رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۶ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 16 June

6.4 میلیون ظرفیت تصفیه خانه های فاضلاب کشور

ظرفیت کنونی تصفیه خانه ها ی فاضلاب کشور، ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب است که ۲۴ درصد از این ظرفیت، در دولت تدبیر و امید، ایجاد شده است.

ظرفیت کنونی تصفیه خانه ها ی فاضلاب کشور، ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب است که ۲۴ درصد از این ظرفیت، در دولت تدبیر و امید، ایجاد شده است.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از ایرنا ‘حمیدرضا جانباز’ مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور چهارشنبه در حاشیه بازدید از عملیات اجرایی خط انتقال آب بهشت آباد به شهرهای منطقه شمال استان اصفهان افزود: تجهیز سامانه فاضلاب در سراسر کشور در چارچوب سیاست وزارت نیرو مبنی بر تنوع بخشی به تامین منابع مالی در اجرای طرح های فاضلاب در دستور کار است.

وی با اشاره به اجرای طرح های آب و فاضلاب در ۲۷۰ شهر کشور اضافه کرد: اولویت شرکت آبفا تجهیز فاضلاب شهرهای پرجمعیت بود که در دولت یازدهم ۳۷ تصفیه‌خانه به بهره برداری رسید و بیش از یک میلیون مترمکعب در شبانه روز بر حجم فاضلاب تصفیه شده کشور اضافه شد.

معاون وزیر نیرو با تاکید بر استفاده از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در کنار اعتبارات متمرکز گفت: این مساله در دستور کار دولت قرار گرفته و در آینده نزدیک بیش از ۲۰ قرارداد به ارزش ۲۰ هزار میلیارد ریال به امضای می رسد.

او در ادامه با اشاره به بحران کمبود آب در کشور بیان کرد:‌ تابستان سال گذشته تعداد نقاط در معرض تنش آبی بیش از ۳۰۱ شهر و میزان کمبود نسبت به نیاز آبی نیز ۸٫۶ درصد بود، در حالی که در این مدت شاهد رشد بازار آب و افزایش جمعیت به میزان ۱٫۵ تا ۲ درصد نیز بودیم.

جانباز در ادامه تامین و توزیع آب آشامیدنی را به عنوان اصلی‌ترین وظیفه شرکت‌های آب و فاضلاب عنوان کرد و گفت:‌ به رغم تلاش ها برای ارائه خدمات مناسب و پیوسته به مشترکان، بروز خشکسالی‌های متوالی در کنار برداشت‌های بی‌رویه از منابع، تامین آب آشامیدنی را با چالش‌های جدی مواجه کرده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ادامه داد: سالانه به دلیل رشد جمعیت، افزایش تعداد انشعاب های آب و توسعه شهرها، نیاز به تامین آب آشامیدنی افزایش می‌یابد و از این رو افزایش سالیانه تقاضای آب به میزان ۲ تا سه درصد انتظار می رود.

معاون وزیر نیرو برای بازدید و افتتاح طرح های آب و فاضلاب شهرستان نطنز به ارزش ۶۶٫۵ میلیارد ریال به این منطقه سفری یک روزه داشت.

مهمترین این پروژه ها پکیج تصفیه خانه مجتمع ۸۳۲ واحدی مسکن مهر شهر نطنز با امکان پوشش سه هزار و ۵۰۰ نفر و ظرفیت تصفیه ۶۳۰ مترمکعب در شبانه روز بود که به روش لجن فعال با فرآیند A2O طراحی شده و محل مصرف پساب آن نیز تغذیه آبخوان و آبیاری فضای سبز است.

خط انتقال ۲۳۰ کیلومتری آب آشامیدنی از سرچشمه بهشت آباد به شهرهای شمال استان اصفهان از جمله نطنز، بادرود و صنایع این منطقه با اعتبار سه هزار میلیارد ریال نیز طی سه سال اجرا خواهد شد.

تعداد پنج هزار مشترک برخوردار در شهر نطنز و روستاهای کندز و ریسه وجود دارد و نزدیک به ۹۵ درصد آب آشامیدنی سالم می باشد اما هفت روستا در این شهرستان همچنان به صورت سیار آبرسانی می شوند.

شهرستان نطنز با بیش از ۴۷ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۲۵ کیلومتری شمال اصفهان واقع است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی