رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 23 June

تولید فولاد سازان بخش خصوصی روند روبه رشد دارد

بررسی عملکرد فولاد سازان بخش خصوصی در هفت ماهه ۹۶ (منتهی به مهرماه) نشان می دهد که تولیدات این بخش روند رو به رشدی داشته و در مقایسه با دوره مشابه سال ۹۵ افزایش ۲۱ درصدی را ثبت کرد.

بررسی عملکرد فولاد سازان بخش خصوصی در هفت ماهه ۹۶ (منتهی به مهرماه) نشان می دهد که تولیدات این بخش روند رو به رشدی داشته و در مقایسه با دوره مشابه سال ۹۵ افزایش ۲۱ درصدی را ثبت کرد.

میزان محصولات فولادی تولیدی از سوی بخش خصوصی در هفت ماهه ۹۶ به رقم چهار میلیون و ۵۲۷ هزار تن رسید که در مقایسه با تولید دوره مشابه در سال ۹۵ که سه میلیون و ۷۵۴ هزار تن بود، رشد ۲۱ درصدی را نشان می دهد.

واحد های تولیدی خصوصی شده نیز در دوره مزبور بالغ بر چهار درصد رشد نسبت به هفت ماهه ۹۵ داشتند و ۶ میلیون و ۷۸۸ هزار تن محصولات فولادی تولید کردند.

هفت ماهه ۹۵ (منتهی به مهر) میزان محصولات فولادی تولید توسط بخش خصوصی شده رقم ۶ میلیون و ۵۳۱ هزار تن بود.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان چهاردهمین فولاد ساز جهان معرفی شده و در افق چشم انداز ۱۴۰۴ دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد خام را در برنامه دارد.

فولاد سازان کشور در سالهای ۹۵- ۱۳۹۴ به ترتیب ۱۶ میلیون و ۶۵۶ هزار تن و ۱۸ میلیون و ۴۶۶ هزار تن تولید داشتند.

همچنین بررسی عملکرد تولید فولاد خام کشور در سال ۹۵ نسبت به ۹۴ نشان دهنده رشد ۱۱ درصدی است.

بخش خصوصی در ۱۲ ماهه پارسال چهار میلیون و ۴۷ هزار تن تولید فولاد خام داشت که در مقایسه با رقم ۲میلیون و ۸۷۵ هزار تن، عملکرد سال ۹۴ رشد ۴۱ درصدی را ثبت کرد.

همچنین کل تولید واحد های فولاد ساز خصوصی شده، در سال ۹۵ بالغ بر ۱۴ میلیون و ۴۱۹ هزار تن بود که نسبت به ۱۳ میلیون و ۷۸۱ هزار تن عملکرد سال ۹۴ رشد پنج درصدی داشت.

** آمار صادرات

میزان صادرات فولادی ثبت شده بر پایه داده های آماری انجمن یاد شده در سال ۹۵ به رقم سه میلیون و ۷۴۱ هزار تن رسید که نسبت به رقم یک میلیون و ۷۹۷ هزار تن عملکرد سال ۹۴ رشد ۱۰۸ درصدی را ثبت کرده بود.

هفت ماهه امسال ( منتهی به مهر) ۶۹۰هزار تن تولیدات فولادی صادر شد.

** کاهش ۳۳ درصدی واردات

براساس جدول آماری انجمن مزبور، در مدت هفت ماهه امسال ( منتهی به مهر) یک میلیون و ۲۰۶ هزار تن محصولات فولادی وارد کشور شد که در مقایسه با دوره مشابه در سال ۹۵ که یک میلیون و ۸۰۶ هزار تن واردات انجام شده بود، افت ۳۳ درصدی را نشان می دهد.

پارسال میزان واردات محصولات فولادی به رقم ۱۸۷ هزار تن رسیده بود که نسبت به سال ۹۴ افزایش ۴۴ درصدی داشت.

مجموع واردات محصولات فولادی در سال ۹۴ نیز به رقم ۱۳۰ هزار تن رسید.

** افزایش مصرف ظاهری

میزان مصرف ظاهری محصولات فولادی در هفت ماهه امسال ( منتهی به مهر ) رقم ۱۱ میلیون و ۸۳۱ هزار تن بود و در مقایسه با دوره مشابه در سال ۹۵ که ۱۰ میلیون و ۷۹۵ هزار تن بود، افزایش ۱۰ درصدی داشت.

مجموع مصرف ظاهری محصولات فولادی در سالهای ۹۵- ۱۳۹۴ به ترتیب ۱۴ میلیون و ۹۸۹ هزار تن و ۱۴ میلیون و ۹۱۲ هزار تن ثبت شده بد .

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی