رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰
  • الأحد ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 20 June

سرعت رشد تولید فولاد ایران چهار برابر جهان است

رییس هیات مدیره شرکت فولاد کاوه جنوب کیش (وابسته به بنیاد مستضعفان) گفت: با تولید بیش از یک میلیون و ۹۵۰ هزار تن فولاد، رشد ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۷ میلادی در ایران چهار برابر متوسط جهانی شد.

رییس هیات مدیره شرکت فولاد کاوه جنوب کیش (وابسته به بنیاد مستضعفان) گفت: با رشد تولید بیش از یک میلیون و ۹۵۰ هزار تن فولاد، رشد ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۷ میلادی در ایران چهار برابر متوسط جهانی شد.

«عبدالمجید شریفی» افزود: تولید فولاد ایران به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده خاورمیانه، در ۱۱ ماه سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲۰٫۶ درصد رشد کرد.

شریفی یادآوری کرد: در ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۷ بیش از یک میلیارد و ۵۶۳ تن فولاد در جهان تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه ۲۰۱۶ رشد ۵٫۴ درصدی داشته است.
وی گفت: در این مدت چین توانست بیش از ۷۶۵ میلیون تن فولاد تولید کند که در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۶ از رشد ۵٫۷ درصدی برخوردار شد. این کشور در ماه نوامبر ۲۰۱۷ میلادی ۶۶ میلیون تن فولاد تولید کرد.

** آمار تولید این شرکت

رییس هیات مدیره شرکت فولاد جنوب کیش گفت: این شرکت در ۹ ماهه پارسال موفق شد ۴۲۰ هزار تن شمش فولاد تولید کند.

به گفته وی، این شرکت در ۹ ماهه امسال موفق به تولید بیش از ۶۴۰ هزار تن فولاد شد که با رشد ۵۰ درصدی تولید شمش در مقایسه با مدت زمان مشابه همراه بود.

این مسوول اعلام کرد: این شرکت پس از ۱۵ ماه بهره برداری از فاز یک فولادسازی، با ثبت رکوردهای متعدد به تولید بیش از ۹۵ هزار تن در یک ماه دست پیدا کرده و به ظرفیت اسمی سالیانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن نزدیک شده است.

به گفته وی، رساندن تولید روزانه کارخانه های احیای مستقیم به پنج هزار و ۴۸۴ تن آهن اسفنجی در چهارم دی ماه یک رکورد به شمار می رود.

کارخانه های احیای مستقیم و فولادسازی در آذرماه نیز به رکورد ماهیانه ۹۵ هزار و ۲۳۳ تن در تولید شمش فولاد و ۱۵۶ هزار و ۷۷۳ تن در تولید آهن اسفنجی رسید و قرار است سال آینده ۲۰ درصد بیش از امسال شود.

شریفی بیان کرد: در این مدت بیش از ۸۰ درصد محصولات بیلت شرکت به تایلند، تایوان، عمان، امارات، فلیپین، پاکستان، چین و… صادر شد که ارزش صادراتی آن ۲۵۰ میلیون دلار بود و رایزنی برای یافتن بازارهای جدید در کشورهای آفریقایی ادامه دارد.

همچنین ۵۳۸ هزار تن از ۶۴۰ هزار تن شمش تولید شده این شرکت از ابتدای سال تا پایان آذرماه صادر شد که بیش از ۸۴ درصد تولید امسال را شامل می شود.
بر پایه برنامه های این شرکت، قرار است تا پایان سال نیز ماهیانه بیش از ۸۰ هزار تن فولاد به بازارهای هدف صادر شود.

** طرح های توسعه

این فولادساز گفت: در بخش تولید آب که یکی از ضروریات فولادسازی است تاکنون ۲واحد آب شیرین کن در این شرکت به بهره برداری رسیده است و امسال نیز با بهره برداری از یک واحد دیگر با ظرفیت ۱۰ هزارمترمکعب آب مورد نیاز کارخانه های فولادسازی و آهن سازی این شرکت تامین می شود.

با برنامه ریزی های انجام شده در طرح های توسعه، ظرفیت تولید آب شیرین در این مجموعه فولادسازی به روزانه ۵۵ هزار متر مکعب می رسد.

وی بیان کرد: طرح توسعه فاز دوم این کارخانه به بیش از ۴۱ درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است و انتظار داریم در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ به بهره برداری برسد که در این صورت ظرفیت تولید فولاد در این کارخانه به ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن افزایش می یابد.

شریفی بر لزوم فراهم سازی منابع مالی ارزان قیمت برای طرح های توسعه ای تاکید کرد و درباره خرید تجهیزات مورد نیاز فاز دوم این کارخانه از اسپانیا گفت: با توجه به بهره های بانکی بالا در کشور اکنون استفاده از ۲اعتبار اسنادی ۱۲۸ میلیون یورویی برای خرید تجهیزات فاز ۲ و ۲۵ میلیون یورویی برای توسعه مجتمع آبشیرین کن این مجتمع فولادی توسط بانک توسعه صادرات در دست اقدام است.

به گفته وی، در فاز نخست عمده نیروی انسانی از داخل استان هرمزگان تامین شد که این روند در مرحله دوم نیز ادامه می یابد.

این فولادساز اعلام کرد: آمارها نشان می دهد هر یک شغل در حوزه تولید فولاد می تواند هفت تا هشت شغل غیرمستقیم ایجاد کند که این، ظرفیت بزرگ فولادی سازی کشور را برای اشتغالزایی نشان می دهد.

** فعالیت در بازار سهام

پنج درصد سهام شرکت فولاد کاوه جنوب کیش بیست و ششم مهرماه به ارزش ۱۷۶۰ ریال عرضه شد که به گفته رییس هیات مدیره این شرکت، پنجم آذرماه ارزش هر سهم آن با رشد بیش از ۵۰ درصدی به ۲۶۶۰ ریال افزایش یافت.

وی افزود: تامین مواد اولیه مورد نیاز از معادن نزدیک، تولید کنستانتره در فولاد کاوه شرق و تولید گندله، آهن اسفنجی و شمش های فولادی در شرکت فولاد کاوه جنوب کیش صورت می گیرد و در ادامه با تولید محصولات نوردی در فولاد کاوه اروند این زنجیره تکمیل می شود.

به گفته وی، قرار گرفتن کارخانه در کنار آب های خلیج فارس در بندرعباس، در دسترس بودن انرژی مانند برق و گاز، نزدیک بودن به ذخایر مواد اولیه و فراهم بودن امکان صادرات فولاد از طریق بندر شهید رجایی از مزیت های این کارخانه است.

شرکت فولاد کاوه جنوب کیش یکی از بزرگ ترین سرمایه گذاری های بنیاد مستضعفان در حوزه صنایع مادر و از شرکت های های تابعه هلدینگ کاوه پارس است که سال ۱۳۸۶ در زمینی به مساحت ۱۷۰ هکتار در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس (بندرعباس) برای تولید انواع شمش، بیلت و آهن اسفنجی مورد نیاز کشور و همچنین صادرات راه اندازی شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی