رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۷ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 19 April

تشریح برنامه 4گانه نوسازی محله‌محور
سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری:

تشریح برنامه ۴گانه نوسازی محله‌محور

سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری بابیان اینکه به دنبال اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری هستیم گفت: این تکلیف در قانون ششم مطابق با بند الف ماده ۵۹ به مجموعه وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها داده‌شده است.

سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری بابیان اینکه به دنبال اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری هستیم گفت: این تکلیف در قانون ششم مطابق با بند الف ماده ۵۹ به مجموعه وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها داده‌شده است.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از صما، هوشنگ عشایری گفت: به‌تبع از ابتدای سال برای تحقق این برنامه تلاش‌های زیادی شده چرا که رویکرد ما برعکس گذشته رویکرد پروژه محوری نبوده و بیشتر محلی محوری شده است؛ به طوری که از مشکلات از دل محله، دیده شود نه جامعه؛ که در این راستا ۴برنامه تدوین شده است

وی در خصوص این ۴ فعالیت گفت: یکی از فعالیت‌ها در قالب فعالیت نرم افزایی-ارتقای توانمندی‌های اجتماعی و اقتصادی و سه فعالیت سخت افزایی ازجمله ارتقای خدمات روبنایی و زیر بنایی و فضاهای عمومی شهر و درنهایت نوسازی و بهسازی مسکن به طبع در برنامه باید نقش و ابزارها مشخص شود.

عشایری گفت: در جریان نرم‌افزاری که همان بحث ارتقای توانمندی اجتماعی و اقتصادی بود برای تمامی دستگاه‌های عمومی، دولتی، خیرین، علاقه‌مندان، ثمن‌ها و نهادهای علاقه‌مند به حوزه اجتماعی چه دولتی و چه عمومی نقش و ابزار تبیین کردیم.

وی گفت: در حوزه سخت‌افزاری و در راستای ارتقای خدمات روبنایی به دنبال آن هستیم که اگر در یک محله‌ای سرانه آموزشی نسبت به خود آن شهر پایین‌تر باشد باید رویکرد ارتقای داشته باشد.

عشایری افزود: در برنامه ششم توسعه، این موضوع محکم تر نوشته شد به صورتی که وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور و شهرداری و دستگاه‌های عضو ستاد بازآفرینی شهری که ۲۱ دستگاه هستند و بخش خصوصی موظف شدند ۲۷۰ منطقه را با کمک هم احیا کنند.

عشایری در ادامه در خصوص بحث بازآفرینی شهری اظهار داشت: بر اساس برآوردهای انجام‌گرفته، در حال حاضر نزدیک به ۱۴۰ هزار هکتار به‌عنوان مناطق ناکارآمد در کشور به شمار می‌روند که دارای کیفیت پایین زندگی و فرسودگی بسیار زیاد هستند.

وی گفت: خوشبختانه در برنامه ملی بازآفرینی که ما در ستاد ملی نیز موفق به تصویب آن شدیم قرار است تا سال ۱۴۰۰ برنامه‌ای برای احیا و بازسازی ۶۶ هزار هکتار بافت ناکارآمد در کشور (از مطالعه وضعیت ۵۴۳ شهر) با کمک شهرداری تهیه و به‌صورت محله به محله در دست اجرا قرار دهیم.

عشایری رقم موردنیاز برای انجام اقدامات بازآفرینی در مناطق مذکور را حدود ۱۲۳ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این بدان مفهوم نیست که تمامی این هزینه از سوی دولت تأمین شود بلکه به معنای آن است که این رقم باید برای احیا و نوسازی این محلات در این مناطق سرمایه‌گذاری شود.

این مقام مسئول درنهایت تصریح کرد: طبق برنامه ملی بازآفرینی شهری ۵۰ هزار میلیارد تومان از طرف بخش خصوصی در حوزه مسکن سرمایه‌گذاری شده و بخش عمده‌ای از اقدامات نوسازی و تأمین خدمات زیربنایی و روبنایی از سوی دانشگاه‌های دولتی و گشایش و بهسازی محاسبه نیز از سوی شهرداری‌ها انجام خواهد گرفت.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی