رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

حیات شرکت‌های کوچک فولادی در گرو ادغام

شرکت‌های کوچک فولادی به‌ویژه در صنایع پایین‌دست این صنعت با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستند و به نظر می‌رسد به تنهایی قادر به حل مشکلات خود نباشند.

شرکت‌های کوچک فولادی به‌ویژه در صنایع پایین‌دست این صنعت با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستند و به نظر می‌رسد به تنهایی قادر به حل مشکلات خود نباشند.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از منابع خبریچند وقتی است شاهدیم شرکت‌های کوچک فولادی با کمترین ظرفیت اسمی مشغول به فعالیت هستند.

این شرکت‌ها در آینده نزدیک یا باید به‌طور کامل از گردونه تولید خارج شوند یا برای تامین مواد اولیه و کمبود نقدینگی دست به دامن دولت باشند. این در حالی است که جزیره‌ای عمل کردن این واحدها به‌طور قطع آنها را به سرمنزل مقصود نخواهد رساند.

از این‌رو، شرکت‌های کوچک فولادی چه در بازار داخل و چه در بازار صادراتی از قدرت رقابت‌پذیری کمتری برخوردار هستند و در تعیین هدف خود نیز ممکن است دچار سردرگمی شوند؛ بنابراین ادغام واحدهای کوچک با واحدهای بزرگتر در راستای تکمیل زنجیره فولاد یک ضرورت به‌شمار می‌رود که تعلل در آن می‌تواند این زنجیره راهبردی در صنعت کشور را از مسیر توسعه دور کند، زیرا واحدهای بزرگتر فولادی می‌توانند اثرگذاری بهتر و بیشتری بر صنعت فولاد داشته باشند.

هر اندازه واحدی بزرگتر باشد به همان اندازه روی نرخ تمام‌شده و زنجیره تولید و تکمیل آن، زنجیره ارزش‌افزوده مورد نیاز تاثیرگذارتر است.

از سویی تجربه‌هایی که شرکت‌های بزرگتر دارند برای شرکت‌های کوچک بسیار مناسب و هم‌افزایی که از این ادغام شرکت‌ها ایجاد می‌شود، بسیار اقتصادی‌تر خواهد بود.

با نگاهی به شرکت‌های بزرگ دنیا خواهیم دید که ادغام شرکت‌ها با یکدیگر بیش از پیش در راستای منافع شرکت‌های کوچک رقم خواهد خورد.

مسئله‌ای که باید به آن توجه کرد این است که هر یک از واحدهای کوچک می‌توانند نواقص خود را در دل شرکت بزرگتر پوشش دهند و کارآمدتر از قبل به پیش بروند و به جای رقابت با واحدهای دیگر در بازار، در ادغام با واحدهای دیگر حالت هم‌افزایی پیدا می‌کنند و تبدیل به بردارهای هم‌جهتی می‌شوند که یکدیگر را تقویت می‌کنند.

در این صورت ادغام در صنعت فولاد به معنای انتقال تجربه‌های واحدهای بزرگتر به واحدهای کوچکتر خواهد بود.

هرچند سیاست ادغام واحدهای فولادی در ایران بسیار مطرح شده است و برخی شرکت‌های بزرگ نیز در این راستا پیش‌قدم شده‌اند، اما در عمل نیازمند ادغام‌های بیشتر و ایجاد هلدینگ‌های بیشتر در این زمینه هستیم.

امید می‌رود نهادهایی که در زمینه ادغام واحدهای فولادی می‌تواند تاثیرگذار باشند، بیش از پیش به این امر توجه داشته باشند تا در عمل صنعت فولاد شاهد ادغام‌های بیشتری در جهت توسعه این صنعت راهبردی باشد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی