رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۶ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 16 June

لزوم توجه به رده‌بندی انرژی ساختمان‌ها در بازنگری مقررات ملی

پنل «راهکارهای عملی بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان های در حال ساخت و موجود» در جریان برگزاری سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی برگزار شد.

پنل «راهکارهای عملی بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان های در حال ساخت و موجود» در جریان برگزاری سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی برگزار شد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از صما، این پنل با محوریت بهسازی ساختمان های موجود برای دستیابی به ساختمان های کم مصرف و سبز؛ سیاست ها و روش های مطرح شناخت وضعیت ساختمان های موجود؛ بررسی فنی-اقتصادی روش های مطرح بهینه سازی و بهسازی بافت های فرسوده؛ و نقش نگهداری و تعمیرات در کارآیی انرژی ساختمان ها برگزار شد.

در این پنل محمد میرزایی قایم مقام مدیر بهینه سازی انرژی در بخش ساختمان شرکت بهینه سازی مصرف سوخت؛ سعید امانی مدیر دفتر ساختمان سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق ایران (ساتبا)؛ بهروز محمدکاری رییس بخش انرژی، نور و آکوستیک مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی؛ رضاشیخ انصاری معاون دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی؛ احمدرضا طاهری اصل رئیس کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست شورای مرکزی نظام مهندسی کشور؛ سیدعباس صفوی معاونت فنی و مهندسی سپاه و همچنین خانم فاضل، مسوول دبیرخانه تقویت نگاه ملی در صرفه جویی مصرف انرژی شورای مرکزی از نظام مهندسی خراسان رضوی حضور داشتند.

بهینه سازی انرژی در ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر

به گزارش «صما» در ابتدای این پنل محمد میرزایی با اشاره به کلیات ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور گفت: طبق ماده ۱۲ این قانون، کلیه وزارتخانه ها اعم از وزارت نفت و نیرو اجازه دارند که تا ۱۰۰ میلیون دلار در پروژه های بهینه سازی سرمایه گذاری کنند.

وی با اشاره به قوانین و مقررات موجود در بخش بهینه سازی مصرف انرژی ادامه داد: با اجرای مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان، تا ۵۰ درصد کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها را شاهد خواهیم بود و علاوه بر این ماده ۱۸ قانون اصلاح الگوی مصرف هم به ساختمان های سبز می پردازد که آیین نامه اجرایی آن اخیرا مورد تصویب وزیران قرار گرفته است و دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی غیردولتی مجازند که ۱درصد از اعتبارات مندرج در قانون را به منظور استقرار سیستم سبز هزینه کنند.

میرزایی افزود: ذیل ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی، طرح هایی برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها ارائه شده که از جمله آنها می توان به طرح افزایش کارآیی موتورخانه ها، طرح جایگزینی یک میلیون دستگاه بخاری گازسوز، اجرای مبحث ۱۹ مقررات ملی و سایر موارد اشاره کرد.

قائم مقام مدیر بهینه سازی انرژی شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، همچنین با اشاره به راهکارهای بهینه سازی انرژی برای ساختمان ها اظهار داشت: معاینه فنی موتورخانه ها، اصلاح دودکش های موتورخانه ها و بسیاری از راهکارهای دیگر منجر به بهینه سازی انرژی در ساختمان های موجود و در حال ساخت می شود.

نبود جذابیت اقتصادی در زمینه نگهداری از ساختمان ها

در ادامه این پنل، سید عباس صفوی با اشاره به ضرورت نگهداری و تعمیرات ساختمان ها و تاثیر این موضوع بر حوزه مدیریت انرژی در ساختمان ها گفت: نت ساختمان سال هاست که در جهان شکل گرفته و در پایان دهه ۷۰ میلادی، کمیسیون نت ساختمان توسط شورای جهانی اسناد و مدارک ساختمان ایجاد شده است.

وی با انتقاد از اینکه در مقایسه با دیگر کشورها ایران در حوزه نگهداری و تعمیرات ساختمان بسیار عقب است افزود: متوسط عمر ساختمان در اکثر کشورها ۱۰۰ سال است و این در حالی است که ما در کشور یک ساختمان و یا به عبارتی یک معدن را به دلیل جذابیت های اقتصادی در مدت کوتاهی تخریب می کنیم و دور می ریزیم تا بتوانیم ساختمان بلندتری را به جای آن بنا کنیم.

صفوی با بیان اینکه در حال حاضر به جایی رسیده ایم که ناچاریم این آتش را خاموش کنیم گفت: امروز به جایی رسیده ایم که دیگر تخریب برج های ۲۰ طبقه ممکن نیست و از همین رو باید در زمینه تعمیر و نگهداری این ساختمان ها ورود کنیم.

وی با طرح این سوال که چرا در کشور ما «مهندسی نت ساختمان» جزو رشته های هفت گانه مهندسی نیست ادامه داد: چرا همه مهندسان سازنده هستند و نگهدارنده نیستند و چرا مانند دیگر کشورها، جذابیت اقتصادی در زمینه نگهداری از ساختمان ها در کشور ایجاد نمی شود؟

صفوی با بیان اینکه درصورت راه اندازی بخش نگهداری از ساختمانها، امکان اشتغال زایی گسترده ای فرام می شود افزود: باید فکری در این زمینه شود. به طوری که اداره کل تعمیرات و نگهداری از ساختمان در وزارت راه و شهرسازی ایجاد شود و انجمن نت ساختمان را تشکیل دهیم. چرا که می تواند جذابیت های اقتصادی زیادی را در این حوزه ایجاد کند و برای کشور آورده به همراه داشته باشد و ایجاد شغل کند.

وی تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی باید متولی بحث بهینه سازی مصرف انرژی و همراستا سازی نت ساختمان باشد و مرکز تحقیقات راه و مسکن مدیریت نت را تشکیل دهد. کشور ما باید به متدهای روز نت مسلط شود و به جای اینکه به سمت متدهای عهد دقیانوس برویم، باید به سمت روش های نوین حرکت کنیم و این جاماندگی را با یک اقدام واقعی جبران کنیم.

معاونت فنی و مهندسی سپاه در عین حال ادامه داد: ما باید به سمت مشاورین تعمیرات و نگهداری از ساختمان ها برویم و ساکنان برج های مسکونی را مجاب کنیم که با نگه دارندگان ذی صلاح وارد همکاری شوند. چرا که جان و سلامتی مردم در این میان مطرح است.

وی همچنین با اشاره به لزوم ایجاد اسنادبالادستی در این حوزه بیان کرد: در این بخش به قانون و اسناد راهبردی نیاز داریم و مهمترین مرجع وزارت راه و شهرسازی است تا نت ساختمان را از این وضعیت نابسامان کنونی نجات دهیم.

صفوی خاطر نشان کرد: در این زمینه پیشنهاد ما ایجاد یک نهاد خاص در وزارت راه و یک دفتر خاص تحقیقاتی در مرکز تحقیقات راه و مسکن در بخش نت ساختمان است. همچنین تشکیل رشته دانشگاهی درخصوص نت ساختمان و تغییر اسناد حاکمیتی می تواند راه گشا باشد.

وزارت راه، مباحث مقررات ملی را بازنگری کند

در ادامه این پنل فاضل از سازمان نظام مهندسی استان خراسان رضوی، با تاکید بر اینکه قوانین زیادی در حوزه انرژی وجود دارد گفت: قوانین زیادی در این حوزه وجود دارد که از جمله آنها می توان به مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان، هدفمند کردن یارانه ها، سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی اشاره کرد.

وی افزود: ماده ۱۸ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی که اخیرا آیین نامه آن درخصوص صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان ها تهیه شده است، با جهت گیری به سمت ساختمان های سبز و همچنین شهرسازی مطابق با الگوی مذکور به تصویب هیات وزیران رسیده است.

فاضل در ادامه با بیان اینکه طبق ماده ۱۹ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی، صدور پایان کار توسط شهرداری ها منوط به رعایت ضوابط موضوع ماده ۱۸ این قانون است تصریح کرد: ماده ۳ این آیین‌نامه، وزارت راه و شهرسازی را موظف کرده تا برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی در ساختمان‌ها، حداکثر ظرف سه ماه نسبت به بازنگری مقررات ملی ساختمان به منظور ممیزی، تعیین رده انرژی و چگونگی تعبیه سامانه‌های کنترلی لازم با جهت‌گیری به سوی ساختمان سبز اقدام کند.

وی یادآور شد: نتیجه گیری از ماده ۱۸ قانون اصلاح الگوی مصرف نشان می دهد که هدف دستیابی به «ساختمان سبز» است و برای اجرای آن باید به معیارها و مشخصات فنی دسترسی داشته باشیم که نیاز است تهیه و تدوین شود. همچنین دستورالعمل تعیین میزان مصرف انرژی در ساختمان ها باید تهیه شود.

فاضل در ادامه سخنان خود با بیان اینکه اساس و پایه معماری سبز و ساختمان سبز به صرفه جویی در مصرف انرژی می پردازد، به تشریح جزئیات مباحث ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸ و ۱۹ مقررات ملی ساختمان پرداخت و گفت: طبق مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان، ساختمان ها باید پس از ساخت، مورد ممیزی انرژی قرار گیرند.

وی خاطرنشان کرد: وزارت راه و شهرسازی باید به بازنگری مباحث مقررات ملی بپردازد و در تدوین مقررات ملی، بحث رده بندی انرژی ساختمان‌ها را مورد توجه قرار دهد.

تشریح عملکرد وزارت راه برای اصلاح الگوی مصرف انرژی

همچنین رضا شیخ انصاری معاون دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه، در این پنل به تشریح عملکرد وزارتخانه راه و شهرسازی در زمینه اجرای ماده ۱۸ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی پرداخت.

به گفته وی، ازجمله اقدامات انجام شده این است که هیأت وزیران با هدف صرفه‌جویی مصرف انرژی در ساختمان‌ها از طریق جهت‌گیری به سوی ساختمان سبز و ارتقای بهره‌وری انرژی و کاهش آلاینده‌های زیست محیطی، آیین‌نامه اجرایی صرفه‌جویی مصرف انرژی در ساختمان‌ها را در مهرماه ۹۶ تصویب کرد. به موجب این آیین‌نامه، وزارت راه و شهرسازی موظف شد برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی در ساختمان‌ها، حداکثر ظرف سه ماه نسبت به بازنگری مقررات ملی ساختمان به منظور ممیزی، تعیین رده انرژی و چگونگی تعبیه سامانه‌های کنترلی لازم با جهت‌گیری به سوی ساختمان سبز اقدام کند.

شیخ انصاری تاکید کرد: دولت همچنین کلیه دستگاه‌های اجرایی را موظف کرد برای جهت‌گیری به سوی ساختمان سبز، حداکثر ظرف دو سال پس از ابلاغ مقررات ملی ساختمان، نسبت به ممیزی انرژی و تعیین وضعیت ساختمان خود اقدام و برنامه‌های اجرایی را برای بهبود عملکرد مصرف و رسیدن به حد الگوی مصرف انرژی تهیه و حداکثر تا پایان سال ۱۳۹۹ نسبت به انجام اصلاحات ساختمانی و تعبیه سامانه‌های کنترلی لازم اقدام کنند.

سازمان واحدی در بخش بهینه سازی انرژی معرفی شود

در ادامه پنل، سعید امانی مدیر دفتر ساختمان ساتبا هم با اشاره به اینکه سازمان سابا و سانا پس از تایید مجلس شورای اسلامی با هم ادغام و به سازمان ساتبا تبدیل شدند گفت: در حال حاضر به دلیل ادغام این دوسازمان، فعالیت های ساتبا گسترده شده و فلسفه وجودی این سازمان، ارتقای بهره وری در حوزه انرژی است.

وی با تاکید بر ضرورت حمایت و به کارگیری از بخش خصوصی اظهار داشت: توسعه انرژی های تجدیدپذیر و تولید برق از این طریق در دستور کار ما قرار دارد و با توجه به فرصت های حمایتی که در این حوزه دیده شده، از مهمترین این فرصت ها می توان به خرید برق تضمینی اشاره کرد که طبق آیین نامه موجود، خرید آن هیچ محدودیتی ندارد.

امانی با بیان اینکه هر کیلوووات برق تضمینی به قیمت ۷۰۰ تومان خریداری می شود افزود: این رقم بسیار قابل توجه است و جذابیت اقتصادی بالایی برای افرادی دارد که بخواهند در این زمینه مشارکت کنند.

وی همچنین با اشاره به ضرورت حضور بخش خصوصی در حوزه انرژی گفت: باید شرکت های خدمات انرژی را گسترش دهیم و وارد این بازارها کنیم. چون در غیر این صورت نمی توانیم به پیشرفت خاصی در این عرصه برسیم و در همین حد باقی می ماند.

امانی با بیان اینکه ساختمان های اداری، عمومی و دولتی بخش عمده ای از ساختمان ها را تشکیل می دهند که باید نگاه ویژه ای به بحث بهینه سازی مصرف انرژی در آنها داشته باشیم، ادامه داد: علاوه بر این، بهینه سازی مصرف انرژی در آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی، به عنوان ساختمان هایی که بزرگترین جامعه ساکنان را تشکیل می دهند، نیازمند نگاه ویژه است. اما با این حال هیچ نهادی به سراغ آنها نمی رود.

وی بر لزوم ایجاد دفاتر خدمات انرژی به شکل واقعی تاکید کرد و گفت: این دفاتر می توانند در قالب دفاتر فنی محلی فعالیت کنند.

امانی در همین حال یادآور شد: اگر ساختمان های محلی را بهینه سازی نکنیم و الگو قرار ندهیم، نمی توانیم از جامعه عمومی انتظار داشته باشیم که به دستورالعمل ها توجه کنند.

این مسئول با اشاره به لزوم تشکیل سازمان واحد انرژی در کشور بیان کرد: سال هاست که بحث بهینه سازی انرژی در قوانین بالادستی و توسط وزارتخانه های مختلف دیده شده و هر نهادی دیگری را مسئول این حوزه می داند. بنابراین باید سازمان واحدی در بخش انرژی معرفی شود تا منتظر اقدامات نهادهایی مثل وزارت راه و نظام مهندسی در این حوزه نباشیم.

وی خاطر نشان کرد: به عبارتی، اگر برخی مشترکان الگوی مصرف انرژی را رعایت نکنند، وزارت نیرو خود وارد عمل شود و به آنها انشعاب ندهد و یا جرایم سنگین در نظر بگیرد.

نیاز به گواهی نامه کیفیت و برتری ساختمان داریم

اما در پایان این پنل، احمدرضا طاهری اصل رئیس کمیسیون انرژی شورای مرکزی نظام مهندسی کشور با اشاره به تعدد قوانین در بخش انرژی گفت: نیازی به تدوین قوانین جدید نیست و ما قانون به اندازه کافی در این حوزه داریم.

وی با انتقاد از برخی اظهارنظرها درخصوص تدوین قوانین جدید بیان کرد: ما قوانین کافی در اختیار داریم اما مسئله این است که اگر فرضا در یک ساختمان مبحث ۱۹ مقررات ملی رعایت شود، با ساختمانی که در آن این مبحث رعایت نشود؛ فرقی ندارد.

طاهری اصل تاکید کرد: بر این اساس ما نیاز به رتبه بندی ساختمان ها داریم و تا وقتی این اتفاق نیفتد، کاری از پیش نمی بریم. پس ما نیاز به گواهی نامه کیفیت و برتری ساختمان داریم و باید در این حوزه مشوق هایی را برای مردم در نظر بگیریم چرا که اختصاص جریمه، نارضایتی هایی را به همراه دارد.

وی با اشاره به چند پارادایم ذهنی در ساختمان سازی تشریح کرد: ما ابتدا باید به ایمن سازی و سپس به مقاوم سازی توجه کنیم. سپس بعد از ایمن سازی، به سمت بهینه سازی انرژی در ساختمان ها برویم. البته امروز به نقطه ای رسیده ایم که باید ار بهینه سازی عبور کنیم و به سمت ساختمان سبز حرکت کنیم.

این مسئول همچنین با ابراز خرسندی از اینکه آیین نامه اجرایی قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی بعد از ۷ سال در مهرماه سال جاری تصویب شده است گفت: در این راستا ما ۷ کارگروه تشکیل داده ایم که سه گروه به این آیین نامه اجرایی اختصاص یافته است و در تلاشیم تا تعاریف ممیزی انرژی و چگونگی ممیزی انرژی را در بخش ساختمان وارد کنیم .

وی تاکید کرد: ما به طور جدی به دنبال این هستیم که اگر وزارت نفت و نیرو و سازمان استاندارد با ما همکاری کنند، گواهی نامه ساختمان سبز را ایجاد کنیم که مطالبه مردم و انبوه سازان باشد.

طاهری اصل با بیان اینکه استانداردهای زیادی وجود دارند که ما درصدد تکمیل و بومی سازی آنها هستیم، به تفاهم نامه ای با شرکت بهینه سازی سوخت اشاره کرد و ادامه داد: اسکوها نمی توانند در بحث بهبود وضعیت موتورخانه وارد شوند و ما می توانیم جامعه مهندسان را اتکا به ظرفیت رشته های هفت گانه در بخش موتورخانه ها فعال کنیم.

وی تاکید کرد: در این بخش امکان مهرفروشی هم در قبض ساختمان وجود ندارد، چون اگر کسی مهرفروشی کرد می توانیم صلاحیت او را سلب کنیم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی