رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۲۷ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 10 April

امسال 2700 مگاوات نیروگاه به مدار تولید می رسد

معاون برنامه ریزی شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: تاکنون حدود یک هزار و ۷۲۴ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در کشور به بهره بردا

معاون برنامه ریزی شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: تاکنون حدود یک هزار و ۷۲۴ مگاوات نیروگاه ظرفیت جدید نیروگاهی در کشور به بهره برداری رسیده که این رقم تا پایان سال به ۲ هزار و ۷۰۰ مگاوات می رسد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایرنا «حمیدرضا عظیمی» افزود: در کنار پروژه شروع عملیات اجرایی احداث نیروگاه های جدید، تکمیل و بهره برداری از سه هزار مگاوات نیروگاه حرارتی جدید در پروژه های اقتصاد مقاومتی سال ۱۳۹۶ به شرکت تولید نیروی برق حرارتی تکلیف شده است.

وی با تاکید بر اینکه، این سه هزار مگاوات نیروگاه جدید باید تا پایان سال به بهره برداری رسیده و به شبکه سراسری برق متصل می شد، گفت: از ابتدای امسال تاکنون حدود یک هزار و ۷۲۴ مگاوات ظرفیت جدید در شبکه ایجاد شده و پیش بینی می کنیم حدود یک هزار مگاوات دیگر تا پایان امسال به بهره برداری رسیده و عملکرد ما در پروژه تکمیل و بهره برداری از نیروگاه های حرارتی جدید که سه هزار مگاوات بود به ۲ هزار و ۷۰۰ مگاوات برسد.

عظیمی در پاسخ به چرایی عقب بودن از برنامه در این بخش گفت: مساله و چالش اصلی پیش روی تکمیل و بهره برداری از سه هزارمگاوات نیروگاه حرارتی جدید، اجرایی نشدن ماده ۱۲ و کمبود منابع مورد نیاز است.

به گفته وی، بر اساس این ماده قانونی، مقرر شده که با احداث بخش بخار نیروگاه ها، سوخت صرفه جویی شده یا معادل آن به سرمایه گذاران پرداخت شود اما نه در قانون بودجه امسال و نه در لایحه بودجه سال آینده، اعتبارات مکفی برای این طرح دیده نشده است.

معاون برنامه ریزی شرکت تولید نیروی برق حرارتی در مورد نیروگاه هایی که امسال به بهره برداری رسیده یا در سه ماه پیش رو به بهره برداری می رسد، گفت: تاکنون بخش بخار نیروگاه شیروان، سمنگان، تابان، پرند و بهبهان به بهره برداری رسیده است.

وی ادامه داد: علاوه بر بهره برداری از نیروگاه های جدید، امسال با اجرای طرح ارتقای سیستم های کنترل آی.جی.وی پلاس (IGV+) در نیروگاه های موجود، حدود ۱۳۰ مگاوات ظرفیت جدید اضافه شد؛ از طریق خنک کاری هوای ورودی نیروگاه ها هم ۲۱۰ مگاوات ظرفیت جدید ایجاد شد.

عظیمی گفت: بر اساس برنامه تکلیفی سال گذشته، قرار بود یک هزار و ۸۰۰ مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار کنیم که بیش از یک هزار و ۹۶۴ مگاوات وارد مدار شد و از برنامه جلوتر بودیم.

معاون برنامه ریزی شرکت تولید نیروی برق حرارتی در مورد سهم بخش خصوصی و دولتی در نیروگاه های جدید نیز گفت که از مجموع یک هزار و ۷۲۴ مگاوات ظرفیت ایجاد شده جدید، بیش از ۶۰ درصد توسط بخش خصوصی وارد مدار شده است.

«هوشنگ فلاحتیان» معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی چندی پیش اعلام کرد که سه هزار و ۵۰۰ مگاوات نیروگاه جدید در دست احداث است که بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، تا پیش از تابستان سال آینده وارد مدار می شود.

به گفته فلاحتیان، بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته، در تابستان ۱۳۹۷ شاهد رشد پنج درصدی مصرف برق نسبت به سال قبل هستیم؛ به همین دلیل از اکنون تمهیدات لازم برای گذر از زمان اوج مصرف اندیشیده شده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی