رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

ارزش صادرات سنگ آهن در 9 ماهه امسالارزش صادرات سنگ آهن در 9 ماهه امسال
سنگ آهن پنجمین کالای شاخص صادراتی کشور

ارزش صادرات سنگ آهن در ۹ ماهه امسال

آمار صادرات ۹ ماهه امسال که از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران منتشر شده، نشان می دهد که سنگ آهن هماتیت دانه بندی به ارزش ۷۶۵ میلیون دلار

آمار صادرات ۹ ماهه امسال که از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران منتشر شده، نشان می دهد که سنگ آهن هماتیت دانه بندی به ارزش ۷۶۵ میلیون دلار، پنجمین کالای شاخص صادراتی کشور در این مدت بود.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از ایسنا برپایه جدول آماری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) طی ۹ ماهه امسال میزان استخراج سنگ آهن از واحد های بزرگ و شاخص معدنی ( چادر ملو (یزد)، گل گهر (کرمان)، سنگان ( خراسان رضوی )، جلال آباد، سیرجان، مرکزی، ماهان، چاه گز به بیش از ۴۳ میلیون و ۷۲۱ هزار تن رسید.

همچنین در دوره این گزارش میزان سنگ آهن تولیدی واحدهای مزبور افزون بر ۲۴ میلیون و ۹۱۴ هزار تن ثبت شده است.

آمارها نشان می دهد کمترین رقم استخراج واحدهای یاد شده در خرداد ماه امسال بیش از چهار میلیون و ۹۱ هزار تن و بیشترین آن مربوط به ماه آذر با رقم افزون ۶ میلیون و ۱۶۳ هزار تن بود .

جمهوری اسلامی ایران در افق چشم انداز ۱۴۰۴ ظرفیت تولید فولاد کشور را ۵۵ میلیون تن هدف گذاری کرده که برای تحقق این برنامه نیاز به ۱۶۰ میلیون تن سنگ آهن دارد.

آمارهای منتشر شده حاکی است، هشت ماهه ۹۶ بالغ بر ۱۲٫۵ میلیون تن سنگ آهن به صورت دانه بندی و کنسانتره صادر شد که ارزش آن حدود ۷۰۰ میلیون دلار بود.

برآورد می شود که میزان صادرات سنگ آهن در یک دوره یکساله به رقم حدود ۱۷ تا ۱۸ میلیون تن برسد .

آهن محتوای مقدار صادرات ۱۷ تا ۱۸ میلیون تن سنگ آهن، حدود ۱۰٫۴ میلیون تن برآورد می شود و نرخ های جهانی فولاد نیز ارقام پرنوسانی است.

اکنون ظرفیت فولاد کشور حدود ۳۰ میلیون تن اعلام شده و با روند فعلی انتظار می رود میزان تولید فولاد تا پایان امسال به رقم ۲۲ میلیون تن برسد .

پیش بینی شده امسال حدود ۶ تا هشت میلیون تن فولاد خام ( میانی ) صادر شود که این امر ناشی از نبود تقاضا برای فولاد در داخل کشور است .

کارشناسان اقتصادی برآورد کرده اند برای افزایش تولید فولاد به میزان سالانه ۳۰ میلیون تن ، برای مصرف این مقدار در داخل تولید ناخالص داخلی باید رقم ۱۰۰۰ میلیارد دلار باشد ، درحالی که در ایران این رقم اکنون حدود ۴۰۰ میلیارد دلار است .

آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد در دوره هفت ماهه امسال تولید سنگ آهن به رقم ۱۹ میلیون و ۵۸۷٫۲ هزار تن رسید و نسبت به عملکرد دوره مشابه پارسال که رقم ۱۸ میلیون و ۸۲۷٫۴ هزار تن بود، چهار درصد رشد داشت.

میزان ذخیره اکتشافی سنگ آهن کشور افزون بر ۳٫۱ میلیارد تن ذکر شده که از این رقم ۲٫۴ تا ۲٫۶ میلیارد تن به عنوان ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است .

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی