رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

20 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز صنعت فولاد است
هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران:

۲۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز صنعت فولاد است

عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی فولاد در افق ۱۴۰۴ نیازمند سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد دلاری است که حدود ۱۵ میلیارد دلار آن در زیر ساخت و حمل و نقل باید صرف شود.

عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی فولاد در افق ۱۴۰۴ نیازمند سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد دلاری است که حدود ۱۵ میلیارد دلار آن در زیر ساخت و حمل و نقل باید صرف شود.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از ایرنا «سید رضا شهرستانی» خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت تا پایان امسال ظرفیت تولید فولاد کشور به حدود ۳۲ میلیون تن می رسد که تا رقم پیش بینی شده برای سند چشم انداز( ۱۴۰۴ ) باید ۲۳ میلین تن ظرفیت سازی صورت گیرد.

احمد جمالی معاون سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران در آذر ماه سالجاری اعلام کرد: امسال تاکنون هشت میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب شده است.

پارسال هم وزارت امور اقتصادی دارایی اعلام کرده بود که ۵٫۵ میلیارد دلار سرمایه خارجی صورت گرفته است.

شهرستانی تصریح کرد: اولویت سرمایه گذاری در صنعت فولاد در بخش فناوری روز است که پیامد رشد بهره وری را بدنبال خواهد داشت.

وی افزود: ورود سرمایه های خارجی به کشور علاوه بر رونق تولید، اشتغال و صادرات، ضامن ثبات و آرامش کشور را هم موجب می شود.

براساس سند برنامه ششم توسعه کشور (۱۴۰۰-۱۳۹۶ ) باید سالیانه حدود ۴۳ میلیارد دلار سرمایه از منابع خارجی در قالب فاینانس (تامین مالی)، سرمایه گذاری مستقیم خارجی و قرار دادهای مشارکتی صورت بگیرد.

عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران معتقد است: انعقاد قرارداد جذب سرمایه گذاری خارجی باید در قالب روش برد – برد به مورد اجرا گذاشته شود تا منافع دو طرف را تضمین کند.

شهرستانی همچنین خاطرنشان کرد که دستیابی به صادرات حدود۵۰ درصدی تولید فولاد کشور در افق چشم انداز، با بهره گیری از سرمایه گذاری خارجی امکانپذیر خواهد شد.

پیش بینی شده در سال ۱۴۰۴ با ظرفیت ۵۵ میلیون تنی فولاد، امکان صادرات ۱۵ تا ۲۰ میلیون تن از این فلز راهبردی فراهم شود.

طی سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ میزان جذب سرمای گذاری خارجی روند کاهشی به خود گرفت، بگونه ای که در سال ۲۰۱۲ بالاترین سطح این دوره زمانی با رقم ۴٫۷ میلیارد دلار بود، سال ۲۰۱۳ به ۳٫۱ میلیارد دلار کاهش یافت، ۲۰۱۴ بالغ بر ۲٫۱ میلیارد دلار شد و ۲۰۱۵ برابر با ۲ میلییارد و ۵۰ میلیون دلار شد .

شهرستانی گفت: کشور کوچک سنگاپور در سال ۲۰۱۶ به میزان ۷۰ میلیارد دلار جذب سرمایه گذاری خارجی داشته و در ایران با زمینه های گوناگون می توان ارقام بالایی را جذب کرد و لازمه این مهم تغییر تفکر برای جذب سرمایه گذاری خارجی است .

طرحهای سرمایه گذاری خارجی که در ایران به تصویب رسیده مربوط به بخش های صنعت، نیرو، خدمات، ساختمان و حمل ونقل است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی