رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
  • الأحد ۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 13 June

بزودی در برداشت گاز از قطر پیشی می‌گیریم

صبح امروز عملیات بارگیری سکوی ۱۴-spd پارس جنوبی جهت نصب در میدان مشترک پارس جنوبی در آب‌های خلیج‌فارس با حضور استاندار هرمزگان و مسئولین کشوری و استانی آغاز شد.

صبح امروز عملیات بارگیری سکوی ۱۴-spd پارس جنوبی جهت نصب در میدان مشترک پارس جنوبی در برداشت آب‌های خلیج‌فارس با حضور استاندار هرمزگان و مسئولین کشوری و استانی آغاز شد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایسنا مدیرعامل مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) صبح امروز در حاشیه این مراسم در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: این سکو بر روی بارج ۱۵ هزار تنی نصب و بعد از انجام عملیات جوش‌کاری جهت حمل به مقصدش در میدان مشترک پارس جنوبی در آب‌های خلیج‌فارس اعزام خواهد شد.

همچنین حمید رضاییان اصل خاطرنشان کرد: برداشت گاز توسط این سکو، پس از انجام عملیات حمل و نصب در مقصد تا یک ماه آینده آغاز می‌شود.

همچنین مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی شرکت ملی نفت ایران در گفت‌وگو با ایسنا، تصریح کرد: عملیات نصب این سکو بر روی بارج امروز آغاز و حمل آن به مقصد از ۲۳ تا ۲۵ دی‌ماه بسته به شرایط آب و هوایی صورت می‌گیرد.

حمیدرضا مسعودی با بیان اینکه با نصب این سکو در موقعیت خود در پارس جنوبی امکان تولید و برداشت از میدان ۱۴ میلیون مترمکعب گاز ترش غنی میسر می‌شود، افزود: همچنین با انتقال گاز برداشت شده به بخش خشکی و پالایش آن در پالایشگاه‌های پارس جنوبی، امکان تولید روزانه حدود ۱۲ و نیم میلیون مترمکعب گاز شیرین به شبکه سراسری و سایر محصولات پالایشگاه ازجمله کاندنسیت، گوگرد و پروپان فراهم خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه عملیات ساخت این سکو با استفاده از حداکثر توان فنی و مهندسی داخل کشور و به دست شرکت ایزوایکو، از زیرمجموعه‌های پیمان‌کاران طرح توسعه فاز ۱۴ به پایان رسید، عنوان کرد: حدود ۱۰ میلیون نفر ساعت کار بر روی این سکو به‌صورت کاملاً ایمنی انجام شده است و تمام پیمانکاران و نصب‌های تجهیزات و ادوات این سکو ایرانی بودند.

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه  قرار است در قراردادهای پارس جنوبی از حداکثر توان ساخت داخل کشور استفاده شود، اضافه کرد: بر همین اساس سازه‌های فلزی این سکو، لوله‌ها، ادوات و کابل‌های برق و ابزار دقیق به‌طور کامل در داخل کشور و به دست جوانان ایرانی ساخته و توسط شرکت ایزوایکو در محل خود نصب شدند؛ همچنین کل عملیات بارگیری با روش ابداعی شرکت ایزوایکو انجام می‌شود.

مسعودی طول و عرض این سکو را ۳۵ در ۳۵ مترمکعب و ارتفاع آن را ۱۸ متر اعلام کرد و افزود: وزن این سکو دو هزار و ۵۳۰ تن بوده و ۶۸۰ تن تجهیزات شامل ۷۱ کیلومتر کابل‌های برق، ۱۵ هزار تجهیز ابزار دقیق، ۳۴ هزار قطعه قطب جوشکاری بر روی آن نصب شده است.

وی با اشاره به اینکه نصب نهایی سکوی چهارم طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی در خردادماه سال آینده انجام می‌شود، بیان کرد: با اتمام نصب این سکوها ۱۰ تا ۱۲ میلیون فوت مکعب گاز خشک بهره‌برداری و تا سال آینده امکان برداشت یک میلیارد فوت مکعب گاز ترش و پس از انتقال به پالایشگاه امکان تولید ۵۰ میلیون فوت مکعب گاز شیرین به شبکه سراسری کشور ایجاد می‌شود.

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی شرکت ملی نفت ایران در پایان با بیان اینکه با نصب این سکوها برداشت ایران از کشور قطر پیشی می‌گیرد، خاطرنشان کرد: هر سکو حدود یک میلیارد دلار و روزانه حدود سه میلیون دلار سودآوری برای کشور در پی خواهد داشت.

همچنین مدیرعامل شرکت مبین سازه هرمز در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: پس از اتمام اجرای طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی شرکت ملی نفت ایران، امکان بهره‌برداری دو میلیارد فوت مکعب گاز از پارس جنوبی میسر می‌شود.

عباس پور اضافه کرد: قرار بود ساخت این سکو به دست شرکتی ایتالیایی صورت بگیرد که پس از تحریم‌های تحمیل‌شده این اتفاق امکان‌پذیر نشد.

وی ادامه داد: ما توانستیم با روش ابداعی خود و همچنین استفاده از توان متخصصین ایرانی این عملیات را به پایان رسانده و قول تحریم‌ها را بشکنیم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی