رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

دست آورد جدید صنعت برق و آب ایران

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی: دست آورد جدید دستگاه مقره شوی ایرانی به همت بخش خصوصی و محققان ایرانی به ارتفاع ۳۳ متر برای شستشوی مقره‌هایی که بر روی دکل‌های برق نصب شده، ساخته شده است. به گزارش گروه انرژی  ویکی پی جی به نقل از برق نیوز هوشنگ فلاحتیان گفت: این مقره […]

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی: دست آورد جدید دستگاه مقره شوی ایرانی به همت بخش خصوصی و محققان ایرانی به ارتفاع ۳۳ متر برای شستشوی مقره‌هایی که بر روی دکل‌های برق نصب شده، ساخته شده است.

به گزارش گروه انرژی  ویکی پی جی به نقل از برق نیوز هوشنگ فلاحتیان گفت: این مقره شوی می‌تواند در ارتفاع ۳۳ متری و با مخزن آب ۶ هزار لیتری با فشار هزار پوند بر اینچ مربع آب را تزریق و مقره‌ها و سایر تاسیسات برق که تحت تاثیر ریزگرد‌ها قرار گرفته اند و با رطوبت توام شده اند، شستشو دهد.این دستگاه علاوه بر این که در موضوع جدی آب راهکاری بهینه است، در صنعت برق و تاسیسات نیز دست آوردی ایرانی و نمونه می باشد.

وی گفت: هزینه ساخت این دستگاه در کشور یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بوده در حالیکه قیمت نمونه خارجی آن ۷ و نیم میلیارد تومان است.
فلاحتیان با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر به دلیل هجوم ریزگرد‌ها و گردوخاک به داخل کشور که منشاء آن نیز خارجی است، تاسیسات جنوب کشور تحت تاثیر قرار گرفتند مانند آنچه که در زمستان پارسال در استان خوزستان و حومه اهواز رخ داد؛ افزود: در صورتیکه این ریزگرد‌ها با رطوبت توام شود تاسیسات برق را دچار مشکل می‌کند و خاموشی‌های ناخواسته برشبکه تحمیل می‌شود.
وی گفت: دریک حرکت جهادی محققان ایرانی اقدام به ساخت مقره شویهایی کردند که از خروج ارز برای واردات مقره شوی جلوگیری کنند واز این پس می‌توانیم با این دستگاه مقره‌ها و تاسیسات برق را در استان‌های مختلف مانند خوزستان که تحت تاثیر ریزگرد‌ها قرار گرفتند شستشو دهیم و از قطعی برق جلوگیری کنیم که تاکنون دو دستگاه از این مقره شویها ساخته شده است.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: مقره شویها در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شود و قرار است به ارتفاع ۴۰ متر و حتی کمتر از ۳۳ متر نیز ساخته شود که تعدادی از آن را سفارش دادیم و برای جلوگیری از قطع برق در خوزستان نیز تعدادی نیز خریداری کردیم.
وی افزود: ساخت دستگاه بعد از تجربه هجوم ریزگرده و مشکلات قطع برق در زمستان گذشته در استان خوزستان شروع شد و حدود شش ماه برای ساخت آن زمان صرف شده است.
وی درباره قطع برق خوزستان در روز‌های اخیر نیز گفت: موارد قطعی برق در خوزستان ناشی از مشکل در مقره‌ها ناشی از ریزگرد‌ها نبوده بلکه عوامل دیگری مانند طوفان باد، باران و برخورد شیء خارجی به تاسیسات برق رخ داده است.
فلاحتیان گفت: برنامه ریزی شده به طور مستمر و ممتد تاسیسات برق خوزستان شستشو، تا تاثیر ریزگرد‌ها بر تاسیسات برق کمتر شود.

همچنین مدیرعامل توانیر اظهار داشت: ما در پی اقتصادی شدن بحث پژوهش هستیم و امیدواریم که با همکاری پژوهشگاه نیرو و دیگر نهاد‌های پژوهشی بتوانیم به این مهم دست یابیم.

گفتنی است، جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو با مشارکت وزارت نیرو و شرکت‌های تابعه طی امروز و فردا در محل پژوهشگاه نیرو برگزار می‌شود و در این جشنواره از برترین‌های این حوزه تقدیر خواهد شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی