رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

تحقق بیش از 66 درصدی هدف برنامه صادرات فولاد

رییس هیات مدیره انجمن فولاد ایران اعلام کرد: طی هشت ماهه امسال ( منتهی به آبان) بیش از چهار میلیون تن صادرات فولاد تحقق یافت که با توجه به برنامه ۶ میلیون تنی امسال، افزون بر ۶۶ درصد هدف صادراتی این بخش تحقق یافت.

رییس هیات مدیره انجمن فولاد ایران اعلام کرد: طی هشت ماهه امسال ( منتهی به آبان) بیش از چهار میلیون تن صادرات فولاد تحقق یافت که با توجه به برنامه ۶ میلیون تنی امسال، افزون بر ۶۶ درصد هدف صادراتی این بخش تحقق یافت.

محمود اسلامیان پیش از ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران در محل این تشکل تخصصی افزود: انتظار می رود تا پایان امسال تولید فولاد خام کشور از مرز ۲۱ میلیون تن بگذرد، در عین حال در دوره هشت ماهه امسال، کل تولید فولاد خام به رقم ۱۴ میلیون تن رسید که در مقایسه با دوره مشابه پارسال رشد ۱۵ درصدی دارد.

وی گفت: اکنون ظرفیت نصب شده فولاد سازیهای کشور به رقم ۳۲٫۵ میلیون تن رسیده و در افق ۱۴۰۴ ظرفیت فولاد خام کشور ۵۵ میلیون تن برنامه ریزی شده است.
جمهوری اسلامی ایران چهاردهمین فولاد ساز جهان محسوب می شود و پیش بینی شده در سال ۱۴۰۴ به جایگاه هفتمین فولاد ساز دنیا ارتقا پیدا کند.

اسلامیان خاطرنشان ساخت: دستیابی به رقم ۲۱ میلیون تن تولید فولاد خام تا پایان امسال، تحقق برنامه ۶۶ درصدی نسبت به رقم ۳۲٫۵ میلیون تن ظرفیت نصب شده دارد.

وی اضافه کرد: مجموع ظرفیت مقاطع فولادی اکنون ۵۰ میلیون تن است که چنانچه به رقم ۱۹٫۵ میلیون تن تا پایان ۱۳۹۶ دست یابیم، در واقع ۶۱ درصد ظرفیت خالی وجود دارد.

وی تشکیل ستاد فولاد در دولت دوازدهم را یک اقدام ارزشمند برای سامان بخشی به حوزه فولاد ارزیابی کرد و گفت: این صنعت سهم بالایی در ایجاد اشتغال دارد و براساس یک بررسی از سوی ژاپن، به ازای هر یک شغل در این بخش، ۲۵ شغل غیر مستقیم ایجاد می شود و این سهم در ایران می تواند بسیار بیشتر باشد.

اسلامیان اظهار امیدواری کرد: طرح جامع فولاد که از سوی این انجمن، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و شرکت مجری تهیه شده، در دولت دوازدهم به تصویب برسد تا پایه و اساسی برای برنامه های فولادی باشد.

رییس هیات مدیره انجمن مزبور تصریح کرد: امروز قیمت تولیدات فولادی در ایران در واقع پایین ترین نرخ در دنیا محسوب می شود و با وجود رشد قیمت محصولات فولادی و افزایش نرخ داخلی، کماکان قیمت مقاطع فولادی از همه تولید کنندگان جهان کمتر است.

به گفته این متخصص، برآورد می شود که قیمت تولیدات فولادی ایران بطور متوسط هشت تا ۱۵ درصد کمتر از دیگر تولیدکنندگان جهان باشد.

کل تولید فولاد خام ( میانی ) سال گذشته ایران به رقم ۱۸ میلیون و ۴۶۶ هزار تن رسید و در مقایسه با ۱۶ میلیون و ۶۵۶ هزار تن در سال ۱۳۹۴ رشد ۱۱ درصدی را ثبت کرد.

سهم بخش خصوصی از تولید فولاد میانی در سال گذشته چهار میلیون و ۴۷ هزار تن بود که در مقایسه با سال ۹۴ که رقم ۲ میلیون و ۸۷۵ هزار تن ثبت شد، رشد ۴۱ درصدی داشت.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی