رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

نمایشگاه بین‌ المللی جایگاه های سوخت فرصتی برای انتقال دانش و فناوری

نخستین نمایشگاه بین المللی جایگاه های سوخت و صنایع وابسته که این هفته با حضور کارشناسان انرژی و صاحب نظران این حوزه در تهران دایر شده، فرصتی مغتنم برای انتقال دانش و فناوری در این عرصه به کشور است.

نخستین نمایشگاه بین المللی جایگاه های سوخت و صنایع وابسته که این هفته با حضور کارشناسان انرژی و صاحب نظران این حوزه در تهران دایر شده، فرصتی مغتنم برای انتقال دانش و فناوری در این عرصه به کشور است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایرنا، نخستین نمایشگاه بین المللی جایگاه های سوخت و صنایع وابسته که با هدف برقراری تعامل و هم اندیشی و تبادل تجربه و دانش بین شرکت های مربوط برپا شده است، می تواند نقش موثری در برقراری ارتباط گسترده و مستقیم بین جایگاه داران و عرضه کنندگان سوخت با شرکت های تولید کننده، صاحبان صنایع وابسته و خدمات رسان این بخش ایفا کند.

این حرکت به عنوان یک تجربه نو در حوزه انرژی، بحث بروزرسانی فناوری و دانش در جایگاه های عرضه بنزین ، نفت گاز و سی ان جی (CNG) و همچنین بروزرسانی تجهیزات و در نهایت ایمن سازی جایگاه ها را دنبال می کند.

آنچه مسلم است تغییر شکل زندگی مردم در جوامع امروزی و اهمیت تامین سوخت و انرژی به عنوان یکی از مهمترین مسائل به ویژه در جوامع صنعتی و پیشرفته، حرکت کشورهای در حال توسعه در این مسیر را اجتناب ناپذیر می کند.

از سوی دیگر اهمیت سوخت در توسعه کشورها و نقش بی بدیل آن در تولید و حمل و نقل و صنعت بر کسی پوشیده نیست و به دلیل اهمیتی که اکنون سوخت در جامعه دارد نمی توان تبادل دانش و دستیابی به فناوری نوین را در این بخش نادیده گرفت. با این نگاه برگزاری چنین نمایشگاه هایی با اهداف بیان شده امری ضروری است.

بی تردید در جهان صنعتی امروز حمل و نقل به دلیل نیاز مبرم مردم به آن، در بیشتر کشورها بزرگ‌ترین بخش مصرف کننده انرژی بوده و در این میان اهمیت و جایگاه جایگاه های سوخت در کشورها کاملا روشن است و برگزاری چنین نمایشگاهی می تواند فرصتی کم نظیر را برای عرضه خدمات و مدرنترین محصولات در اختیار جایگاه داران قرار دهد.

به اعتقاد کارشناسان، در ایران بخش حمل و نقل (جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی) بعد از بخش ساخت و ساز و مسکن در جایگاه دوم مصرف انرژی قرار گرفته است و همین موضوع، ضرورت و اهمیت تبادل اندیشه صنعتگران و محققان داخلی با پیشگامان جهانی در عرصه سوخت به عنوان رویکرد مهم نمایشگاه جایگاه داران سوخت را به امری اجتناب ناپذیر تبدیل کرده است.

بازدیدکنندگان از این نمایشگاه براین باورند که این رویداد تجاری فرصت مناسبی است که جایگاه داران و صاحبان صنایع وابسته خدمات و محصولات خود را معرفی و عرضه کنند؛ رئیس انجمن جایگاه داران عرضه سوخت کشور در این زمینه اعتقاد دارد که با اجرای طرح ساماندهی و بهسازی سوخت کشور، می توان نزدیک به ۵۰ هزار شغل مستقیم در این جایگاه ها ایجاد کرد.

به گفته بیژن حاج محمد رضا، با اجرای این طرح که در ۶۸۰۰ جایگاه فعلی سوخت سراسر کشور قابل اجرا است، هر جایگاه بصورت یک مجموعه کامل، خدمات مورد نیاز را به خودروهایی که برای سوخت گیری وارد جایگاه ها می شوند ارائه می دهند.

وی در حاشیه این نمایشگاه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برپایی این نمایشگاه با شرکت جمعی از شرکت ها و سرمایه گذاران حوزه انرژی، گام نخست برای اجرایی شدن این طرح است .

حاج محمدرضا با تاکید بر اینکه برگزاری نمایشگاه جایگاه داران یک نیاز ضروری برای بروز رسانی جایگاه ها و ارائه خدمات خوب به مردم است، گفت: در چند دهه اخیر یکی از نیازهای بخش تامین و توزیع سوخت کشور، پیوند هرچه بیشتر و بهتر حوزه های اقتصادی، صنعتی، بانکداری و بیمه ای و فناوری بوده است.

رئیس انجمن جایگاه داران سوخت کشور از عقب ماندگی چند دهه جایگاه های سوخت کشور نسبت به تکنولوژی روز دنیا ابراز تاسف کرد و افزود: برای رسیدن به جایگاه واقعی در صنعت جایگاه داری سوخت کشور، برگزاری چنین نمایشگاهی اجتناب ناپذیر و در بسیاری موارد گره گشاست که امیدواریم، نتیجه این نمایشگاه به نوسازی جایگاه های سوخت و تجهیزات آن و همچنین بهره گیری از تکنولوژی و فناوری های روز دنیا منجر شود تا ضمن خدمت رسانی بهتر به مردم، صاحبان و زحمت کشان این صنعت نیز از وضعیت موجود نجات یابند.

وی خاطر نشان کرد: در حوزه تامین، توزیع و عرضه سوخت کشور ده ها صنف به صورت مستقیم و غیرمستقیم با هم مرتبط هستند که در نخستین نمایشگاه جایگاه های سوخت کشور توانمندی ها و تولیدات آن ها به نمایش گذاشته شد.

حاج محمدرضا ادامه داد: انجمن جایگاه داران سوخت کشور از دولت پول یا اعتبار نمی خواهند و تنها خواسته آنان از دولت، هموار کردن و بازکردن راه ها و گره های اداری برای گشایش اعتبار و بهره گیری از سرمایه گذاری خارجی است.

مدیرعامل مرکز مطالعات و برنامه ریزی جایگاه های سوخت کشور نیز با یادآوری اینکه براساس برنامه چشم انداز ۱۴۰۰، تصدی گری دولت باید در این حوزه کاهش یابد، پیش بینی کرد با برپایی این نمایشگاه پیوند گسترده‌ای در بخش های ذیربط ایجاد شده و این نمایشگاه نقش تاثیرگذاری در توسعه کسب و کار در این بخش داشته باشد.

علی منشی با تاکید بر اهمیت برگزاری نخستین نمایشگاه بین المللی جایگاه های سوخت و صنایع وابسته به خبرنگاران گفت: در این نمایشگاه علاوه بر تولیدکنندگان ایرانی، هیات های تجاری از عراق و ترکیه به منظور انتقال فناوری با ایران همکاری می کنند.

وی یادآور شد: بازار ایران پتانسیل خوبی در زمینه جذب سرمایه گذاران خارجی در حوزه جایگاه های سوخت دارد و از این رو شرکت های تامین کننده قطعات جایگاه ها نیز به این رویداد دعوت شدند.

این نمایشگاه که از سوم دی ماه در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برپا شده بود، امروز (ششم دی ماه) به کار خود پایان می دهد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی