رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

جیب برخی افراد از محل گرانی انرژی پر نشود
اعضای کمیسیون عمران مجلس:

جیب برخی افراد از محل گرانی انرژی پر نشود

علیرغم پیش بینی افزایش قیمت حامل‌های انرژی و سوخت در بودجه ۹۷، نمایندگان مجلس بر این باورند که این افزایش قیمت‌ها تاثیرات منفی بر دو شاخص اقتصادی مهم یعنی تورم و رشد اقتصادی دارد.

علیرغم پیش بینی افزایش قیمت حامل‌های انرژی و سوخت در بودجه ۹۷، نمایندگان مجلس بر این باورند که این افزایش قیمت‌ها تاثیرات منفی بر دو شاخص اقتصادی مهم یعنی تورم و رشد اقتصادی دارد.

اگرچه مجلس پیش از این در برنامه ششم، مجوز افزایش قیمت حامل‌های انرژی را به دولت داده بود، اما بنا بر اعلام اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس، برای این منظور نخست باید اقدامات جایگزین برای دهک‌هایی که نمی توانند فشار تورمی را تحمل کنند، انجام شود. همچنین اعضای کمیسیون انرژی مجلس هم در جریان رسیدگی به بخش‌های مربوط به حوزه انرژی از لایحه بودجه ۹۷، با تبصره مربوط به افزایش قیمت حامل‌های انرژی مخالفت کرده و رای به حذف آن داده اند.

اما در این میان مسئولان دولتی وعده داده اند که قرار است درآمد حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی و سوخت را در سه حوزه بهسازی بافت‌های فرسوده، توسعه حمل و نقل عمومی و افزایش اشتغال صرف کنند تا ازاین طریق آثار و تبعات منفی این افزایش قیمت ها را کنترل کند.

این در حالی است که پیش از این و در جریان اجرای قانون هدفمندی یارانه ها هم قرار بر این بود که با افزایش درآمد حاصل از افزایش قیمت انرژی، بهره‌وری افزایش یابد، اشتغال بهبود پیدا کند و به بخش صنعت و تولید کمک شود که هیچ کدام از این وعده ها عملیاتی نشد.

حال در شرایطی که بسیاری از دهک‌های جامعه نمی توانند فشار تورمی حاصل از افزایش مجدد نرخ سوخت و انرژی را تحمل کنند، سوال این است که این افزایش قیمت باید به چه ترتیب باشد و درآمدهای حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی در کجا باید هزینه شود؟

افزایش قیمت انرژی، بهانه ای برای رشد تورم

در همین رابطه عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت انرژی و سوخت روی همه بخش های اقتصادی تاثیرگذار خواهد بود گفت: افزایش قیمت انرژی روی همه قسمت ها اثر می گذارد و حتی اگر این تاثیر واقعی نباشد، بهانه ای خواهد بود تا نرخ ها در همه بخش ها رشد کند.

سیدهادی بهادری در گفت‌و گو با «صما» همچنین با اشاره به تاثیرات افزایش قیمت انرژی روی بخش مسکن و ساختمان تصریح کرد: به لحاظ اینکه گران شدن انرژی و سوخت اثر مستقیمی در حوزه حمل و نقل مصالح ساختمانی و نیز تولید برخی از مصالح ساختمانی دارد، بنابراین در بخش مسکن و ساختمان نیز تاثیر مستقیمی دارد. علاوه بر این اثرگذاری تورمی و اثر روانی هم به دنبال خواهد داشت.

نماینده مردم ارومیه در مجلس در خصوص دیدگاه مجلس نسبت به افزایش قیمت انرژی بیان کرد: اکثر نمایندگان مجلس نسبت به این طرح خوش بین نیستند و نظر آنها بر این است که این موضوع عملیاتی نشود.

وی ادامه داد: منتهی باید منبع و مصارف بودجه با هم همخوانی داشته باشند و اگر مسئولان به این نتیجه برسند که هیچ منبع مالی به غیر از افزایش قیمت انرژی وجود ندارد، مجبور می شوند که چنین اقدامی را هم انجام دهند.

بهادری با بیان اینکه باید دید چقدر به منابع اعتباری حاصل از گرانی قیمت انرژی وابسته هستیم ادامه داد: البته حتی اگر قرار باشد که افزایش قیمتی هم در بخش انرژی اتفاق بیفتد، این افزایش قیمت باید در حد معقول باشد و به بیش از ۱۰ درصد نرسد.

مردم ما امکانات کشورهای آمریکایی و اروپایی را ندارند

همچنین نایب رییس اول کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش قیمت در هر کدام از بخش های اقتصادی مانند حلقه های یک زنجیره ای است که سایر بخش ها را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

علیم یارمحمدی در گفت و گو با «صما» با بیان اینکه این افزایش قیمت ها روی تمامی بخش های معیشتی مردم اعم از خوراک و پوشاک، حمل و نقل، جابه جایی و … تاثیرگذار خواهد بود و این اثرگذاری همه سویه است، افزود: مسکن هم یکی از این بخش ها است که به عنوان یک شاخص و فاکتور مهم در زندگی مردم ایفای نقش می کند و آن هم از افزایش قیمت انرژی متاثر می شود.

وی ادامه داد: افزایش هزینه حمل و نقل تمامی مصالح و کالاهای ساختمانی و در عین حال افزایش هزینه تولید این کالاها، تاثیر مستقیم روی بالارفتن هزینه ساخت مسکن خواهد داشت و تمامی آحاد جامعه از آن متاثر می شوند.

یارمحمدی با بیان اینکه طرح افزایش قیمت سوخت و انرژی هنوز در حد حرف است، اضافه کرد: هرچند رییس جمهوری اعلام کرده اند که دولت دوازدهم در تلاش است تا هزینه سوخت را به قدری افزایش دهد که قیمت آن حتی از نصف قیمت جهانی کمتر باشد، اما از سوی دیگر باید عواقب این اقدام را هم سنجید، چرا که مردم ما مردم کشورهای آمریکایی و اروپایی نیستند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس با بیان اینکه برای مردم این کشورها تمامی امکانات تامین است عنوان کرد: در این کشورها مردم از اشتغال و شرایط اقتصادی مناسبی برخوردارند و نرخ بیکاری به زیر ۱۰ درصد و بعضا حتی به کمتر از ۵ درصد می رسد.

وی با بیان اینکه در چنین شرایط اقتصادی ما چگونه نرخ سوخت خود را با این کشورها مقایسه می کنیم، بیان کرد: بهتر است مسئولان دولتی ابتدا معیشت و اشتغال مردم کشورمان را در سطح کشورهای مذکور، تامین کند و سپس چنین حرف های زیبایی بزنند.

اشتغال و پروژه های عمرانی، نیازمند تامین اعتبار

این نماینده مجلس در عین حال با انتقاد از اینکه حتی برای درآمد حاصل از افزایش نرخ انرژی هم برنامه ریزی خاصی انجام نشده است گفت: این پول را از مردم می گیرند و آن هم متاسفانه به جیب برخی افراد می رود که برای آن هم برنامه ای ندارند.

وی در ادامه تاکید کرد: بهتر است حداقل دولتمردان اعلام کنند که درآمد افزایش نرخ انرژی را برای اجرای برنامه های خاصی نظیر پروژه های عمرانی صرف خواهند کرد که برای نسل های آینده هم مفید باشد. اما از آنجایی که قبلا هم اعلام کردند که برای چنین اهدافی این اقدام انجام می گیرد اما انجام نشد، قطعا در حال حاضر هم انجام نمی شود.

یارمحمدی با بیان اینکه اگر قرار است از جیب مردم هزینه کنند، در قبال آن باید برای فرزندان و جوانان این کشور اشتغال فراهم کنند، افزود: در حال حاضر این موضوع به شدت روی اعصاب و روان مردم تاثیر گذاشته است.

وی با تاکید بر اینکه به هر حال افزایش قیمت انرژی به اجازه و تاییدیه مجلس نیاز دارد بیان کرد: شاید مجلس اجازه افزایش قیمت حامل های انرژی و سوخت را بدهد، اما به یقین در حد پیشنهاد دولت نخواهد بود و افزایش قیمت آنچنانی در حد حرف است و هنوز به صورت لایحه به مجلس ارائه نشده و دولت هم در هیات وزیران مصوب نکرده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی