رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
  • الأحد ۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 13 June

مجوز اکتشاف ذخیره معدنی بیش از 263 میلیون تن صادر شد

وزارت صنعت، معدن و تجارت طی دوره هفت ماهه ۹۶ (منتهی به مهرماه) تعداد ۲۹۴ فقره مجوز گواهی کشف با تناژ ذخیره قطعی افزون بر ۲۶۳ میلیون تن را صادر کرد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت طی دوره هفت ماهه ۹۶ (منتهی به مهرماه) تعداد ۲۹۴ فقره مجوز گواهی کشف با تناژ ذخیره قطعی افزون بر ۲۶۳ میلیون تن را صادر کرد.

بر پایه جدول آماری وزارتخانه یاد شده، هزینه عملیات اکتشافی ذخایر مزبور بیش از ۳۳۱ میلیارد ریال برآورد شده است.

جمهوری اسلامی ایران دارای حدود ۶۰ میلیارد تن ذخیره اکتشافی است که حدود ۴۰ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است .
بررسی عملکرد استانهای کشور از نظر تعداد مجوز گواهی کشف نشان می دهد که به ترتیب یزد، خراسان رضوی و اصفهان به همراه فارس ( مشترک) رتبه های اول تا سوم را در این زمینه به خود اختصاص داده اند.

همچنین استانهای گیلان و بوشهر (مشترک) با صدور یک مجوز و کهگیلویه و بویر احمد با ۲ فقره جواز کمترین سهم را در این ارتباط داشتند .

براساس آمارهای بین المللی ایران از نظر ذخیره اکتشافی در بین کشورهای جهان رتبه چهاردهم را به خود اختصاص داده است.

علاوه بر این، از لحاظ تناژ ذخیره قطعی نیز استان فارس با بیش از ۵۰ میلیون و ۲۱ هزار تن ، آذربایجان شرقی با افزون بر ۲۹ میلیون و ۴۷ هزار تن و چهارمحال و بختیاری با بیش از ۱۵ میلیون و ۶۵۳ هزار تن به ترتیب بیشترین سهم را در این زمینه داشتند.

همچنین استانهای سیستان و بلوچستان، ایلام و جنوب استان کرمان به ترتیب با ۴۸۷ هزار تن، ۶۸۲ هزارتن و بیش از یک میلیون و ۴۷۱ هزار تن کمترین ذخیره قطعی معدنی را در مجوزهای صادره در دوره این گزارش داشتند.

ایران با ۶۸ نوع ماده معدنی اکتشافی در بین کشورهای جهان از لحاظ تنوع ذخیره معدنی رتبه دهم را داراست.

سهم بخش معدن کشورمان در تولید ناخالص داخلی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ۱٫۱ درصد اعلام شده و ارزش همین بخش در تولید ناخالص داخلی در صورت فراوری به ۶٫۵ درصد می رسد.

متخصصان تاکید دارند، ارزش اصلی در بخش معدن بعد از استخراج ماده معدنی و در مرحله فراوری صورت می گیرد.

اکنون در ایران آن قسمت از معادن که مطالعات اولیه روی آنها صورت گرفته تا رسیدن به مرحله استخراج، یک روال و مدت زمان پنج تا ۶ ساله لازم دارد، به ویژه در معادن فلزی، زیرا در معادن فلزی غیر آهنی مثل مس، روی، سرب به علت داشتن شرایط مخصوص ایجاد معدن و استخراج ماده معدنی زمان بر است.

معادن سنگ آهن در مدت زمان مورد نیاز از اکتشاف تا استخراج در حدود سه تا چهار سال برآورد می شود.

پیش از این جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: امروز از محل مطالعه پهنه های اکتشافی حدود ۴۰۰ آنومالی معدنی (ذخیره معدنی) شناسایی شده که از این رقم مناطق جزء مناطق امید بخش ذخایر فلزی هستند که برای تاسیس معادن جدید باید بررسی بیستر همراه با حفاری در آن مناطق صورت گیرد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی