رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۶ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 18 April

انتقاد از تداوم ساخت‌و سازها بدون توجه به خطر زلزله در پایتخت

رییس بخش زلزله شناسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به ممنوعیت بلندمرتبه سازی روی پهنه‌های گسلی گفت: ممنوعیت بلندمرتبه سازی روی پهنه های گسلی از آنجایی اهمیت دارد که تمرکز جمعیتی در این ساختمان ها بالاست و بی توجهی به این موضوع و تخریب آنها خسارات بزرگی را به بار می آورد.

رییس بخش زلزله شناسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به ممنوعیت بلندمرتبه سازی روی پهنه‌های گسلی گفت: ممنوعیت بلندمرتبه سازی روی پهنه های گسلی از آنجایی اهمیت دارد که تمرکز جمعیتی در این ساختمان ها بالاست و بی توجهی به این موضوع و تخریب آنها خسارات بزرگی را به بار می آورد.
 به مناسبت پنجم دی ماه”روز ملي ايمني در برابر زلزله و كاهش اثرات بلاياي طبيعي” و سالروز زلزله مرگبار شهر تاریخی بم ؛ علی بیت اللهی با انتقاد از اینکه ساخت و سازهای شهری بدون هیچ گونه توجهی به خطر وقوع زلزله ادامه پیدا کرده است، اظهار داشت: بنابراین در زمینه مسائل خاصی که در پی وقوع زلزله ممکن است حادث شود، آمادگی خاصی را مشاهده نمی کنیم.رئیس بخش زلزله شناسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به ممنوعیت بلندمرتبه سازی روی پهنه‌های گسلی شهر تران گفت: با توجه به اینکه اگر ساختمان‌های بلندمرتبه در مناطق گسلی قرار گیرند، ممکن است در دوره های خاص با تشدید فعالیت گسل ها، تخریب های بیشتری صورت بگیرد و از همین رو این مسئله بسیار حائز اهمیت است.

وی همچنین در پاسخ به اینکه آیا با توجه به اینکه بنا به گفته کارشناسان در صورت وقوع زلزله در پایتخت، خطر قطع شدن سیستم های انرژی این کلانشهر را تهدید می کند، در این زمینه چاره اندیشی شده است، گفت: اگر زلزله ای در پایتخت رخ دهد قطع شدن انشعابات گاز، برق، مخابرات و… منجر به بروز مشکلات عدیده ای می شود و لذا توجه به این مسئله بسیار مهم است.

این مسئول با بیان اینکه ضروری است در این زمینه از آمادگی لازم برخوردار باشیم، تاکید کرد: حتی رویکرد مورد انتظار این است که این سیستم ها را به نحوی مدیریت کنیم که حداقل ضرر و زیان را درصورت وقوع زلزله به دنبال داشته باشد.

نبود برنامه مدون برای حل مسائل پایتخت

بیت اللهی با انتقاد از اینکه ساخت و سازهای شهری بدون هیچ گونه توجهی به خطر وقوع زلزله ادامه پیدا کرده است، اظهار داشت: بنابراین در زمینه مسائل خاصی که در پی وقوع زلزله ممکن است حادث شود، آمادگی خاصی را مشاهده نمی کنیم.

رئیس بخش زلزله شناسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به حوادث مختلفی که در سال های اخیر در شهر تهران اتفاق افتاده است، بیان کرد: تمامی این حوادث و مخاطرات برای ما درس عبرت است که باید از آنها نکات مهمی را بیاموزیم.

وی با تاکید بر اینکه مسائل و معضلات شهر تهران حتی برای یک ثانیه هم قابل غفلت نیست تصریح کرد: متاسفانه با این حال اقدامات انجام شده را در حد مقبول نمی دانیم و برنامه خاص و مدونی در زمینه حل این مسائل وجود ندارد؛ به نحوی که همه سازمان ها به سرعت وظایف خود را انجام دهند و یا امیدوار باشیم که از خسارات و تلفات جلوگیری خواهیم کرد.

بیت اللهی در پایان خاطرنشان کرد: شواهد موجود این ضعف ها و کاستی ها را تایید می کند و به همین دلیل همه این موارد در این راستا است که توجه بیشتری به مسائل موجود شود و این ضعف ها را جدی بگیریم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی