رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
  • الأحد ۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 13 June

راهکار خروج بازار آهن از رکود

در چند سال اخیر در کشور شاهد کاهش ساخت و ساز بوده ایم که همین امر موجب نگرانی های بسیاری برای دیگر صنوف شده، چراکه اکثر اصناف وابسته به صنعت ساخت و ساز و مسکن هستند و با خواب مسکن رکود مطلق بر بازار حاکم شده است.

در چند سال اخیر در کشور شاهد کاهش ساخت و ساز بوده ایم که همین امر موجب نگرانی های بسیاری برای دیگر صنوف شده، چراکه اکثر اصناف وابسته به صنعت ساخت و ساز و مسکن هستند و با خواب مسکن رکود مطلق بر بازار حاکم شده است.

رکود در بازار مسکن علاوه بر کسادی خریدوفروش و افزایش اجاره بها سبب تسری این رکود به صنایع مرتبط با این بخش از جمله صنعت فولاد، آهن آلات، سیمان و سایر مصالح ساختمانی شده است.

به عبارت دیگر بخش مسکن و ساختمان سازی در ایران همچنان درگیر رکود است و تعداد پروژه های ساختمانی در ایران هر ساله رو به کاهش می رود و این در حالیست که افزایش قیمت های جهانی نیز کمکی به خروج بازار آهن آلات کشور از رکود نکرده است.

همچنین طی سال های گذشته، اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده موجب تعطیلی شماری از واحدهای فروش آهن و فولاد در تهران و سایر استان ها شد.

وضعیت رکودی بازار در سال های گذشته، نقش موثری در تعطیلی واحد های مربوطه داشت و مذاکرات زیادی با مسئولان سازمان امور مالیاتی به عمل آمد. دست اندرکاران بازار آهن و فولاد دلیل عمده تعطیلی واحدهای صنفی این بخش را رکود و قوانین سخت گیرانه مالیاتی ذکر کرده اند.

همچنین اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده مشکلاتی را برای صنف یادشده به همراه داشت، فروشندگان آهن و فولاد ضمن تایید بهره گیری از درآمدهای مالیاتی برای اداره کشور، معتقدند: نحوه غلط اجرای مالیات بر ارزش افزوده در زمان رکود، عاملی بر راکد شدن مضاعف بازار شده است.

در همین رابطه ایرج رهبر، نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران با اشاره به مشکلاتی که در حوزه مسکن وجود دارد، عنوان داشت: همه این مسائل به برنامه ریزی و تدارکاتی که در این بخش باید داشته باشیم،

برمی گردد. وی با اشاره به رکود مسکن، گفت: این موضوع یعنی رکود یکی از عوامل اصلی بود که لطمه بزرگی به بخش مسکن زد، به طوری که در حال حاضر وارد سال پنجم رکود شده ایم و این مشکلاتی که به وجود آمده است، باعث شده کارخانه های تولید منتظر بمانند که بخش مسکن و عمران از رکود خارج شود.

نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران ادامه داد: این رکود در حالیست که هزینه های کارخانه ها همچنان پابرجاست و گران شدن آهن به همین دلیل قابل پیش بینی بود.

وی درباره راه حل خروج از وضعیت موجود بیان داشت: یک کار این است که فناوری ساخت ساختمان را ارتقا دهیم. در ایران خیلی از آهن و اسکلت آهنی برای ساختمان سازی استفاده می کنند، در حالی که در کشورهای پیشرفته میزان استفاده از فولاد را کاهش دادند و از سیستم بتنی و سیمان استفاده می کنند.

مشکلات بسیاری بر سر راه فعالیت آهن فروشان و تولیدکنندگان وجود دارد

محمد آزاد، رئیس اتحادیه آهن و فولاد

رکود در صنعت ساخت و ساز موجب شد تا بازار آهن نیز به دنبال این موضوع دچار بحران و رکود شود. در حال حاضر معامله ای در بازار انجام نمی شود و به دلیل کاهش پروژه های عمرانی شاهد افزایش قیمت آهن در بازار نیز هستیم. به عبارت دیگر مشکل اصلی به رکودی که در صنعت ساختمان ایجاد شده است، برمی گردد. باید کارخانه ها مقدار زیادی از تولیدات خود را کاهش دهند تا کالای انباشته شده نداشته باشند.

البته شاهد تعطیلی شماری از واحدهای وابسته به این صنف نیز هستیم، چراکه علاوه بر رکود مشکلات بسیاری بر سر راه فعالیت آهن فروشان و تولیدکنندگان آن وجود دارد. نرخ مالیات محاسباتی ۹ درصد از کل فروش منظور شده، درحالی که آهن فروشان حداکثر سود یک درصدی دارند.

انتظار می رفت در مذاکره با کسبه بازار آهن و فولاد، زمینه اخذ مالیات واقعی فراهم شود، اما مجری قانون یک نوبت مالیات را از کارخانه و بعد از فروشنده مطالبه می کند. طی دو سال گذشته بیش از یک هزار و ۵۰۰ تا یک هزار و ۶۰۰ واحد توزیع کننده آهن در تهران تعطیل شدند و در سایر استان ها نیز یک سوم واحدهای فعال رو به تعطیلی گذاشتند.

از تیرماه امسال تا پایان شهریورماه بازار آهن و فولاد شاهد افزایش ۷۰ درصدی قیمت بوده است. یکی از دلایل افزایش قیمت فولاد در بازارهای جهانی را باید افزایش قیمت الکترود دانست که همین امر تاثیرات خود را بر بازار داخلی ما هم گذاشته است.

در حال حاضر قیمت هر کیلو میلگرد در بازار ۲۱۰۰ تا ۲۱۲۰ تومان و هر کیلو تیرآهن ۲۶۰۰ تومان است. همچنین قیمت هر کیلو شمش آهن هم ۱۹۰۰ تومان است. قیمت ورق های فولادی به ۲۹۰۰ تومان رسیده است. برای حمایت از تولیدکنندگان در تامین مواد اولیه و رفع رکود بازار باید اقدامات لازم از سوی مسئولان انجام شود.

روند ناخوشایند تعطیلی برخی از مراکز آهن فروشی

محمود زمانی، فعال بازار آهن

در حال حاضر شرایط نامناسبی بر بازار آهن حاکم شده است. البته بهتر است از کلمه نامناسب استفاده نکنیم و شرایط وخیم را جایگزین آن کنیم، چراکه هیچ معامله ای در بازار انجام نمی شود و رکود مطلق بر بازار سایه انداخته است.

بخش قابل توجهی از رکود و بی بازاری سالیان اخیر، ریشه در رکود صنعت ساختمان سازی دارد و در شرایطی که ساخت وسازها با افت بسیاری همراه می شود، تقاضا برای خرید آهن نیز به شدت تنزل پیدا می کند و نتیجه این سیکل و روند ناخوشایند در تعطیلی برخی از مراکز آهن فروشی و تغییر شغل بروز پیدا می کند.

این صنف از نمونه فعالیت هایی به شمار می رود که تغییر شغل و کسادی در آن کم سابقه و ضعیف بوده، اما در سال های اخیر شرایط ناخوشایند بازار، زمینه ساز تنگ تر و محدودتر شدن دامنه فعالیت آهن فروشان شده است.

در شرایطی که غرب استان تهران به عنوان یکی از مناطق مهاجرپذیر و مهاجرنشین کشور شهره شده و میزان ساخت وسازها در این حوزه، در مقایسه با بسیاری از نقاط دیگر این استان بیشتر است، بنابراین کاهش ساخت وسازها به کسادی دامنه دار، عمیق و کم سابقه ای منجر شده که به طور یقین تبعات آن به تضعیف شدید بنیه اقتصادی فعالان این حوزه منتهی خواهد شد.

تنها امید در شرایط فعلی به سوق پیدا کردن نقدینگی مردم به سمت بازار مسکن معطوف است زیرا با کاهش نرخ سود بانکی احتمال رونق دوباره در بازار مسکن بیشتر شده، اما با وجود تمامی این امیدها، هیچ گونه روزنه ای که دال بر احتمال تغییر شرایط باشد، احساس نمی شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی