رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۶ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 16 June

قصور افراد فاقد صلاحیت را به حساب مهندسان نگذارند
در جلسه‌ کنفرانس نقش مهندسی‌ مکانیک در ساخت‌و ساز شهری مطرح شد؛

قصور افراد فاقد صلاحیت را به حساب مهندسان نگذارند

جلسه هم اندیشی «دومین کنفرانس بین المللی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری» در محل سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران برگزار شد.

جلسه هم اندیشی «دومین کنفرانس بین المللی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری» در محل سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران برگزار شد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی‌پی‌جی به نقل از «صما» در این جلسه هاشمی طبا، حسن قربانخانی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران، محمد مصطفوی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی، رامین کرمی عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران و دبیر همایش، احمدرضا طاهری اصل، رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست شورای مرکزی نظام مهندسی، بهنام عابدی دبیر اجرایی همایش و تعدادی از مدیران و صنعتگران کشور حضور داشتند.

در ابتدای این جلسه کرمی، دبیر همایش مذکور توضیحاتی درباره دستاوردهای همایش قبلی و نیز دستورالعمل این جلسه ارائه کرد.

وی با اشاره به حضور نمایندگان دانشگاه ها در این جلسه از صنعتگران و تولیدکنندگان خواست تا طی ارتباط مستمری با دانشگاه ها، نیازهای علمی و مستلزم تحقیقات خود را به دانشگاه ها بسپارند تا بتوانند در راستای نیازهای صنعت تولید علم و تکنولوژی قدم بردارند.

مهندسان مکانیک به وظایف خود در ساخت و ساز واقف باشند

همچنین در ادامه این جلسه، هاشمی طبا با تاکید بر اینکه مهندسان به خصوص مهندسان مکانیک باید به نقش و وظایف خود در حوزه ساخت و ساز واقف باشند، گفت: سدهایی که ساخته می شود، وسایل گرمایشی و سرمایشی، جمع آوری و تصفیه فاضلاب و بسیاری موضوعات دیگر همه به نوعی ساخته فکر و دست مهندسان مکانیک است و باید سعی کنیم که وظایف خود را به درستی انجام دهیم و کارنامه قابل دفاعی را از عملکرد مهندسان به جامعه ارائه دهیم.

علاوه بر این، مصطفوی در این جلسه با بیان اینکه مهندسان باید مسئولیت هر گونه اتفاق خوب یا بد در صنعت مکانیک کشور به ویژه در حوزه ساخت و ساز شهری را بر عهده بگیرند، تاکید کرد: اگر ما مهندسان متوجه مسئولیت خود نباشیم، ممکن است منجر به حوادث ناگواری شود.

وی با تاکید بر ضرورت ارتقای استاندارد محصولات و مصالح ساختمانی اظهار کرد: مهندسان مکانیک هم باید در راستای استفاده از مصالح باکیفیت اهتمام داشته باشند تا بتوانیم عمر مفید ساختمان را بالا ببریم.

مصطفوی با بیان اینکه علیرغم کاستی های موجود، مهندسان تلاش زیادی برای اجرای مقررات ملی ساختمان داشته اند و توفیقات خوبی به دست آورده اند، بیان کرد: برخی افراد نسبت به نقش و جایگاه مهندسان کم لطفی دارند، اما واقعیت آن است که حضور افراد فاقد صلاحیت در ساخت و ساز کشور از مشکلات اصلی کشور است و نباید قصور آنها را به حساب مهندسان بگذارند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی در عین حال با تاکید بر اینکه سازمان نظام مهندسی و اعضای نظام مهندسی، بازوهای فنی دولت در اجرای قوانین و مقررات ملی ساختمان هستند، تصریح کرد: کاهش میزان مرگ خاموش در کشور حاصل تلاش و فعالیت مهندسان مکانیک است که امیدواریم این میزان به صفر برسد و البته خود مردم هم باید در این زمینه همکاری داشته باشند.

ضعف مهندسی در بخش تاسیسات ساختمانی

احمدرضا طاهری اصل، رئیس کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست شورای مرکزی هم در این نشست گفت: ما در حوزه تعمیرات و نگهداری ساختمان به خصوص در بخش تاسیسات بسیار ضعیف هستیم و بحث مهندسی را هنوز وارد این حوزه نکرده ایم.

وی با بیان اینکه تولیدکنندگان می‌توانند دستاوردهای خود را در این زمینه در کنفرانس بیان کنند، اظهار کرد: در حوزه مکانیک جایگاه ما برای استارتاپ می تواند یکی از محورهای این کنفرانس باشد. در عین حال می توانیم نقش مهندسان مکانیک در تعهدات بین المللی را بررسی کنیم و به طور حتم باید در جهت عمل به تعهد پاریس حرکت و در حوزه کاهش تولید گازهای گلخانه ای ورود کنیم.

همچنین قربانخانی، رییس سازمان نظام مهندسی تهران در این جلسه با بیان اینکه اولین همایش نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری با استقبال خوبی روبرو شد، اظهار امیدواری کرد: دومین همایش که در سال آینده به شکل بین المللی برگزار خواهد شد، نتایج و بازخورد مناسبی به دنبال داشته باشد.

لازم به ذکر است، در ادامه این جلسه با حکم رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران، هاشمی طبا به عنوان مشاور عالی دبیرخانه «دومین همایش نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری» منصوب شد.

همچنین نمایندگان شرکت‌ها و تولیدکنندگان مصالح ساختمانی نیز نقطه نظرات خود را درخصوص چگونگی برگزاری کاربردی این همایش و ایجاد ارتباط لازم بین صنعت و دانشگاه ها بیان کردند.

گفتنی است؛ از جمله مهمترین محورهای این همایش می توان به انرژی و محیط زیست؛ فناوری های نوین در سامانه های سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع؛ شرایط آسایش و کیفیت هوا در ساختمان ها؛ آب و فاضلاب؛ حفاظت ساختمان ها در برابر حریق؛ آینده پژوهی و اقتصاد مقاومتی اشاره کرد.

بر اساس این گزارش اولین کنفرانس ملی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری با همکاری مشترک سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به عنوان دبیرخانه دائمی کنفرانس، در روزهای ۳ و ۴ مرداد ۹۶ در مرکز همایش های بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

بر این اساس، دومین کنفرانس بین الملی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری هم در روزهای ۵ و ۶ تیرماه ۱۳۹۷ در مرکز همایش های بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار خواهد شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی