کیلومتر افزایش می یابد که علاوه بر بهبود کیفیت توزیع گاز

  • مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز گفت: طول شبکه انتقال گاز ایران به ۴۵ هزار کیلومتر افزایش می یابد که علاوه بر بهبود کیفیت توزیع گاز در کشور و ارتقای تاب‌آوری شبکه گاز؛ جایگاه تجارت بین‌المللی گاز ایران تثبیت می‌شود.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایسنا «حسن منتظر تربتی» گفت: اکنون شبکه انتقال گاز با ۳۶ هزار کیلومتر خط لوله، توان انتقال روزانه ۸۰۰ میلیون مترمکعب گاز را دارد اما با افزایش آن به ۴۵ هزار کیلومتر، حجم انتقال به حدود یک میلیارد تا یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب در روز می‌رسد.

این مقام مسئول درباره چشم‌انداز توسعه خطوط انتقال گاز کشور گفت: ‌اکنون ۳۶ هزار کیلومتر خطوط لوله انتقال گاز در سراسر کشور به بهره‌برداری رسیده که در افق ۱۴۰۴ طول آن به ۴۵ هزار کیلومتر می‌رسد.

وی تصریح کرد: با توجه به موقعیت جغرافیایی و راهبردی ایران، افزایش حجم خطوط انتقال گاز، قابلیت ترانزیت، سوآپ ( معاوضه)، تجارت و صادرات گاز کشور را افزایش می‌‌دهد.

وی با اشاره به اینکه افزایش ۹ هزار کیلومتری شبکه انتقال گاز در ایران مزایای بسیاری دارد، افزود: با افزایش شبکه، از یک سو قابلیت توزیع گاز به همه نقاط کشور را خواهیم داشت و چنانچه خطوط جدید را تاب آور ‌کنیم، سطح پایداری شبکه انتقال گاز ارتقا می‌یابد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز تاکید کرد: تاب‌آور کردن شبکه یا همان افزایش سطح پایداری، اهمیت بسیاری دارد زیرا تامین۷۰ درصد از انرژی کشور برعهده شبکه گاز است که تامین امنیت و استانداردهای لازم در شبکه انتقال گاز، موضوعی مهم و حیاتی به شمار می‌رود.

وی افزود: به طور تقریبی در هر ۱۰۰۰ کیلومتر خط انتقال گاز ۵۶ اینچ بدون ایستگاه تقویت فشار، ۵۰ میلیون مترمکعب گاز منتقل می‌شود و با احداث ایستگاه تقویت فشار، به ۱۰۰ میلیون مترمکعب می‌رسد.

تربتی با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌های لازم برای اجرا و احداث ۹ هزار کیلومتر خط لوله انجام شده است، افزود: از این لحاظ نگرانی نداریم و در حال تلاش برای تامین منابع مالی طرح‌ها هستیم.

گفتنی است، بر اساس چشم‌انداز صنعت گاز کشور در افق ۱۴۰۴ مقرر شده میزان ۳۶ هزار کیلومتر خط انتقال گاز کنونی کشور با ۲۶ درصد افزایش به ۴۵ هزار کیلومتر برسد، تعداد مراکز بهره‌برداری نیز از۴۰ مرکز کنونی به ۷۴ مرکز و تعداد ایستگاه‌های تقویت فشار از ۷۹ ایستگاه کنونی به ۱۳۰ ایستگاه افزایش یابد.

بر این اساس، میزان انتقال گاز نسبت به تعهد امسال (بالغ بر ۲۴۰ میلیارد مترمکعب) به ۴۰۰ میلیارد مترمکعب در افق ۱۴۰۴ خواهد رسید.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی