رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

نتایج پایش ملی فضای کسب‌و کار
از سوی اتاق بازرگانی ایران اعلام شد؛

نتایج پایش ملی فضای کسب‌و کار

نتایج پایش ملی فضای کسب‌و کار در تابستان ۹۶ نشان می‌دهد که وضعیت شاخص‌ها در این فصل بدتر از فصل بهار بوده است در حالی که در سه فصل قبل از تابستان، وضعیت کسب و کار رو به بهبود حرکت کرده بود.

نتایج پایش ملی فضای کسب‌و کار در تابستان ۹۶ نشان می‌دهد که وضعیت شاخص‌ها در این فصل بدتر از فصل بهار بوده است در حالی که در سه فصل قبل از تابستان، وضعیت کسب و کار رو به بهبود حرکت کرده بود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اتاق بازرگانی ایران، نتایج پایش ملی محیط کسب‌وکار ایران از فعالان اقتصادی که از سوی مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران صورت می‌گیرد، نشان می‌دهد که در فصل تابستان امسال، فضای کسب و کار بدتر از فصل بهار ارزیابی شده است.

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برای چهارمین فصل متوالی پایش ملی محیط کسب و کار را طبق قانون بهبود محیط کسب و کار انجام می‌دهد و در این زمینه مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران به عنوان مرجع تهیه آمار جایگزین مرکز پژوهش‌های مجلس شده است.

طی ۴ فصل گذشته، این برای اولین بار است که نمره شاخص ملی کسب و کار وضعیت بدتری را نسبت به فصل ماقبل نشان می‌دهد.

بر اساس نتایج حاصل از پایش ملی محیط کسب‏وکار ایران در تابستان ۱۳۹۶، رقم شاخص ملی، ۵.۷۷ (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) محاسبه شده که تا حدودی بدتر از وضعیت این شاخص نسبت به ارزیابی فصل گذشته (بهار ۱۳۹۶ با میانگین ۵.۶۹) است. همچنین این ارزیابی بیانگر آن است که از دید فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، وضعیت اکثر مؤلفه‌های مؤثر بر محیط کسب وکار ایران در تابستان ۱۳۹۶، تا حدودی نامساعدتر شده است.

نتایج پایش ملی فضای کسب‌و کار

وضعیت زیرشاخص‌های کسب‌وکار

در تابستان ۱۳۹۶، فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، سه مؤلفه: ۱-دشواری تأمین مالی از بانک­ها ۲-بی‏ثباتی و غیرقابل پیش‏بینی بودن قیمت‏ها (مواد اولیه و محصولات) و ۳-رویه‏های غیرمنصفانه و ناعادلانه ممیزی و دریافت مالیات را نامناسب‌ترین و سه مؤلفه: ۱-محدودیت‌ دسترسی به برق ۲-محدودیت‌ دسترسی به سوخت (گاز، گازوئیل و…) و ۳-محدودیت‌های دسترسی به ارتباطات (تلفن همراه و اینترنت) را مناسب‌ترین مؤلفه‌های محیط کسب وکار کشور نسبت به سایر مؤلفه‌ها ارزیابی کرده‌اند. قابل ذکر است که در هر ۴ دوره اجرای طرح، دشواری تأمین مالی از بانک­ها و محدودیت‌ دسترسی به برق به‌ترتیب نامساعدترین و مساعدترین مولفه کسب‌وکار ارزیابی شده‌اند.

نتایج پایش ملی فضای کسب‌و کار

فضای کسب‌و کار در استان‌ها

بر اساس یافته‌های این طرح در تابستان ۱۳۹۶، استان‌های خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و لرستان به‌ترتیب دارای بدترین وضعیت محیط کسب‏وکار و استان‌های گیلان، فارس و مرکزی به ترتیب دارای بهترین وضعیت محیط کسب‏وکار نسبت به سایر استان‌ها ارزیابی شده‌اند. قابل ذکر است که عدد شاخص در ۴ استان کشور دارای نوسان قابل توجه (بیش از ۱۰ درصد) نسبت به فصل گذشته بوده که عمدتاً به دلیل تغییر در تعداد پرسشنامه‌های تکمیل شده در آن استان‌ها بوده است.

شرایط کسب‌و کار در بخش‌های اقتصادی

براساس نتایج این پایش در تابستان ۱۳۹۶، وضعیت محیط کسب‏وکار در بخش کشاورزی در مقایسه با بخش‌های صنعت و خدمات مناسب‌تر ارزیابی شده است.

در بین رشته فعالیت‌های اقتصادی، رشته فعالیت‌های: ۱-آموزش ۲-ساختمان و ۳-اداری و خدمات پشتیبانی، به ترتیب دارای بدترین وضعیت کسب‏وکار و رشته فعالیت‌های: ۱-خدمات مربوط به تأمین جا و غذا ۲-املاک و مستغلات و ۳-آب رسانی، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت‌های تصفیه، به ترتیب بهترین وضعیت کسب‏وکار را در مقایسه با سایر رشته فعالیت‌های اقتصادی درکشور داشته‌اند.

 

نتایج پایش ملی فضای کسب‌و کار

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی