رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

کاهش سهم زغال سنگ در سبد انرژی جهانی تا ۵ سال آینده
آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد:

کاهش سهم زغال سنگ در سبد انرژی جهانی تا ۵ سال آینده

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد سهم زغال سنگ در سبد انرژی جهانی در مقایسه با ۲۷ درصد در سال ۲۰۱۶ به ۲۶ درصد در سال ۲۰۲۲ کاهش پیدا کند.

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد سهم زغال سنگ در سبد انرژی جهانی در مقایسه با ۲۷ درصد در سال ۲۰۱۶ به ۲۶ درصد در سال ۲۰۲۲ کاهش پیدا کند.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت  ویکی پی جی به نقل از ایسنا، این آژانس در گزارش سالانه بازار زغال سنگ اعلام کرد مصرف زغال سنگ در سال گذشته به میزان ۱.۹ درصد کاهش یافت و به ۵.۳۵۷ میلیارد تن در مقایسه با سال پیش از آن رسید که به دلیل قیمت‌های پایین‌تر گاز، رشد انرژی‌های تجدیدپذیر و بهبود بهره وری بود.

طبق پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی، تقاضای جهانی برای زغال سنگ با نرخ میانگین ۰.۵ درصد در سال تا سال ۲۰۲۲ رشد کرده و به ۵.۵۳۴ میلیارد تن می‌رسد که تنها اندکی بالاتر از سطح کنونی خواهد بود و به معنای آن است که رشد مصرف زغال سنگ به مدت حدود یک دهه راکد خواهد ماند.

استفاده از زغال سنگ در اروپا، کانادا، آمریکا و چین که بزرگترین مصرف کننده زغال سنگ جهان است، کاهش خواهد یافت اما در آسیای جنوب شرقی، هند، پاکستان و بنگلادش رشد می‌کند.

پیش‌بینی می‌شود طی مدت یاد شده تا سال ۲۰۲۲ مصرف زغال سنگ هند ۳.۳ درصد در سال رشد کرده و به ۶۰۵ میلیون تن برسد.مصرف زغال سنگ چین که در سال ۲۰۱۳ به اوج رسید، در همین مدت ۰.۱ درصد در سال کاهش یافته و به ۲.۷۸۷ میلیارد تن می‌رسد زیرا مصرف زغال سنگ در بخش‌های صنعتی و مسکونی به دلیل تلاش‌ها برای بهبود کیفیت هوا کاهش خواهد یافت.

میزان مصرف زغال سنگ آمریکا نیز سال آینده اندکی افزایش خواهد یافت و سپس تا سال ۲۰۲۲ به ۴۶۹ میلیون تن کاهش پیدا می‌کند در حالیکه مصرف اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۲۲ به ۲۹۳ میلیون تن اُفت خواهد کرد.در بخش عرضه، انتظار می‌رود مجموع عرضه جهانی زغال سنگ به میزان ۰.۸ درصد در سال رشد کرده و در سال ۲۰۲۰ به ۵.۵۳۴ میلیارد تن بالغ شود که عمدتا از سوی کشورهای غیرعضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی خواهد بود.

پیش‌بینی می‌شود سهم زغال سنگ در سبد انرژی جهانی در مقایسه با ۲۷ درصد در سال ۲۰۱۶ به ۲۶ درصد در سال ۲۰۲۲ کاهش پیدا کند.قیمت‌های زغال سنگ پس از سال‌ها کاهش امسال بالا رفته که به دلیل کاهش چشمگیر تولید چین و تقاضای قوی در سراسر منطقه آسیا اقیانوسیه و اروپا بوده است.

بر اساس گزارش رویترز، با وجود قیمت‌های بالا در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶، توسعه پروژه زغال سنگ آهسته بوده است. کندی تقاضا و دورنمای مبهم برای چین و هند و همچنین کره جنوبی و ژاپن مانع سرمایه‌گذاری شده است. از آنجا که عرضه چندانی طی سال گذشته اضافه نشده، این امر به افزایش قیمت‌های زغال سنگ منجر شده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی