رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

رنگین کمان استاندارد راهبردی برای تقویت صنعت

برچسب انرژی، رنگین کمانی کوچک است که بر روی کالاهای برقی نصب می شود، برچسبی کوچک اما بسیار قدرتمند و با ارزش که توجه به آن می تواند اقتصاد و صنعت کشور را تقویت کند و هزینه های خانوار را کاهش دهد.

برچسب انرژی، رنگین کمانی کوچک است که بر روی کالاهای برقی نصب می شود، برچسبی کوچک اما بسیار قدرتمند و با ارزش که توجه به آن می تواند اقتصاد و صنعت کشور را تقویت کند و هزینه های خانوار را کاهش دهد.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از ایرنا هفت فلش رنگی از سبز پررنگ تا قرمز تیره رده بندی شده و حروف لاتین روی هر کدام درج شده است. این فلش ها و حروف نشانه درجه‌ ای از مصرف انرژی هستند که به ترتیب حرف A نشانه کمترین مصرف انرژی و بیشترین کارآیی و حرف G نشانگر بیشترین مصرف انرژی و کمترین کارآیی دستگاه است.

این رنگین کمان همان برچسب انرژی است که سازمان استاندارد نصب آن را بروی لوازم خانگی اجباری کرده است.

وجود برچسب انرژی و علامت استاندارد، مصرف کننده را از بابت ایمنی و بازدهی وسایل برقی آسوده خاطر می کند و به شدت هزینه های خانوار را کاهش داده و نتایج ملموس آن را در سبد خانوار می توان دید.

اما اهمیت این برچسب کوچک رنگی فراتر از جنبه های فردی است. برچسب انرژی از یک سو نشانه کیفیت کالا و حفظ منافع مصرف کننده است و از سوی دیگر عاملی مهم برای رقابت تولیدکنندگان و دوامشان در بازارهای داخلی و خارجی است.

برچسب انرژی، رنگین کمانی از مزایا را برای مصرف کننده و تولیدکننده به ارمغان می آورد و در یک کلام نقش کلیدی در چرخه اقتصاد دارد.

مدیرکل استاندارد همدان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، می گوید: کاهش مصرف انرژی در لوازم خانگی ارتباط مستقیم با مقوله اقتصاد مقاومتی دارد و در این چارچوب وظایفی برعهده استاندارد نهاده شده که گواه اهمیت نقش کلیدی استاندارد در تحقق این سیاست کشوری است.

محمد مددی افزایش پوشش و ترویج استاندارد برای محصولات داخلی را از مولفه های اقتصاد مقاومتی می داند که دولت تدبیر و امید برای محقق شدن این خواسته رهبر معظم انقلاب اهتمام ویژه ای دارد.

مددی آگاهی بخشی و اطلاع رسانی به مردم و بازرسی و کنترل بازار درباره برچسب انرژی را از مهمترین وظایف استاندارد اعلام می کند و می افزاید: در همین چارچوب امسال ۱۴۲ واحد صنفی بازرسی شد که ۵۴ محصول فاقد برچسب انرژی بودند و همچنین ۲ فرآورده جعل رتبه انرژی در این بازرسی ها کشف شده است.

به گفته وی، اجاق گاز خانگی، بخاری گازی، سماور برقی، آبگرمکن برقی، جارو برقی و ماشین لباسشویی کالاهای فاقد برچسب انرژی هستند که در جریان بازرسی های صورت گرفته شناسایی شده است.

مدیرکل استاندارد همدان با اشاره به تدوین ۴۹ استاندارد برای کالاهای انرژی بر می گوید: از این تعداد ۳۴ استاندارد به صورت اجباری است و رصد فعالیت در این حوزه ها به صورت جدی و مستمر ادامه دارد.

اما سخن آخر اینکه:اقبال بیشتر مردم به سمت و سوی استفاده از کالاهای استاندارد و دارای برچسب انرژی برآیند نهایی تلاش کارشناسان و بازرسان سازمان استاندارد است.

بی تردید اگر این مهم محقق شود، تولید ملی و اشتغال رونق گرفته و می توانیم علاوه بر مقاوم شدن اقتصاد داخلی، سهم بیشتری در بازارهای جهانی داشته باشیم؛ به شرطی که به سادگی از کنار علامت استاندارد و رنگین کمان انرژی نگذریم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی