رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 15 June

دو طرح از ایران نامزد دریافت جایزه بزرگ بنیاد جهانی انرژی

قائم مقام وزیر نیرو گفت: یکی از طرح هایی که به احتمال زیاد جایزه بزرگ بنیاد جهانی انرژی شامل آن می شود، طرح تامین بازچرخانی آب در سرچشمه است که در منطقه کم آب ایران قرار دارد و یکی از صنایع بسیار مهم کشور به حساب می آید.

قائم مقام وزیر نیرو گفت: یکی از طرح هایی که به احتمال زیاد جایزه بزرگ بنیاد جهانی انرژی شامل آن می شود، طرح تامین بازچرخانی آب در سرچشمه است که در منطقه کم آب ایران قرار دارد و یکی از صنایع بسیار مهم کشور به حساب می آید.

به گزارش گروه انرژی  ویکی پی جی به نقل از زیست آنلاین، علیرضا دائمی قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل اظهار داشت: نخستین اجلاس بین المللی شهر پایدار و به همراه کنفرانس جهانی آب در تاریخ ۲۵ و ۲۶ دی ماه سال جاری در تهران و در محل مرکز همایشهای بین المللی اجلاس سران و با دعوت بنیاد جهانی انرژی با حضور  نمایندگان بیش از۱۷۸ کشور برگزار می کنیم.

وی افزود: این، هجدهمین دوره مراسم اجلاس سالانه بنیاد جهانی انرژی است که معمولا به طور سالانه در کشورهای مختلف برگزار می شود؛ دو سال گذشته نیز این مراسم با حضور بیش از ۱۲۰ نفر از متخصصین آب و انرژی از ۸۰ کشور جهان در ایران برگزار شد.

دائمی ادامه داد: از مهمانان ویژه ما، “مانکا گاندی” وزیر امور زنان و خانواده هند و عضو هیئت رئیسه بنیاد جهانی انرژی بودند، همچنین، تعداد زیادی از سازمانهای بین المللی از جمله سازمان ملل نیز حضور داشتند. پیش بینی ما این است که در امسال نیز در مراسمی که پیش رو داریم مجددا میزبان این افراد باشیم و در ضمن بیش از ۱۷۰ نفر از کارشناسها، متخصصین و مسئولین خارجی نیز در این مراسم حضور خواهند داشت.

وی افزود: محورهایی که در نخستین اجلاس بین المللی شهر پایدار و به همراه کنفرانس جهانی آب مطرح است، عبارتند از آب، خاک، جوانان، هوا و انرژی که از مباحث مهم کشور ماست.

قائم مقام وزیر نیرو با بیان اینکه “امروزه مباحث انرژی، بهره وری و استفاده صحیح از منابع انرژی بسیار در ایران مهم است”، گفت: مسائل آبی کشور امروز یکی از محوری ترین مسائل در کشور ما است، در این رابطه آقای رئیس جمهور نیز در زمان ارائه قانون بودجه این موضوع را متذکر شدند.

وی ادامه داد: مباحث هوا و پاکی آن و همچنین مبحث خاک و جلوگیری از آلوده شدن خاک نیز  بسیار مهم است؛ مباحث مربوط به جوانان نیز از دیگر مسائل حائز اعمیت است و با توجه به اینکه کشور ما کشوری جوان و تحصیلکرده است و در عین حال مشکلات اشتغال بسیاری وجود دارد، در این مراسم در این خصوص نیز مباحثی مطرح خواهد شد.

دائمی با اشاره به تجلیل از طرحهای مهم کشورهای مختلف در مراسم سالانه بنیاد جهانی انرژی، تصریح کرد: امسال دو طرح از این طرحها مرتبط با کشور ماست که یکی از این طرحها  که به احتمال زیاد جایزه بزرگ بنیاد جهانی انرژی شامل آن  می شود، طرح تامین بازچرخانی آب در سرچشمه است که در منطقه کم آب ایران قرار دارد و یکی از صنایع بسیار مهم کشور به حساب می آید.

وی افزود: از دست اندرکاران اصلی این مراسم نهاد ریاست جمهوری و معاونت روستایی است و وزارت نیرو نیز در این مراسم حضور خواهد داشت، اما گردانندن اصلی بنیاد جهانی انرژی و انجمن مدیریت سبز ایران هستند و تعدادی از نهادهای بین الملی، سازمان محیط زیست و سازمان ملل نیز به عنوان حامی حضور خواهند داشت.

قائم مقام وزیر نیرو در خصوص سابقه برگزاری این مراسم گفت: اولین همایش از این مراسم، در سال ۲۰۰۴ میلادی در ژاپن و بعد از آن به ترتیب در کشورهای کانادا، بلژیک، جمهوری چک، اوگاندا، اتریش، نیکاراگوئه و ایران و در سال گذشته در مراکش برگزار شد و جوایزی از سوی بنیاد جهانی انرژی اهدا شد.

دائمی با بیان اینکه “برای ما نیز با توجه به شرایط آب و انرژی که در کشورمان داریم، حضور بنیاد جهانی انرژی و اقداماتش مهم است”، گفت: ایران توانست در شرایط تحریمی که در کشور داشته و داریم در سال ۲۰۱۵ میزبان این مراسم شود و این اتفاق بسیار مهم است.

وی افزود: ایران برای دومین سال است که این همایش را برگزار می کند، این موضوع بسیار حائز اهمیت بوده و این موضوع در کنار فضای باز کشور ما برای حضور فعالان اقتصادی، صنعتی و … از دیگر کشورهای جهان، مزیتهای ما را در زمینه فنی، اجتماعی و انسانی نشان می دهد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی