رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
  • الأحد ۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 13 June

معدنکاران در محاصره رکود

رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی اراک با اشاره به رکود، به عنوان علت اصلی تعطیلی معادن استان مرکزی راه نجات توسعه معادن را توسعه صادرات دانست.

رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی اراک با اشاره به رکود، به عنوان علت اصلی تعطیلی معادن استان مرکزی راه نجات توسعه معادن را توسعه صادرات دانست.

بهنام نیک فر، منطقه مرکزی، عنوان کرد: استان مرکزی دارای ۱۸۰ معدن فعال بوده است که به دلیل رکود در بازار معدن کشور، امروز ۱۲۰ معدن به فعالیت خود ادامه می دهد و باقی به تعطیلی کشیده شده اند.

وی با بیان اینکه بسیاری از معادن به دلیل رکود در بازار خود اقدام به کاهش ظرفیت های پروانه معدن کرده اند، افزود: سازمان صنعت، معدن و تجارت هیچ گاه در پی ایجاد محدودیت برای معادن نبوده است، جز در مواردی که معادن دارای آلودگی زیست محیطی بوده اند که این رقم به تعداد انگشتان یک دست هم نیست، اما رکود بازار باعث شده است معدنکاران فعالیت های خود را محدود کنند.

نیک فر تصریح کرد: معدن شغلی مادر و پایدار است که عاملی جهت توسعه صنعت به شمار می رود و باید یک مالیات پرداخت کند در صورتی که امروز مالیات بر ارزش افزوده، مالیات حقوق دولتی معادن، مالیات عملکرد و … باری بر دوش معدنکاران است که این امر بویژه در شرایط رکود فشار بالایی برای معدنکاران محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر مالیات های چندگانه هزینه های بالا و نبود قدرت رقابت ادامه کار را برای معدنکاران دشوار کرده است، گفت: در دوران رکود نباید معادن مختلف را با یکدیگر مقایسه کرد، برای مثال معدن عباس آباد محلات با ۸۰ سال قدمت با معدن درجه ۲ دیگر قابل مقایسه نیست و باید در این دوران فضا آزادتر باشد تا امکان فعالیت میسر شود.

رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی اراک افزود: امروز همه عوامل مذکور باعث تعطیلی بسیاری از معادن، انبار شدن سنگ ها و تعطیلی کارخانه های مرتبط با فعالیت های معدنی شده است و در مقابل شمار بسیاری از نیروهای این بخش اشتغال خود را از دست داده اند.

وی تنها راه توسعه فعالیت معدنی و خروج از رکود را توسعه صادرات دانست و بیان کرد: امروز تاجران و معدنکاران کشور و به تبع آن استان مرکزی همچنان با انواع تحریم ها و تحریم های بانکی مواجه هستند و حتی امکان رقابت با کشوری همچون ترکیه را ندارند و در این راستا بخش خصوصی به مانند گذشته باید خود وارد عمل شود.

نیک فر با تاکید بر اینکه یکی از پایه های توسعه صادرات دیپلماسی کشورهاست، عنوان کرد: امروز میزان تعامل با کشورها کاسته شده است و حتی کشور چین که ارتباط خوبی با ایران داشته امروز درصدد قطع برخی از ارتباطات خود است و سختگیری هایی را در تعاملات خود با ایران لحاظ کرده است و حتی خرید از سرمایه گذاران کشور را محدود کرده است که قطعا در این شرایط نمی توان ادامه داد و یکی پس از دیگری تعطیلی معادن را شاهد خواهیم بود.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی