رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
  • الجمعة ۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 16 April

وداع با پدر صنایع نوین ایران

رضا نیازمند اصل یکی از پیشکسوتان برتر صنعتی کشور و یکی از قهرمانان صنعتی کشور است.وی بنیان گذار سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران است.

بنیان گذار سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران
  نام:  رضا نیازمند

  سمت: 

بنیان گذار سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران

.
رضا نیازمند اصل یکی از پیشکسوتان برتر صنعتی کشور  و  یکی از قهرمانان صنعتی کشور  است.وی  بنیان گذار سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران است.
زندگینامه نیازمند

پس از انقلاب بعد از ۱۴سال دوری از وطن به ایران بازگشت و روی قرآن‌پژوهی و شیعه‌شناسی به فعالیت پرداخت. کتاب «شیعه چه می‌خواهد و چه می‌گوید» یکی از کتاب‌های معروف او است که امروز در بازار نشر کشور قابل دسترس است.

نیازمند همچنین پس از انقلاب کتاب‌هایی درباره زندگینامه ۲ پادشاه پهلوی به نگارش درآورده اما پیش از این او را بنیان‌گذار صنایع ایران می‌دانند.او متولد سال ۱۳۰۰ هست. پدر و مادر وی همدانی هستند. از پدر خاطرات زیادی در ذهن ندارد چون در کودکی او را از دست داده. پدر نیازمند تاجر بود.

نیازمند درباره ی دوره ی تحصیلیش در طی مصاحبه ای این چنین فرموده اند:

آن زمان (حدود سال ۱۳۱۸) اگرچه دانشکده فنی دانشگاه تهران تاسیس شده بود اما هنوز ساختمانش در حال احداث بود. از طرفی چون رضاخان قصد داشت صنعت فولاد را از آلمان وارد مملکت کند، تبلیغات زیادی در روزنامه‌ها درباره تاسیس دانشکده صنعتی ایران و آلمان به راه انداخته بود. باید بین دانشگاه تهران و دانشکده صنعتی ایران و آلمان یکی را انتخاب می‌کردم.

من تحصیل در دانشکده صنعتی ایران و آلمان که در خیابان قوام‌السلطنه قرار داشت را انتخاب کردم.

رشته معدن را انتخاب کردم. یکی از محسنات این دانشکده این بود که اولاً معلمانشان آلمانی بودند. دوم اینکه هر کس به این مدرسه می‌رفت وقتی که فارغ‌التحصیل می‌شد، شغلش از طرف دولت تضمین شده بود و دولت به او شغل می‌داد. یعنی به او اطمینان داده بود که ما شما را استخدام می‌کنیم.

اما بچه‌های دانشکده فنی بعد از فارغ‌التحصیلی باید به دنبال کار می‌گشتند. کلاس‌ها به زبان آلمانی برگزار می‌شد، یک مترجم آنچه را که استاد می‌گفت برایمان ترجمه می‌کرد. البته بعد از مدتی هم خودمان دست و پا شکسته آلمانی یاد گرفته بودیم.

درباره سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران

سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در تیر ۱۳۴۶ تاسیس شد. رضا نیازمند در این باره روایت کرده است: «بعد از اینکه قرارداد ذوب‌آهن امضا شد، شاه به ایتالیا سفری داشت و از سازمانی بازدید کرد که دولتی بود اما از قوانین دولتی تبعیت نمی‌کرد. شاه از این سازمان خوشش آمد و تصمیم گرفت مشابه آن را در ایران به وجود بیاورد. او به علینقی عالیخانی، وزیر وقت اقتصاد می‌گوید که به «نیازمند» بگو برود ایتالیا و این موسسه را ببیند که چطور کار می‌کند و اساسنامه را آن را هم بردارد و بیاورد که ما می‌خواهیم مانند آن را اینجا درست کنیم. این‌گونه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تاسیس شد.

وی درباره مدیریت این سازمان و کارخانه تاسیسی خود می گویند:

من باید شرکتی را اصلاح می‌کردم که هشت هزار کارگر داشت؛ هشت هزار. الان فکر نمی‌کنم شما شرکتی داشته باشید که هشت هزار کارگر داشته باشد. این‌قدر کارمند زیاد بود، کارگر زیاد بود، که هفته‌ای یک نفر گزارش می‌دادند که فوت کرده است. مازندران جایی بود که تمامشان مالاریا داشتند.

اوضاع خیلی خراب بود. ۱۵ نفر آلمانی آورده بودند از زمان رضاشاه که این‌ها را اداره کند. این‌ها هم برای خودشان می‌چرخیدند و شرکت هم ضرر می‌داد. آن زمان مثلاً پارچه متری یک تومان فروخته می‌شد. ۱۵ تومان خرجش شده بود تا تولید شود. باید هر سال می‌آمدند به دولت التماس می‌کردند که از بودجه دولت یک چیزی به ما بدهید که ضرر را جبران کنیم و برویم پول کارگران را بدهیم والا می‌ریزند خیابان. آن موقع هم حزب توده درست شده بود.

دولت نمی‌خواست این‌ها بیکار بشوند. شریف امامی هم به من اختیار تام داده بود که هر کاری که می‌خواهم بکنم اما کارگر اخراج نکنم. اگر اخراج کنم او فوری می‌رود، حزب توده او را می‌برد و عضوش می‌کند.

شمال هم که اصلاً مرکز توده‌ای‌ها بود. کارکنان شرکت، اغلب مازندرانی بودند؛ آب و هوا بد بود و برخی‌ها مالاریا داشتند. لاغر بودند و کم‌کار. کارخانه همه‌اش ضرر می‌داد. هیچ به فکر تعمیرات کارخانه و جنس پارچه‌ها و رنگ و طرح نبودند. این وضع را اصلاح کردم. در هر قسمتی، در پنبه، در نخ‌ریسی و… کارخانه سودآور شد. سود خیلی خوبی هم داد. در حدود ۲۵ میلیون تومان سود داد. همه تعجب کردند.

لینک های مربوط:

تاریخ ایران
روزنامه گسترش صنعت
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی