رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

سنگ‌آهن بر مدار صعود قیمتی

برنامه‌های جدید زیست محیطی در چین بار دیگر به‌عنوان یک متغیر مهم موثر بر بازار سنگ‌آهن باعث شد تا قیمت این محصول با افزایش روبه‌رو‌ شود و روز دوشنبه در بازارهای جهانی به ۷۴ دلار در هر تن نیز برسد هرچند دیروز در لحظه تنظیم این گزارش قیمت در محدوده ۷۳ دلار قرار گرفت. به این ترتیب بهای این محصول مهم معدنی در یک هفته گذشته حدود ۸ درصد رشد را تجربه کرد.

برنامه‌های جدید زیست محیطی در چین بار دیگر به‌عنوان یک متغیر مهم موثر بر بازار سنگ‌آهن باعث شد تا قیمت این محصول با افزایش روبه‌رو‌ شود و روز دوشنبه در بازارهای جهانی به ۷۴ دلار در هر تن نیز برسد هرچند دیروز در لحظه تنظیم این گزارش قیمت در محدوده ۷۳ دلار قرار گرفت. به این ترتیب بهای این محصول مهم معدنی در یک هفته گذشته حدود ۸ درصد رشد را تجربه کرد.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت  ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، به گزارش بلومبرگ دولت چین به دنبال آلودگی شدید بسیاری از شهرهای خود که در پی فصل زمستان تشدید شده به منظور پاکسازی محیط زیست در تلاش است تا جلوی مصرف محصولات معدنی که آلودگی‌های بیشتری را به محیط زیست وارد می‌کنند بگیرد و در این راستا عرضه برخی از انواع سنگ‌آهن نیز با محدودیت روبه‌رو شده است.

بررسی روند قیمتی این محصول نشان می‌دهد از ابتدای نوامبر روند حرکتی بهای سنگ‌آهن افزایشی بوده و تقاضا برای سنگ‌آهن با کیفیت افزایش یافته است.

به عقیده کارشناسان تقاضا برای سنگ‌آهن در سال آینده افزایشی است و انتظار می‌رود سود کارخانه‌های فولادی باعث افزایش تولید و افزایش تقاضا برای سنگ‌آهن با عیار بالا بشود. در حال حاضر سهام شرکت‌های معتبر جهانی معدنی رشد کرده به‌طوری‌که واله برزیل با ۴/ ۲ درصد رشد ارزش سهام و ریوتینتو با ۲/ ۱ درصد افزایش روبه‌رو‌ شدند. سهام بی اچ پی بیلیتون نیز ۲ درصد افزایش یافت و سهام فورتسکیو ۸/ ۰ درصد افزایش را تجربه کرد.

در این بین اما در مقابل پیش‌بینی‌های مثبتی که از افزایش قیمت و تداوم روند فعلی در بازار سنگ‌آهن وجود دارد نگاهی نیز وجود دارد که معتقد است قیمت‌ها به ۵۰ دلار سقوط خواهد کرد. طرفداران این نظریه به رشد اقتصادی در چین اشاره کرده و می‌گویند درست است که اکنون قیمت‌ها بالاتر از ۷۰ دلار ایستاده‌اند اما این موضوع به دلایل کوتاه‌مدت اتفاق افتاده و پشتوانه محکمی ندارد.

به عقیده این گروه در بلند‌مدت محدودیت تقاضا برای چین و همان عواملی که پیش از این نیز بارها در مورد بازارهای جهانی فلزات و مواد معدنی اعلام شده باعث می‌شوند تا تقاضا و قیمت با افت روبه‌رو‌ شوند. در این رابطه تحلیلگران با اشاره به روندهای قیمتی که سنگ‌آهن در ۶ ماه اخیر پشت سر گذاشته می‌گویند قیمت اکنون در محدوده قیمت‌های سپتامبر قرار گرفته و این در حالی است که از اوت سال جاری که قیمت به ۸۰ دلار رسیده بود روند نزولی در این بازار آغاز شد و تا اواسط اکتبر به زیر ۶۰ دلار نیز رسید.

به عبارتی سنگ‌آهن افتی ۲۵ درصدی معادل ۲۰ دلار را در مدت ۲ ماه تجربه کرده است که تقریبا یک سقوط قیمتی تند محسوب می‌شود. از اکتبر تا کنون نیز این بازار توانسته بخش قابل‌توجهی از این افت قیمت را بازپس بگیرد (حدود ۱۵ دلار) و در حال حاضر در شرایطی قرار داریم که از منظر تکنیکال حتی رشد قیمت تا ۵ دلار دیگر جای تحلیل دارد. متال بولتن نیز برخی نشانه‌ها را مطرح کرده که نشان می‌دهد افزایش قیمت دور از ذهن نیست،

به‌عنوان مثال قیمت‌های آتی سنگ‌آهن در روز دوشنبه به بالاترین حد خود رسیده بود که ناشی از بیشترین میزان تقاضای سنگ‌آهن در ۲۰۱۷ است.

اما در بلندمدت بالاتفاق محدوده‌های قیمتی ۵۰ تا ۵۵ دلار در هر تن برای سنگ‌آهن همچنان مطرح است. حال با نگاهی به رشدهای ماهانه و سالانه سنگ‌آهن نیز خالی از لطف نیست.

به‌عنوان مثال این محصول در یک ماه گذشته ۲۱ درصد رشد قیمتی را پشت‌سر گذاشته است اما در بازه سالانه قیمت‌ها هنوز نزدیک به ۱۰ درصد منفی هستند.

به عبارتی هنوز بازار جهانی سنگ‌آهن در بازه سالانه نشان می‌دهد قیمت‌ها کاهشی است و این به معنای خلأ بزرگتری در مقایسه با سال گذشته است.

سنگ‌ آهن در ماه مارس رقمی حدود ۹۶ دلار در هر تن ثبت شده و این در حالی است که اکنون ۲۶ دلار از آن رقم پایین‌تر است. به همین دلیل برخی تحلیلگران معتقدند تا ماه مارس می‌توان همچنان انتظار رشد قیمت سنگ‌آهن را داشت اما این روند می‌تواند از ماه مارس تعدیل شود.

در پایان اما باید گفت تغییرات تجاری محصول سنگ‌ آهن نیز بر قیمت‌های این محصول اثرگذار است. استرالیا بزرگترین صادرکننده سنگ‌آهن جهان در ماه نوامبر ۷۵/ ۷۰ میلیون تن سنگ‌آهن صادر کرد که یک درصد افت ماهانه داشته است.

چین ۸۴ درصد این بازار را در دست داشت و بزرگترین خریدار سنگ‌ آهن استرالیا باقی ماند. البته نسبت به اکتبر ۴/ ۰ درصد خرید کمتری داشته و ۶۲/ ۵۹ میلیون تن ثبت شد. ژاپن بعد از چین قرار داشت. دومین وارد‌کننده اصلی سنگ‌آهن استرالیا بود و ۶۵/ ۵ میلیون تن خرید داشت.

قابل ذکر است بین ژانویه تا نوامبر نیز چین با ۰۲/ ۶۳۰ میلیون تن ۷۰/ ۸۲ درصد بازار سنگ‌آهن استرالیا را در دست داشت و پس از آن ژاپن و کره قرار داشتند. به هر حال باید گفت با اتمام دوران محدودیت تولید فولاد در شمال چین انتظار می‌رود کارخانه‌ها تولید را با سرعت بالا ببرند و تقاضای سنگ‌آهن رشد چشمگیری خواهد داشت که این امر بر تجارت و قیمت سنگ‌آهن اثرات قابل توجهی را بر جای خواهد نهاد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی