رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۸ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 20 April

صدرنشینی فلزات اساسی و شیمیایی‌ها در آخرین روز معاملات

امروز شاخص کل بورس با افت ۳۱۱ واحدی به رقم ۹۵ هزار و ۹۲۹ رسید اما گروه های فلزات اساسی، خودرو و شیمیایی ها با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه های صنعت قرار گرفتند.

امروز شاخص کل بورس با افت ۳۱۱ واحدی به رقم ۹۵ هزار و ۹۲۹ رسید اما گروه های فلزات اساسی خودرو و شیمیایی ها با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه های صنعت قرار گرفتند.

به گزارش گروه اقتصاد ویکی پی جی به نقل از ایرنا در معاملات امروز شاخص کل با افت ۳۱۱ واحدی به رقم ۹۵ هزار و ۹۲۹ رسید. شاخص های بازار اول و دوم نیز به ترتیب ۱۹۴ و ۸۰۷ واحد نزولی شدند.

در معاملات امروز سرمایه گذاران بورسی بیش از یک میلیارد و ۴۵۱ میلیون برگه دارایی مالی را دست به دست کردند که ارزش این مبادلات بیش از سه هزار و ۹۴ میلیارد ریال بود و در ۵۷ هزار نوبت معاملاتی انجام شد.

نمادهای صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، ملی مس، گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان، پالایش نفت اصفهان، تاپیکو و گسترش نفت و گاز پارسیان امروز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص ثبت کردند.

صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی، لوله و ماشین سازی ایران، گروه صنعتی سپاهان، کربن ایران، قند شیرین خراسان، کالسیمین و آلومینیوم ایران بود.

در مقابل نمادهای صنایع کاغذ سازی کاوه، گسترش صنایع و خدمات کشاورزی، ایران دارو، ایران تایر، فرآورده های نسوز پارس، نوسازی و ساختمان تهران و کاشی تکسرام با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات نشستند.

سرمایه گذاران بورسی امروز برای خرید اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، حق تقدم ارتباطات سیار، اوراق صکوک سایپا، اوراق مشارکت شهرداری شیراز، اوراق صکوک فولاد کاوه کیش و اورقا صکوک سایپا بیشترین تقاضا و طولانی ترین صف های خرید را داشتند.

گروهی از سرمایه گذاران بورسی امروز برای خروج از اوراق صکوک سایپا، اوراق مشارکت شهرداری مشهد، اوراق مشارکت شهرداری تهران، اوراق مشارکت شهرداری مشهد، واحدهای صندوق امین یکم، اوراق صکوک سایپا و سهام پارس الکتریک بیشترین تقاضا و طولانی ترین صف های فروش را داشتند.

در پایان معاملات امروز سرمایه گذاری معادن و فلزات با معامله بلوکی ۶۱۰ میلیون حجمی به ارزش یک هزار و ۹۴میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش معاملات را داشت.

** فرابورس

آخرین روز کاری فرابورس در این هفته با نقل و انتقال ۴۳۴ میلیون ورقه به ارزش بیش از یک‌هزار و ۳۹۶ میلیارد ریال در مجموع بازارها به پایان رسید و شاخص کل این بازار نیز با کمتر از نیم واحد افت در همان ارتفاع دیروز یعنی ۱۰۵۵ واحد باقی ماند.

نماد «مارون» تا سطح ۴ واحد تاثیر مثبت بر آیفکس داشت اما نمادهای «ذوب»، «سرچشمه»، «شرانل» و «شاوان» تا سقف حداکثر یک واحد تاثیر منفی بر این نماگر به جا گذاشتند و مانع از سبزپوشی آن شدند.

در معاملات امروز سرمایه‌گذاران شاهد عرضه اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا۶۰۳» در بازار ابزارهای نوین مالی بودند که بر پایه آن هر ورقه از این اوراق ۸۹۵ هزار ریال کشف قیمت شد.

این مجموعه از اوراق در راستای تسویه بدهی‌های تبصره (۵) بند (ه) قانون بودجه سال ۹۶ کل کشور، دهم مهرماه توسط وزارت اقتصاد منتشر شده و سررسید آن یکسال پس از انتشار (دهم مهر ۱۳۹۷) است.

تعداد کل این اسناد خزانه ۱۹ میلیون ورقه به ارزش ۱۹ هزار میلیارد ریال بود.

در مجموع بازار اوراق با درآمد ثابت نیز بیش از ۴۱۷ هزار ورقه به ارزش ۳۸۱ میلیارد ریال معامله شد.

امروز همچنین در مجموع بازارهای اول و دوم سهامداران ۱۷۳ میلیون سهم به ارزش نزدیک به ۳۴۸ میلیارد ریال را دست به دست کردند.

بررسی معاملات این بازارها نشان می‌دهد نمادهای «ذوب» و «سمگا» به ترتیب بیشترین حجم و ارزش معاملات را در اختیار گرفته‌اند.

** اوراق تسهیلات مسکن (تسه)

سهامداران بازار پایه نیز حدود ۲۴۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲۵۵ میلیارد ریال را میان خود دست به دست کردند.

دادوستدهای انجام شده در تابلو اوراق تسهیلات مسکن نیز نشان می‌دهد نزدیک به ۸۱ هزار ورقه تسه به ارزش بیش از ۵۹ میلیارد ریال خرید و فروش شد و همچون روزهای قبل تسه آذرماه ۹۶ از بالاترین میزان دادوستد در میان معامله‌گران برخوردار بود.

همچنین این اوراق در بازه قیمتی ۶۹۶ هزار تا ۷۴۰ هزار ریال معامله شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی