رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

متن پیام مهندس قربانخانی به مناسبت روز ملی ایمنی

شاخص رعایت اصول ایمنی به عنوان یکی از شاخص­های مهم پیشرفت جوامع، همواره مورد توجه کشورهای در حال توسعه بوده است.

دستيابي به “ساختمانهای ایمن” با حذف افراد فاقد صلاحیت از چرخه ساخت و ساز

شاخص رعایت اصول ایمنی به عنوان یکی از شاخص­های مهم پیشرفت جوامع، همواره مورد توجه کشورهای در حال توسعه بوده است.

طبق آمار جهانی از بیش از ۴۰ نوع بلای طبیعی به ثبت رسیده در جهان، ۳۳ نوع آن در ایران به وقوع پیوسته است!

براساس آمارهای ارائه شده، متاسفانه شاهد آن هستیم که صنعت ساختمان، قریب به ۵۰ درصد از حوادث کارگاهي را به خود اختصاص داده و عامل بیش از ۸۰ درصد این حوادث نیز خطاي انسانی گزارش شده است.

در حال حاضر طیف وسیعی از حوادث کارگاهي، ناشی از عدم توجه به اصول فنی و ایمنی، استفاده از مصالح غیراستاندارد و به­ کارگیری کارگران فاقد مهارت مي باشد که قاطبه این موارد نيز توسط سازندگان فاقد صلاحیت رقم میخورد.

این در حالیست که بسیاری از این تخلفات نيز توسط مهندسان ناظر به مراجع صدور پروانه گزارش میشوند. اما غالبا اقدامي در راستاي جلوگيري از ادامه روند ساخت و ساز اين پروژه هاي ساختماني صورت نمي پذيرد.

واقعیت آن است که رسیدن به “ساختمانهای ایمن و مقاوم”، راه حلی جز حذف افراد فاقد صلاحیت از چرخه ساخت و ساز ندارد. لذا ضروری است عزم همه مسئولین و آحاد جامعه درجهت کاهش این خطای حادثه ساز که موجب اتلاف جبران ناپذير سرمايه هاي ملي نيز مي شود، جزم گردد.

پنجم دی ماه، علیرغم آنکه يادآور روزهای تلخی است که تلفات جانی و خسارات مالی گسترده ناشی از بلایای طبیعی درنقاط مختلف کشورمان حادث گرديده است، اما فرصت مناسبی است تا يکبار ديگر عملکرد سالانه خود در جهت کاهش اينگونه حوادث را مورد ارزیابی قرار دهیم.

 

سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در دوره هفتم، این حوزه را با تشکیل “کمیته ایمنی” سازماندهی نموده و تحقق اجرای برنامه های مختلف در امور آموزشی، پژوهشی و بازرسی را بشرح ذیل مورد برنامه ریزی و پیگیری قرار داده است:

۱. برگزاری ۵ نشست کشوری با همکاری ۹ استان منتخب و تدوین برنامه های هفده گانه کاهش حوادث ساختمانی

۲. تربیت مدرسان ایمنی با همکاری اداره کار و شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان درجهت برنامه ریزیهای مختلف آموزشی ایمنی ویژه مهندسان ساختمان

۳. انتخاب و تهیه ۵ عنوان طرح تحقیقاتی و پژوهشی پس از اقدامات کارشناسی و تخصصی اولیه و برنامه ریزی لازم جهت تحقق طرحهای مذکور قبل از پایان دوره هفتم

۴. راه اندازی واحد بازرسی ایمنی و انجام بازرسی های متعدد از وضعیت ایمنی ساختمانها در طول یکسال اخیر و گزارش ساختمانهای ناايمن به مراجع ذیصلاح

۵. حمایت مادی و معنوی از فعالیتهای آموزشی و پژوهشی دانشگاه ها درجهت ارتقاي سطح ایمنی ساختمانها

به امید آنکه همه در ایمن سازي ساختمانهای شهرمان سهیم باشيم.

حسن قربانخانی
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

* به مناسبت پنجم دی ماه
“روز ملي ايمني در برابر زلزله و کاهش اثرات بلاياي طبيعي”

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی