رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 17 April

توسعه ۳برابری تجدیدپذیرها با قرارداد تضمین خدمات انرژی

معاون وزیر و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) گفت: برای کاهش شدت مصرف انرژی، برنامه‌ای تحت عنوان «قرارداد تضمینی خدمات انرژی» تدوین شده که این برنامه می‌تواند زمینه را برای حضور گسترده مردم و بخش خصوصی فراهم می‌کند.

معاون وزیر و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) گفت: برای کاهش شدت مصرف انرژی، برنامه‌ای تحت عنوان «قرارداد تضمینی خدمات انرژی» تدوین شده که این برنامه می‌تواند زمینه را برای حضور گسترده مردم و بخش خصوصی فراهم می‌کند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از انرژی امروز، «سیدمحمد صادق‌زاده» رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ایران (ساتبا) در خصوص میزان شدت مصرف انرژی در کشور اظهار داشت: متاسفانه وضعیت شدت مصرف انرژی در کشور و در همه بخش های صنعتی، خدماتی و تجاری چندان مناسب نیست و تقریباً ۵ برابر متوسط جهانی است.

وی افزود: برای کاهش این شاخص که متاسفانه شدت آن در همه بخش‌ها به چشم می‌خورد برنامه‌ای تحت عنوان «قرارداد تضمینی خدمات انرژی» تدوین شده و برای اظهار نظر وزیر نیرو در اختیار ایشان قرار گرفته، این برنامه می‌تواند زمینه را برای حضور گسترده مردم و بخش خصوصی فراهم می‌کند.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) تصریح کرد: این برنامه با استفاده از مجوز قانونی ماده ۱۷ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی و آیین نامه اجرایی آن توسط ساتبا تهیه و به وزیر تقدیم شده و در حال حاضر ساتبا نیز منتظر تصمیم وزیر نیرو ابلاغ آن از طرف ایشان است.

رییس سازمان ساتبا گفت: پیش‌بینی ما این است در صورت ابلاغ این برنامه، بتوان شاهد حرکت‌های بسیار فراتر از انرژی‌های نو در زمینه بهره‌وری مصرف انرژی بود.

وی اضافه کرد: برآورد ما این است که اشتغال زایی ناشی از اجرای گسترده قرارداد خدمات انرژی، به ۳ برابر خدمات توسعه انرژی‌های نو در کشور برسد.
معاون وزیر نیرو تأکید کرد: تا پایان برنامه ششم توسعه پیش بینی می‌شود حداقل ۵۰۰ هزار شغل در حوزه بهره وری انرژی در صورت اجرای این برنامه ایجاد شود، و جالب اینکه بیشتر اشتغال‌زایی در این بخش متوجه فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها خواهد بود.

صادق زاده با اشاره به اینکه اجرای این طرح بدون اتکا به منابع دولتی خواهد بود، خاطرنشان کرد: برای اجرای این طرح تمام تمرکز بر استفاده از منابع بخش خصوصی خواهد بود، سود قابل توجه در این فعالیت نیز از محل صرفه جویی و کاهش مصرف انرژی خواهد بود.

وی تصریح کرد: خوشبختانه مفاد این طرح با برنامه‌های وزیر نیرو در راستای کاهش مصرف انرژی و افزایش بهره‌وری آن کاملاً هماهنگ است.

معاون وزیر نیرو و رییس سازمان ساتبا با اشاره به زمان دوره بازگشت سرمایه گذاری در این طرح، گفت: دوره بازگشت سرمایه و سود مورد انتظار شرکت خدمات انرژی در این طرح کمتر از ۲ سال پیش بینی شده است و در طول سال‌های بعدی اجرای این طرح برای شرکت پیمانکار تنها سود خالص خواهد داشت.

وی افزود: مشترکین این نوع خدمات انرژی می‌توانند شامل کلیه مشترکین صنعتی و تجاری و بیش از ۳۰ درصد مشترکین دیماندی بخش خانگی باشند.

صادق زاده تأکید کرد: نقش ساتبا در قراردادهای فی مابین شرکت خدمات انرژی و مشترک موردنظر تنها تسهیل و تضمین قراردادها خواهد بود.

رییس سازمان ساتبا در پایان گفت: ما هم اکنون در جهنم آلودگی هوا به‌ویژه در بسیاری از کلانشهرهای ایران زندگی می کنیم، امیدوارم با اجرای این نوع از برنامه‌ها و طرح‌ها بتوانیم هم مصرف انرژی در کشور را از نظر اقتصادی به صرفه کنیم و هم بتوان شاهد کاهش آلودگی هوا ناشی از مصرف انرژی در کشور بود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی