رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

طلبکاری ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی مپنا

مدیرعامل شرکت بهره برداری و تعمیراتی مپنا گفت: مپنا ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بابت تبدیل سه نیروگاه گازی پرند، عسلویه و فردوسی مشهد به سیکل ترکیبی طلب دارد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری و تعمیراتی مپنا گفت: مپنا ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بابت تبدیل سه نیروگاه گازی پرند، عسلویه و فردوسی مشهد به سیکل ترکیبی طلب دارد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، سید محمدرضا شریفی افزود: براساس قانون بودجه، دولت موظف است به سرمایه گذارانی که نیروگاه گازی را به سیکل ترکیبی تبدیل می کنند بابت سوخت صرفه جویی شده معادل سوخت یا هزینه آن را پرداخت کند که از این موضوع بابت هر کدام ازسه نیروگاه یاد شده بیش از هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان از محل قرارداد بیع متقابل طلب دارد.

وی گفت: این در حالی است که به غیر از این مقدار مپنا ۷ هزار میلیارد تومان بابت اجرای طرح های نیروگاهی از وزارت نیرو طلبکار است.

شریفی افزود: در فاز اول قراردادهای بیع متقابل سه نیروگاه پرند، عسلویه و فردوسی مشهد برای تبدیل به بخش بخار (سیکل ترکیبی) هر کدام از نیروگاه ها شش واحد گازی دارند که کار ساخت بخش بخار این نیروگاه ها آغاز شد.

وی گفت: واحد اول بخار نیروگاه پرند ماه گذشته وارد مدار شد و تا پایان سال واحد دوم و تا پیک سال آینده واحد سوم نیروگاه بخار پرند به مدار خواهد آمد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری و تعمیراتی مپنا افزود: نیروگاه گازی پرند هزار مگاوات است که با تبدیل آن به سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگاوات به ظرفیت نیروگاه افزوده خواهد شد و راندمان نیروگاه از ۳۳ درصد به ۵۰ درصد افزایش می یابد.

شریفی گفت: نیروگاه عسلویه نیز واحد اول بخار آن قبل از پیک سال آینده وارد مدار می شود همچنین واحد اول بخار نیروگاه مشهد نیز سال آینده به مدار می آید.

وی افزود: در مجموع واحدهای بخار سه نیروگاه ذکر شده در پیک ۹۸ با ظرفیت کامل به مدار خواهند آمد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری و تعمیراتی مپنا گفت: این سه نیروگاه متعلق به مپنا است و البته بخشی از طرح تبدیل نیروگاه گازی به سیکل ترکیبی است و سایر نیروگاه هایی که قرار است به سیکل ترکیبی تبدیل شوند مالکان آنها دولت یا بخش خصوصی است.

مدیرعامل شرکت بهره برداری و تعمیراتی مپنا ادامه داد: مانند نیروگاه کاشان، سمنان، شاهرود، چابهار و خرمشهر برای تبدیل به سیکل ترکیبی مشخص شدند که اغلب مشکلات تأمین سرمایه دارند و به جز نیروگاه کاشان و سبلان که ساخت بخش بخار آن آغاز شده سایر نیروگاه ها به دلیل مشکلات هنوز به مرحله اجرای این نرسیدند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی