رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۱۱ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 23 April

اکثر شهرهای ما بدون پروانه ساخت شکل می‌گیرند
مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان در سومین همایش ساختمان پایدار:

اکثر شهرهای ما بدون پروانه ساخت شکل می‌گیرند

مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان با بیان اینکه شهرها نقش مهمی در مصرف انرژی دارند، گفت: متاسفانه در مقوله مصرف انرژی در تمام شهرهای کشور با چالش روبرو هستیم و در حال حاضر ۴۰ درصد مصرف انرژی کشور از شهرها نشأت می‌گیرد.

مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان با بیان اینکه شهرها نقش مهمی در مصرف انرژی دارند، گفت: متاسفانه در مقوله مصرف انرژی در تمام شهرهای کشور با چالش روبرو هستیم و در حال حاضر ۴۰ درصد مصرف انرژی کشور از شهرها نشأت می‌گیرد.

به گزارش گروه انرژی  ویکی پی جی به نقل از «صما» حامد مانی‌فر در سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر مصرف سوخت فسیلی و مصرف انرژی در شهرهای ما بیش از ۳ برابر متوسط جهانی است که با ساخت اصولی و کاهش مصرف سوخت می‌توان این راندمان را کاهش داد.

مانی‌فر گفت: علیرغم پیشینه تاریخی در بخش طراحی و معماری ما در خصوص مصرف انرژی یکی از بدترین کشورهای جهان هستیم.

وی با بیان اینکه شهرهای تاریخی ما زمانی طلایه‌دار بهینه‌سازی مصرف سوخت بودند، گفت: این شهرها با ابتکارات معماری توانسته بودند بهترین سیستم‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت را داشته باشند.

مانی‌فر گفت: اما در حال حاضر بخش بزرگی از شهرهای تاریخی ما دچار بحران ساخت‌وساز شده و ۸۰ درصد ساخت‌وسازها در این شهرها بدون پروانه ساخته می‌شود.

مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان با بیان اینکه زمانی در شهرهای تاریخی ما مصرف انرژی مفهوم داشت، گفت: این مقوله در تاروپود شهرها عجین شده بود به طور مثال در شهر یزد بادگیرها و قنات‌ها بدون آسیب به محیط‌زیست نیازمندی‌های شهروندان را برطرف می‌کرد اما در حال حاضر در این شهرها از جمله یزد دچار بی‌هویتی در ساخت‌وساز شده و ۸۰ درصد ساخت‌وسازها بدون اخذ پروانه ساخت اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه مسئله بزرگ در مصرف انرژی ناشی از این است که ما بحران مصرف انرژی را هنوز باور نداریم، خاطرنشان کرد: گذشتگان ما بهینه‌سازی مصرف انرژی را با تمام وجود لمس کرده و در این خصوص به باور قلبی رسیده‌اند.

مانی‌فر گفت: زمانی که ما در کشورمان مقوله نفت را نداشتم ساختمان‌های ارزشمند ساخته اما در حال حاضر با وجود صنعت نفت به یادگاری‌نویس‌های ساختمان‌های ارزشمند مبدل شدیم.

مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان با بیان اینکه دستاوردهای بشری در مقوله طراحی و مهندسی باعث ایجاد هم‌افزایی‌های مطلوبی در ساخت‌وساز شده است، گفت: در این خصوص ما باید از تکنولوژی‌های پیشرفته استفاده کنیم تا بتوانیم در بهینه‌سازی سوخت روند کاهشی داشته باشیم.

مانی فر با بیان اینکه باید استفاده از نرم‌افزار و دستاوردها در دستور کار قرار بگیرد گفت: امیدوارم این همایش بتواند رویکرد مطلوبی در کاهش مصرف سوخت داشته باشد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی