رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹
  • الإثنين ۱۳ ذو الحجة ۱۴۴۱
  • 2020 Monday 3 August

لزوم توجه به رده‌بندی انرژی ساختمان‌ها در بازنگری مقررات ملی

پنل «راهکارهای عملی بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان های در حال ساخت و موجود» در جریان برگزاری سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی برگزار شد.

پنل «راهکارهای عملی بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان های در حال ساخت و موجود» در جریان برگزاری سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی برگزار شد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از صما، این پنل با محوریت بهسازی ساختمان های موجود برای دستیابی به ساختمان های کم مصرف و سبز؛ سیاست ها و روش های مطرح شناخت وضعیت ساختمان های موجود؛ بررسی فنی-اقتصادی روش های مطرح بهینه سازی و بهسازی بافت های فرسوده؛ و نقش نگهداری و تعمیرات در کارآیی انرژی ساختمان ها برگزار شد.

در این پنل محمد میرزایی قایم مقام مدیر بهینه سازی انرژی در بخش ساختمان شرکت بهینه سازی مصرف سوخت؛ سعید امانی مدیر دفتر ساختمان سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق ایران (ساتبا)؛ بهروز محمدکاری رییس بخش انرژی، نور و آکوستیک مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی؛ رضاشیخ انصاری معاون دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی؛ احمدرضا طاهری اصل رئیس کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست شورای مرکزی نظام مهندسی کشور؛ سیدعباس صفوی معاونت فنی و مهندسی سپاه و همچنین خانم فاضل، مسوول دبیرخانه تقویت نگاه ملی در صرفه جویی مصرف انرژی شورای مرکزی از نظام مهندسی خراسان رضوی حضور داشتند.

بهینه سازی انرژی در ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر

به گزارش «صما» در ابتدای این پنل محمد میرزایی با اشاره به کلیات ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور گفت: طبق ماده ۱۲ این قانون، کلیه وزارتخانه ها اعم از وزارت نفت و نیرو اجازه دارند که تا ۱۰۰ میلیون دلار در پروژه های بهینه سازی سرمایه گذاری کنند.

وی با اشاره به قوانین و مقررات موجود در بخش بهینه سازی مصرف انرژی ادامه داد: با اجرای مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان، تا ۵۰ درصد کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها را شاهد خواهیم بود و علاوه بر این ماده ۱۸ قانون اصلاح الگوی مصرف هم به ساختمان های سبز می پردازد که آیین نامه اجرایی آن اخیرا مورد تصویب وزیران قرار گرفته است و دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی غیردولتی مجازند که ۱درصد از اعتبارات مندرج در قانون را به منظور استقرار سیستم سبز هزینه کنند.

میرزایی افزود: ذیل ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی، طرح هایی برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها ارائه شده که از جمله آنها می توان به طرح افزایش کارآیی موتورخانه ها، طرح جایگزینی یک میلیون دستگاه بخاری گازسوز، اجرای مبحث ۱۹ مقررات ملی و سایر موارد اشاره کرد.

قائم مقام مدیر بهینه سازی انرژی شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، همچنین با اشاره به راهکارهای بهینه سازی انرژی برای ساختمان ها اظهار داشت: معاینه فنی موتورخانه ها، اصلاح دودکش های موتورخانه ها و بسیاری از راهکارهای دیگر منجر به بهینه سازی انرژی در ساختمان های موجود و در حال ساخت می شود.

نبود جذابیت اقتصادی در زمینه نگهداری از ساختمان ها

در ادامه این پنل، سید عباس صفوی با اشاره به ضرورت نگهداری و تعمیرات ساختمان ها و تاثیر این موضوع بر حوزه مدیریت انرژی در ساختمان ها گفت: نت ساختمان سال هاست که در جهان شکل گرفته و در پایان دهه ۷۰ میلادی، کمیسیون نت ساختمان توسط شورای جهانی اسناد و مدارک ساختمان ایجاد شده است.

وی با انتقاد از اینکه در مقایسه با دیگر کشورها ایران در حوزه نگهداری و تعمیرات ساختمان بسیار عقب است افزود: متوسط عمر ساختمان در اکثر کشورها ۱۰۰ سال است و این در حالی است که ما در کشور یک ساختمان و یا به عبارتی یک معدن را به دلیل جذابیت های اقتصادی در مدت کوتاهی تخریب می کنیم و دور می ریزیم تا بتوانیم ساختمان بلندتری را به جای آن بنا کنیم.

صفوی با بیان اینکه در حال حاضر به جایی رسیده ایم که ناچاریم این آتش را خاموش کنیم گفت: امروز به جایی رسیده ایم که دیگر تخریب برج های ۲۰ طبقه ممکن نیست و از همین رو باید در زمینه تعمیر و نگهداری این ساختمان ها ورود کنیم.

وی با طرح این سوال که چرا در کشور ما «مهندسی نت ساختمان» جزو رشته های هفت گانه مهندسی نیست ادامه داد: چرا همه مهندسان سازنده هستند و نگهدارنده نیستند و چرا مانند دیگر کشورها، جذابیت اقتصادی در زمینه نگهداری از ساختمان ها در کشور ایجاد نمی شود؟

صفوی با بیان اینکه درصورت راه اندازی بخش نگهداری از ساختمانها، امکان اشتغال زایی گسترده ای فرام می شود افزود: باید فکری در این زمینه شود. به طوری که اداره کل تعمیرات و نگهداری از ساختمان در وزارت راه و شهرسازی ایجاد شود و انجمن نت ساختمان را تشکیل دهیم. چرا که می تواند جذابیت های اقتصادی زیادی را در این حوزه ایجاد کند و برای کشور آورده به همراه داشته باشد و ایجاد شغل کند.

وی تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی باید متولی بحث بهینه سازی مصرف انرژی و همراستا سازی نت ساختمان باشد و مرکز تحقیقات راه و مسکن مدیریت نت را تشکیل دهد. کشور ما باید به متدهای روز نت مسلط شود و به جای اینکه به سمت متدهای عهد دقیانوس برویم، باید به سمت روش های نوین حرکت کنیم و این جاماندگی را با یک اقدام واقعی جبران کنیم.

معاونت فنی و مهندسی سپاه در عین حال ادامه داد: ما باید به سمت مشاورین تعمیرات و نگهداری از ساختمان ها برویم و ساکنان برج های مسکونی را مجاب کنیم که با نگه دارندگان ذی صلاح وارد همکاری شوند. چرا که جان و سلامتی مردم در این میان مطرح است.

وی همچنین با اشاره به لزوم ایجاد اسنادبالادستی در این حوزه بیان کرد: در این بخش به قانون و اسناد راهبردی نیاز داریم و مهمترین مرجع وزارت راه و شهرسازی است تا نت ساختمان را از این وضعیت نابسامان کنونی نجات دهیم.

صفوی خاطر نشان کرد: در این زمینه پیشنهاد ما ایجاد یک نهاد خاص در وزارت راه و یک دفتر خاص تحقیقاتی در مرکز تحقیقات راه و مسکن در بخش نت ساختمان است. همچنین تشکیل رشته دانشگاهی درخصوص نت ساختمان و تغییر اسناد حاکمیتی می تواند راه گشا باشد.

وزارت راه، مباحث مقررات ملی را بازنگری کند

در ادامه این پنل فاضل از سازمان نظام مهندسی استان خراسان رضوی، با تاکید بر اینکه قوانین زیادی در حوزه انرژی وجود دارد گفت: قوانین زیادی در این حوزه وجود دارد که از جمله آنها می توان به مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان، هدفمند کردن یارانه ها، سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی اشاره کرد.

وی افزود: ماده ۱۸ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی که اخیرا آیین نامه آن درخصوص صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان ها تهیه شده است، با جهت گیری به سمت ساختمان های سبز و همچنین شهرسازی مطابق با الگوی مذکور به تصویب هیات وزیران رسیده است.

فاضل در ادامه با بیان اینکه طبق ماده ۱۹ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی، صدور پایان کار توسط شهرداری ها منوط به رعایت ضوابط موضوع ماده ۱۸ این قانون است تصریح کرد: ماده ۳ این آیین‌نامه، وزارت راه و شهرسازی را موظف کرده تا برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی در ساختمان‌ها، حداکثر ظرف سه ماه نسبت به بازنگری مقررات ملی ساختمان به منظور ممیزی، تعیین رده انرژی و چگونگی تعبیه سامانه‌های کنترلی لازم با جهت‌گیری به سوی ساختمان سبز اقدام کند.

وی یادآور شد: نتیجه گیری از ماده ۱۸ قانون اصلاح الگوی مصرف نشان می دهد که هدف دستیابی به «ساختمان سبز» است و برای اجرای آن باید به معیارها و مشخصات فنی دسترسی داشته باشیم که نیاز است تهیه و تدوین شود. همچنین دستورالعمل تعیین میزان مصرف انرژی در ساختمان ها باید تهیه شود.

فاضل در ادامه سخنان خود با بیان اینکه اساس و پایه معماری سبز و ساختمان سبز به صرفه جویی در مصرف انرژی می پردازد، به تشریح جزئیات مباحث ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸ و ۱۹ مقررات ملی ساختمان پرداخت و گفت: طبق مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان، ساختمان ها باید پس از ساخت، مورد ممیزی انرژی قرار گیرند.

وی خاطرنشان کرد: وزارت راه و شهرسازی باید به بازنگری مباحث مقررات ملی بپردازد و در تدوین مقررات ملی، بحث رده بندی انرژی ساختمان‌ها را مورد توجه قرار دهد.

تشریح عملکرد وزارت راه برای اصلاح الگوی مصرف انرژی

همچنین رضا شیخ انصاری معاون دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه، در این پنل به تشریح عملکرد وزارتخانه راه و شهرسازی در زمینه اجرای ماده ۱۸ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی پرداخت