رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
  • الخميس ۷ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 17 June

هدررفت انرژی از حد و مرز گذشته است
رده‌بندی دیوارها از نظر میزان اتلاف انرژی؛

هدررفت انرژی از حد و مرز گذشته است

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات سبک و عایق ساختمانی با انتقاد از اتلاف انرژی در کشور گفت: در شرایط کنونی اتلاف انرژی در کشور به ‌قدری از حد و مرز گذشته که بی‎توجهی به این موضوع بی‌مبالاتی است.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات سبک و عایق ساختمانی با انتقاد از اتلاف انرژی در کشور گفت: در شرایط کنونی اتلاف انرژی در کشور به ‌قدری از حد و مرز گذشته که بی‎توجهی به این موضوع بی‌مبالاتی است.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از صما، شهریار ظهوری با بیان اینکه در حال حاضر شهرهای کشور نه به واسطه خودروها، بلکه به دلیل مصرف بالا و اتلاف انرژی در ساختمان‎ها بسیار آلوده شده اند، افزود: برای کاهش مصرف انرژی باید استفاده از فناوری‌ها در تمام زمینه‎ها باید توسعه یابد و پیشرفت کند.

وی با بیان اینکه در یک مقطعی دوجداره کردن شیشه‌ها انجام شد و تاثیرخوبی در جلوگیری از اتلاف انرژی داشت افزود: با این حال ما درباره دیوارها و سقف‎ها و یا سیستم موتورخانه‌ها فکری نکرده‌ایم. پس باید تمام اجزای ساختمان شامل پنجره‌ها، دیوارها، کف، موتورخانه و… با هم دیده شود و نمی‎شود فقط روی یک قسمت تمرکز کرد.

ظهوری با بیان اینکه در مقررات ملی ساختمان چارچوب‌ها به درستی تعریف شده است، اظهار کرد: در مباحث ۱۸ و ۱۹ ‌به عایق صوت و انرژی پرداخته شده و چارچوب‌هایی هم در این بخش ها تعریف شده است. ولی تمام عوامل دخیل از جمله تولیدکننده و سازنده باید به این مهم توجه و تلاش کنند تا به‎طور روزافزون از مصالح و تکنولوژی‎های نو استفاده کنند.

وی با اشاره به چالش‎های موجود در حوزه اجرای ساختمان ها که منجر به اتلاف انرژی می‎شود، تصریح کرد: قبل از فرآیند ساخت باید مصالح باکیفیت به‌دست سازندگان برسد. پس ساخت و اجرا صرفا قسمتی از ساخت‎وساز است و قبل از آن، تولیدکنندگان باید محصولات کیفی مطابق با استانداردهای موردنیاز تولید و تحویل سازندگان بدهند.

ظهوری با بیان اینکه در بخش ساخت و ساز ضوابط و تعاریف زیادی ارائه شده اما به واسطه بی‎مبالاتی، درخصوص اجرای آنها دقت نمی‎شود، ادامه داد: برای نمونه مسکن مهر فی‎نفسه طرح بدی نبود، اما باید به درستی روی آن نظارت می‎شد و پیمانکاران خوبی این واحدها را می‌ساختند.

وی با انتقاد از ریزش ساختمان‌ها در زلزله کرمانشاه عنوان کرد: ما در کرمانشاه به دلیل عدم نظارت دقیق مهندسان، با تخریب ساختمان‎ها به ویژه دیوارها مواجه شدیم. درواقع اگرچه در بسیاری از ساختمان‎ها اسکلت فرونریخت، اما دیوارها فروریخت.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات سبک و عایق ساختمانی با بیان اینکه فرآیند ساختمان سازی فقط محدود به اسکلت ساختمان نیست و یک فرآیند کلی را دربرمی گیرد که دیوارها نقش مهمی در این بخش دارند گفت: باید درخصوص نوع دیوارهای کاربردی از منظر عایق و استاندارد بودن دقت شود.

قائم مقام مدیر عامل شرکت آپتوس ایران اظهار کرد: ما در این شرکت پیمانکاری تلاش می کنیم تا در اجرای دیوار ساختمان‌ها مباحث ۱۸ و ۱۹ مقررات ملی ساختمان را اجرایی کنیم.

وی در پایان اعلام کرد: ما در حال تدوین اسنادی در انجمن تولیدکنندگان محصولات سبک و عایق ساختمانی هستیم تا دیوارها را از نظر میزان مصرف انرژی رده‌بندی ‌کنیم. تولید این دیوارها در دستور کار ما قرار گرفته و در زمینه فعالیت های پیمانکاری سعی می‌کنیم تا از تمام بضاعت خود برای اجرای صحیح پروژه‌ها استفاده کنیم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی