رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
  • الخميس ۷ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 17 June

ظرفیت تولید فولاد را دو برابر می کنیم

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با بیان اینکه تولیدمان را از یک و نیم میلیون تن تختال به سه میلیون تن خواهیم رساند که در این راستا قرار داد آن با یک

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با بیان اینکه تولیدمان را از یک و نیم میلیون تن تختال به سه میلیون تن خواهیم رساند که در این راستا قرار داد آن با یک شرکت آلمانی نهایی شده است، گفت: حجم قرارداد هایی که فولاد هرمزگان برای توسعه شرکت در دستور کار قرار دارد حدود ۴۰۰ میلیون دلار است.

فرزاد ارزانی در نشستی خبری وی با اشاره به سهم فولاد هرمزگان در چشم انداز فولاد کشور گفت: برنامه تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در منطقه ویژه اقتصادی جدی است.

مدیر عامل فولاد هرمزگان در باره برنامه شرکت برای طرح های توسعه ای تصریح کرد: به منظور تحقق اجرای این طرح در انتظار تامین مالی هستیم .

وی حجم قرارداد هایی که فولاد هرمزگان برای توسعه شرکت در دستور کار دارد را حدود ۴۰۰ میلیون دلار اعلام کرد.

ارزانی چشم انداز فولاد هرمزگان را افزایش بهره وری و سرآمدی صنعت فولاد به عنوان قطب صادرات فولاد کشور و دستیابی به سهم حداقل ۸ درصدی تولید فولاد کشور دانست و عنوان کرد: ماموریت شرکت ایفای نقش راهبردی در توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی در منطقه جنوب کشور با رویکرد توسعه پایدار به عنوان سازمانی سرآمد در صنعت فولاد است.

وی با اشاره به اینکه سهم فولاد هرمزگان از تولید فولاد کشور ۸.۱ درصد است و این شرکت به مرحله سوددهی خود رسیده است، گفت: در سال ۹۴ بالغ بر ۱۵۳ ریال زیان به ازای هر سهم تقسیم کردیم و این زیان در سال ۹۵ به ۱۱۰ ریال رسید، درحالی که براساس گزارش ۶ ماهه سود به ۷۹ ریال رسیده است.

ارزانی با اشاره به اینکه ششمین سالگرد تاسیس و بهره برداری از شرکت فولاد هرمزگان را پشت سر گذاشته ایم، افزود: بیش از ۹۶ درصد سهام فولاد هرمزگان متعلق به فولاد مبارکه و بیش از ۳ درصد آن متعلق به سایر سهامداران است.

وی محصول نهایی فولاد هرمزگان را تولید تختال با ظرفیت یک و نیم میلیون تن در سال عنوان و تصریح کرد: در واقع عریض ترین تختالی که در ایران تولید می شود، مربوط به فولاد هرمزگان بوده که طول تختال تولیدی آن بین ۶ تا ۱۲ متر است.

مدیرعامل فولاد هرمزگان با اشاره به برنامه توسعه ای این شرکت در بازه زمانی ۳ ساله از سال ۹۶ تا ۹۸ خاطرنشان کرد: این برنامه براساس مدل توسعه تعالی برنامه ریزی شده است.

وی در باره میزان تولید فولاد هرمزگان گفت: در صدر تولید فولاد کشور، فولاد مبارکه و پس از آن فولاد خوزستان قرار دارد و در این بین فولاد هرمزگان دارای سهم ۸ درصدی در کل کشور است.

ارزانی میزان تولید فولاد هرمزگان را در ۹ ماهه سالجاری یک میلیون و ۳۲ هزار تن برشمرد و تصریح کرد: پیش بینی می شود که میزان تولید این شرکت تا پایان امسال به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسد.

مدیر عامل فولاد هرمزگان با بیان اینکه در ۹ ماه نخست امسال در بخش تولید از رشد ۳۰ درصدی برخوردار بودیم، تصریح کرد: در این چند ماه فراتر از ظرفیت اسمی کارخانه پیش رفته ایم به گونه ای که در فروردین سالجاری در تولید آهن اسفنجی رکورد زده ایم.

وی میزان فروش و صادرات فولاد هرمزگان را در ۹ ماه سالجاری حدود ۱۹ هزار میلیارد ریال اعلام و خاطرنشان کرد: از این میزان حدود ۸۳۲ هزار تن صادرات با رشد ۱۳ درصدی و حدود ۳۸۴ هزار تن عرضه در داخل با رشد ۴۰ درصدی بوده که حاکی از سهم ۷۰ درصدی محصولات هرمزگان به صادرات دارد اما سیاست کارخانه در گام نخست تامین نیاز داخلی است.

ارزانی با تاکید بر اینکه تختال فولاد هرمزگان به لحاظ کیفیت یکی از بهترین های تختال ها در سطح کشور به شمار می رود، افزود: در بخش ساخت قطعات در این شرکت ۲۸ میلیارد تومان صرفه جویی شده است.

مدیرعامل فولاد هرمزگان در ادامه خاطرنشان کرد: مواد اولیه این کارخانه از معادن کرمان تهیه می شود.

وی تصریح کرد: این شرکت با ساخت و بومی سازی قطعات که می توان گفت فولاد مبارکه پیشرو بومی سازی تجهیزات صنعت فولاد درکشور است، توانسته ۲۸ میلیارد تومان صرفه جویی ایجاد کند.

ارزانی با اشاره به حجم پایین تولید در برخی شرکت های فولادی خاطرنشان کرد: باید با ساخت واحدهای کوچک فولادسازی خداحافظی کنیم و توسعه کارخانه های فولاد با ظرفیت ۴ تن را رواج دهیم و از سوی دیگر واحدهای کوچک فولادسازی را درهم ادغام کنیم.

وی با اشاره به سهم فولاد هرمزگان در چشم انداز فولاد کشور گفت: برنامه تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در منطقه ویژه اقتصادی جدی است و باید واحدهای فولادسازی در کنار آب های آزاد ساخته شوند تا با تولید اقتصادی و سودآوری همراه باشند.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با اشاره به اشتغالزایی این واحد فولادی عنوان کرد: اشتغالزایی مستقیم این شرکت ۳۱۷۵ نفر و اشتغال غیرمستقیم ایجاد شده در صنایع بالادست و پایین دست آن بیش از ۴۰ هزار نفر است.

وی با بیان اینکه فولاد هرمزگان تنها تولید کننده مخازن CNG کشور است، دریافت گواهی دو ستاره تعهد به تعالی جایزه تعالی سازمانی اروپا (EFQM) در سال ۹۶، صادر کننده برتر در سه سال متوالی اخیر، جایزه ملی تعالی آموزش در سال ۹۴، جایزه ملی تعالی سازمانی در سال ۹۶، دریافت گواهینامه بینالمللی استانداردهای ISO5001:2011 و ISO17025:2005 را به عنوان بخشی از موفقیت های این شرکت در سال های اخیر خواند.

ارزانی با بیان اینکه کل دانشگاه ها و مراکز علمی مهم و شاخص استان هرمزگان در بحث تکنولوژی طرف قرار داد شرکت فولاد هرمزگان است، گفت: این شرکت در حال رایزنی و تقویت ارتباط در همین راستا با پارک علم و فن آوری استان هرمزگان است و در آینده شاهد خبرهای خوبی در همین حوزه خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با اشاره به اقدامات زیست محیطی این واحد فولادسازی، عنوان کرد: لایروبی و بسترسازی مسیل عبوری از منقه ویژه اقتصادی، پایش و کنترل آنلاین آلاینده های زیست محیطی، اجرای نظام مدیریت پسماند ضایعات، بهبود عملکرد سامانه غبارگیرها برای جلوگیری از انتشار غبار در محیط، بهره برداری از ۲۵۰۰ و کاشت ۸۰۰۰ نشا گل فصلی و اصلاح و ارتقای شبکه های تصفیه فاضلاب صنعتی فولادسازی جزو اقدامات زیست محیطی این واحد به شمار می رود.

ارزانی در باره خواسته های شرکت فولاد هرمزگان از دولت و مسئولین استانی تصریح کرد: صنعت فولاد کشور نیازمند تعرفه های واردات به صورت نظام مند و هدفمند است و در بخش تسهیلات نیز بایستی نگاه ها به سمت وسوی واحد های تولیدی و اشتغال زا بیشتر شود.

وی در خصوص ادغام طرح صبا فولاد خلیج فارس با فولاد هرمزگان گفت: فولاد هرمزگان برای طرح های توسعه نیازمند زمان است و موضوع صبافولاد خلیج فارس از طریق فولاد مبارکه در حال پیگیری است و هرمزگان هم از آن استقبال می کند.

مدیر عامل شرکت فولاد هرمزگان افزود: ادغام یکی از راهکارهای رسیدن به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ است، همچنین ادغام راهکاری برای کاهش هزینه های تولید و قیمت تمام شده محصول است و می بینیم که فولاد مبارکه با دارا بودن زنجیره، قدرت رقابت پذیری بالاتری نسبت به سایر فولادسازان دارد.

وی درمورد اهداف صادراتی فولاد هرمزگان اضافه کرد: اِسلب، محصولی با بازارهای محدود در دنیا است و سالانه حد ود ۲۰ میلیون تن آن مورد مورد داد و ستد قرار می گیرد. عمده صادرات فولاد هرمزگان به کشورهای جنوب شرق آسیا مثل تایلند، تایوان و هند است اما به کشورهای برزیل و کشورهای اروپایی نیز صادرات داشته ایم.

ارزانی تصریح کرد: ۷۵ درصد از کل سفارشات خرید شرکت را مواد اولیه مانند گندله تشکیل می دهد که بیشتر از معادن کرمان تامین می شود.

وی با اشاره به اقدامات خوب فولاد هرمزگان در بحث مسئولیت های اجتماعی این شرکت نیز افزود: حمایت از کنگره امام سجاد(ع)، حمایت از ستاد امر به معروف و نهی از منکر، حمایت از هنرمندان و خانه مطبوعات استان، عقد قرار داد با بیش از ۵۰ مرکز ورزشی، حمایت از بنیاد نخبگان استان و … را از اهم این اقدامات خواند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی