رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
  • الإثنين ۲۴ رجب ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 8 March

قیمت آب زیر خط استاندارد

در ایران مشترکان سه برابر کمتر از قیمت تمام شده آب، هزینه پرداخت می‌کنند. حتی قیمت یک لیتر آب معدنی در کشور ما بیشتر از دو برابر آب

در ایران مشترکان سه برابر کمتر از قیمت تمام شده آب، هزینه پرداخت می‌کنند. حتی قیمت یک لیتر آب معدنی در کشور ما بیشتر از دو برابر آب لوله‌کشی است که باتوجه به شرایط بحرانی آب، ارقام موجود منطقی به نظر نمی‌رسد.

به‌گزارش ایسنا، اهمیت آب در کره زمین به اندازه حیات همه موجودات زنده مهم است. از سوی دیگر حدود ۷۰ درصد کره زمین را آب تشکیل می‌دهد که سه درصد آن آب شیرین است و اتمام این آب نتایج وحشتناکی را برای همه موجودات زنده در بردارد.

افزایش قیمت آب یکی از راهکارهای کاهش مصرف در جهان شناخته می‌شود اما در ایران افزایش قیمت پابه‌پای کشورهای اروپایی که بعضا خودشان را از نظر اقتصادی کارامدتر از ما می‌دانند بالا نرفته است.

بر اساس آمار و ارقام، قیمت آب مصرفی در ایران در پایین ترین سطح خودش در بین اکثر کشورهای اروپایی و آمریکایی مثل نروژ، فرانسه، آلمان و حتی انگلیس و همسایه های خودمان قرار دارد و این کشورها چندین برابر مشترکان ایرانی بابت آب مصرفی هزینه پرداخت می‌کنند.

به‌طور مثال مشترکان در نروژ ۱۹ هزار و ۲۲۷ تومان، انگلیس ۹۰۴۸ تومان و فرانسه ۷۱۶۳ تومان برای هر متر مکعب آب هزینه پرداخت می‌کنند اما در ایران فقط ۴۱۴ تومان برای هرمتر مکعب آب هزینه پرداخت می‌شود.

به‌طور کلی باید گفت که در حال حاضر آب با کمترین هزینه در اختیار مشترکان قرار می گیرد که در این شرایط لازم است هم دولت و هم مشترکان نگاه ویژه‌ای به مساله آب در حوزه مصرف و مدیریت داشته باشند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی