رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

تاخیر برای تغییر کاربری نیروگاه خورشیدی اصفهان

مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع نیروی برق شهرستان اصفهان گفت: تاخیر در ارائه مجوز منابع طبیعی برای تغییر کاربری زمین‌های شخصی برای احداث نیروگاه خورشیدی مانع پیش روی این طرح است.

مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع نیروی برق شهرستان اصفهان گفت: تاخیر در ارائه مجوز منابع طبیعی برای تغییر کاربری زمین‌های شخصی برای احداث نیروگاه خورشیدی مانع پیش روی این طرح است.

به گزارش گروه انرژی  ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری مهر سارا صالحی اظهار داشت: با وجودی که در حال حاضر ۲۸ سرمایه گذار برای احداث نیروگاه خورشیدی با مجموع ظرفیتی بالغ بر ۵۵ مگاوات داریم اما همچنان در شبکه تحت پوشش شرکت توزیع نیروی برق شهرستان اصفهان نیروگاهی که به بهره‌برداری رسیده و متصل به شبکه باشد نداریم.

وی با اشاره به اینکه تنها یک نیروگاه خورشیدی تحت نظارت شرکت برق منطقه ای اصفهان داریم، ادامه داد: ظرفیت این نیروگاه ۱۰ مگاوات است که با بهره برداری از این نیروگاه، برق مشترکین منطقه جرقویه تامین می‌شود.

مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع نیروی برق شهرستان اصفهان  اعلام کرد: افراد زیادی متقاضی سرمایه گذاری در حوزه احداث نیروگاه خورشیدی هستند که تا پایان نیمه نخست سال جاری، تعداد ۴۵ پرونده سرمایه‌گذاری با ظرفیت تولید ۱۱۱ مگاوات در حوزه شهرستان اصفهان تشکیل شد.

وی افزود: این در حالی است که امکان واگذاری به تعدادی از متقاضیان میسر نبود و تعدادی از تقاضاها هم به دلیل درخواست سرمایه گذار باطل  شد.

امید به بهره برداری ۳ طرح از نیروگاه های خورشیدی تا تابستان سال آینده

صالحی گفت: در حال حاضر ۲۸ سرمایه‌گذار برای احداث نیروگاه خورشیدی داریم که با تعیین شرایط اتصال به شبکه، از طرف شرکت توزیع، مجوزهای لازم برای سرمایه گذار صادر شده و امیدواریم تا تابستان سال آتی، حداقل سه مورد از این طرح‌های سرمایه‌گذاری نیروگاه خورشیدی، به بهره برداری برسند.

وی افزود: بیشترین مشکل سرمایه‌گذاران در فرآیند احداث نیروگاه خورشیدی، بحث تغییر کاربری زمین‌های شخصی و یا گرفتن امتیاز تملک موقت و بلندمدت زمین از سازمان منابع طبیعی است که ممکن است فرایند آن در خوش‌بینانه‌ترین حالت شش‌ماه تا یک سال به طول انجامد.

مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع نیروی برق شهرستان اصفهان ادامه داد: هزینه سرمایه‌گذاری هر مگاوات نیروگاه خورشیدی متغیر و بستگی بسیار به شرایط تامین مالی و البته تامین تجهیزات دارد.

وی اظهار داشت: اینکه سرمایه‌گذار کاملا داخلی باشد یا تامین سرمایه از منابع خارجی صورت گیرد و یا مشارکت تولیدکنندگان تجهیزات در فرآیند سرمایه‌گذاری و مدل‌های تامین مالی وجود دارد یا خیر تاثیر عمده‌ای در نرخ سرمایه‌گذاری به ازای هر مگاوات دارد.

صالحی گفت: همچنین چگونگی و نحوه تصرف زمین، می تواند در نرخ سرمایه‌گذاری تاثیرگذار باشد.

وی افزود: برای نیروگاه‌هایی با ظرفیت متوسط، به ازای هر مگاوات، هزینه‌ سرمایه‌گذاری معادل ۴۰ الی ۴۲ میلیارد ریال لازم است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی