رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
  • الجمعة ۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 16 April

کاهش سرانه منابع آب تجدیدپذیر در ایران

معاون بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: سرانه منابع آب تجدیدپذیر ایران در سال ۱۳۰۰ به ازای هرنفر معادل ۱۳ هزار مترمکعب بود.

معاون بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: سرانه منابع آب تجدیدپذیر ایران در سال ۱۳۰۰ به ازای هرنفر معادل ۱۳ هزار مترمکعب بود. این درحالی است که در سال آبی ۹۶-۹۵ این عدد به ۱۴۰۰ مترمکعب کاهش یافته است.

به گزارش گروه انرژی  ویکی پی جی به نقل از ایسنا شاهین پاکروح امروز در نخستین همایش ملی مدیریت مصرف و هدررفت آب با بیان اینکه شرایط منابع آبی در کشور معقول نیست، اظهار کرد: بیش از ۸۰ درصد منابع در اختیار در داخل کشور استفاده می‌شود که اگر با همین روش پیش برویم، بحران آب بسیار جدی‌تر خواهد شد.

وی ادامه داد: علی‌ رغم اینکه در زمینه سرانه منابع آب، کمترین میزان را به نسبت کشورهای دیگر داریم، سرانه مصرف آب نیز غیرمنطقی است به طوری که ایران ۱۶۰-۱۵۰ لیتر به ازای هر نفر در شبانه‌ روز سرانه مصرف دارد و باید گفت که اگر با این روند ادامه دهیم، با چالش‌های اساسی مواجه خواهیم شد.

به گفته وی، امروزه بسیاری از منابع آبی کشور در معرض تنش‌های کمی و کیفی قرار گرفته و متاسفانه توجه ما به موضوعاتی که مصرف را مدیریت می‌کنند و موجب عدم گسترش مشکلات کیفی می‌شود، نیست. به همین دلیل مجبور به پرداخت هزینه‌های گزاف برای دور زدن مشکلات هستیم.

وی با اشاره به مشکلات وزارت نیرو در دو بخش کمبود منابع آب و کمبود منابع مالی اظهار کرد: در حوزه مدیریت بحران لازم است که نگرش‌ها از مدیریت تامین به مدیریت تقاضای آب تغییر یابد چرا که اگر این اتفاق نیفتد، قطعا با شرایط بحرانی در کشور روبرو خواهیم بود.

وی در خصوص اقدامات نادرست مصارف آبی در سطح کشور گفت: ۳.۵ درصد تولید آب به موضوع آبیاری فضای سبز و در برخی استان‌ها ۷.۵ درصد تولید آب به این بخش اختصاص می‌یابد. لذا لازم است که سیاست جداسازی آب به ویژه در حوزه فضای سبز مورد توجه قرار گیرد.

به گفته وی برای اینکه پایداری را در خدمات ارائه دهیم، لازم است که به مدیریت تقاضای آب مبتنی بر توسعه پایدار توجه کنیم. چرا که مدیریت تقاضای آب عنصر اساسی در یکپارچگی مدیریت شناخته می‌شود.

همچنین با توجه به لزوم حذف روش‌های سنتی با مصرف بالای آب باید برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری در حوزه بهره‌برداری و هوشمندسازی پیاده‌سازی شود.

وی با بیان اینکه با برنامه و راهکارهای موجود نمی‌توانیم مشکلات پیش روی صنعت آب را برطرف کنیم، گفت: در حال حاضر نیازمند یک برنامه و استراتژی مناسب هستیم تا بتوانیم وضع موجود را ترسیم و در قالب یک نظام کلی تمام پارامترهای کمی و کیفی در موضوع توزیع آب را مدیریت کنیم.

وی با اشاره به مسئله محدودیت منابع آبی در سراسر جهان گفت: تنها سه درصد آب شرب در جهان وجود دارد که ۳۰ درصد از این میزان مربوط به آب‌های ژرف غیرقابل دسترس انسان است. ۱.۲ درصد نیز آب‌هایی هستند که بخش سطحی و زیرزمینی را شامل می‌شوند.

وی تاکید کرد: به طور کلی در سراسر جهان با مسئله بحران آب روبرو هستیم و با توجه به اینکه آب محور توسعه است، کشورها با مشکلات متعددی روبرو شده‌اند. علاوه بر این بر اساس آمار در حال حاضر ۴ میلیارد نفر در جهان درگیر تنش آبی هستند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی