رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 15 June

جهش یک شرکت دانش بنیان برای بومی سازی

یک شرکت دانش بنیان در مسیر بومی سازی و خودکفایی کشور در زمینه تولید انواع کاتالیست ها مصرفی در بخش صنایع فولاد، پتروشیمی و پالایشگاهی، به موفقیت های ارزشمندی دست یافته است.

یک شرکت دانش بنیان در مسیر بومی سازی و خودکفایی کشور در زمینه تولید انواع کاتالیست ها مصرفی در بخش صنایع فولاد، پتروشیمی و پالایشگاهی، به موفقیت های ارزشمندی دست یافته است.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از ایرنا کاتالیزگر یا کاتالیست (Catalyst) از کارایی فراوانی برخوردار است، کاتالیزگر ماده‌ای است که اگر به مخلوط واکنشی افزوده شود، سرعت رسیدن ماده به حالت تعادل در سیستم را بدون آن که دستخوش تغییر شیمیایی پایدار شود، تغییر داده و به طور معمول افزایش می‌دهد.

امیرهومن کریمی وثیق مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان که سال ۱۳۸۳ فعالیت های خود را در زمینه تولید انواع کاتالیست با مشارکت بخش خصوصی و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(IDRO) آعاز کرد، روز یکشنبه در نشست خبری گفت: این شرکت با در اختیار داشتن بیش از ۱۲۰ نیروی انسانی متخصص در زمینه های تولید انواع کاتالیست های مورد استفاده صنایع مذکور، طراحی و احداث واحدهای GTL و نیز اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و EPC صنایع نفت و گاز فعالیت می کند.

وی افزود: فعالیت های شرکت به ۴ شاخه اصلی تحقیق، توسعه و تولید کاتالیست های صنایع مختلف، اجرای پروژه‌های تحقیقاتی صنایع نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی و فولاد، طراحی، نصب و راه‌اندازی واحدهای صنعتی GTL و همچنین اجرای پروژه‌های نفتی به عنوان پیمانکار EPC تقسیم می شود.

وی اظهارکرد: تعداد تولیدات ما ۲۰ نوع کاتالیست است که چهار نمونه آن در صنایع فولاد مصرف و دو نمونه در صنایع سخت کاری فولاد، ضمن این که ۱۴ نمونه دیگر نیز در صنایع پالایشگاهی پتروشیمی مصرف می شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر آنچه ما به دانش آن رسیده ایم، شامل پنج نوع کاتالیست است و آنچه به تولید انبوه رسیده است، کاتالیست شیفت دما بالا و کاتالیست متامیشن است که برای صنایع پتروشیمی رازی و پالایشگاه تبریز تولید و تحویل می شود.

به گفته مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، کاتالیست‌های تولیدی این شرکت در مقایسه با نمونه‌های خارجی، از کیفیت مطلوب و کاملا قابل رقابت برخوردار می‌باشد که این امر از نتایج به دست آمده از واحدهایی اثبات می شود که از کاتالیست های تولیدی این شرکت استفاده نموده اند.

شرکت یاد شده طی یک دهه گذشته موفق به ساخت و تولید انواع کاتالیست در مقیاس های نیمه صنعتی و صنعتی شده که تولید بخشی از آنها به مرحله صنعتی رسیده است.

مدیر عامل این واحد فناور تاکید کرد: به پشتوانه نگاه ملی صنایع مصرف کننده، در ۶ ماه نخست امسال رکورد تولید کاتالیست در شرکت ما شکسته شد و ما خود را موظف به حفظ ارتقای سطح کیفی تولیدات و بهبود مستمر و افزایش ظرفیت تولید طبق چشم انداز توسعه صنایع پتروشیمی، پالایشگاهی و فولاد کشور می دانیم.

کریمی تصریح کرد: در حال حاضر مصرف کل کاتالیست کشور در صنایع مختلف بیش از ۲۰۰ میلیون دلار ارزش دارد که حدود ۱۰ درصد از سهم بازار را توانسته ایم بدست آوریم.

وی با بیان این که سهم شرکت متبوعش در تولید و رفع نیاز بازار کشور به کاتالیست احیای مستقیم ۶۰ درصد، معادل ۶۰۰ تن و به ارزش ۹ میلیون دلار است، با بیان این که پیش بینی می شود مصرف کل کشور در بازار کاتالیست های فولادی تا سال ۱۴۰۴ میلادی، ۱۳۰۰ تن معادل ۲۰ میلیون دلار باشد، افزود: پیش بینی سهم ما در این بازار تا چشم انداز فوق معادل تولید ۱۱۰۰ تن تولید به ارزش۱۷ میلیون دلار است.

مدیر عامل شرکت توسعه صنایع نفت و گاز سرو گفت: انعقاد ۲۱ قرارداد تولید و تامین نیاز کاتالیست های صنعت فولاد توسط شرکت نشان از جلب اعتماد مدیران فولادی دارد.

وی با اشاره به تولید و تحویل بیش از ۱٫۵ میلیون لیتر کاتالیست احیای مستقیم آهن، میزان تولید و ارزش ارزی کاتالیست های احیای مستقیم آهن در طی یکسال مصرف کشور را به ترتیب ۱۰۰۰ تن و ۱۵ میلیون دلار عنوان کرد.کریمی همچنین با اشاره به تولید و تحویل بیش از ۷۰۰ هزار لیتر از انواع کاتالیست های ریفورمینگ برای صنایع پتروشیمی و پالایشگاه کشور، میزان و ارزش ارزی کاتالیست های چرخه گاز سنتز را به ترتیب ۴۵۰ تن و ۸ میلیون دلار ذکر کرد.

وی، بومی سازی و تولید انبوه کاتالیست پرد برای صنایع فولاد با تکنولوژی پرد، طراحی و ساخت نسل جدید کاتالیست های احیای مستقیم آهن با بهینه سازی اشکال و فیزیک جدید به منظور بهبود عملکرد، تولید و تحویل کاتالیست های شیفت دما بالا و کاتالیست متانشین به میزان ۱۴۰ هزار لیتر برای نخستین بار در کشور برای پتروشیمی رازی و پالایشگاه های تبریز و اصفهان را از جمله اقدامات این شرکت دانش بنیان برشمرد.

کریمی، آمادگی عرضه کاتالیست سنتز متانول به بازار برای تکمیل سبد کاتالیست های مورد نیاز در واحدهای پتروشیمی تولید کننده متانول، تامین کاتالیست خودرو با توجه به بروز و شدت آلودگی هوا در طی سال های اخیر، تولید کاتالیست های پلاتین دار برای افزایش عدد اکتان بنزین در فرایندهای بنزین ساز و ریفورمینگ هیدروکربنی و ارائه خدمات فنی و مهندسی در مجتمع های مصرف کننده کاتالیست را از برنامه های آتی این شرکت دانش بنیان اعلام کرد.

وی در ادامه با تاکید براینکه، یکی از ابزارهای حمایتی برای تولید کنندگان داخلی درتمام کشورها حقوق گمرکی و تعرفه هایی است که برای تولید ملی آن کشور وضع می شود، به حضور شرکت های چند ملیتی در بخش عرضه انواع کاتالیست به بازار بزرگ ایران به عنوان یک بازار بزرگ در منطقه خاورمیانه اشاره کرد و خواستار حمایت تعرفه ای دولت از این صنعت در برابر واردکنندگان شد.

به گفته کریمی، تعرفه امروز برای کاتالیست ها حدود ۲۰ درصد است که با توجه به دمپینگ ۴۰ درصدی شرکت های خارجی در شش ماهه گذشته، میزان تعرفه و حقوق گمرکی برای کارآمدی بیشتر این صنعت حداقل بایستی به ۴۰ درصد افزایش یابد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی