رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۶ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 16 June

تحویل سالانه 20 میلیون متر مکعب پساب به پالایشگاه نفت تهران

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: سالانه ۲۰ میلیون متر مکعب پساب تصفیه‌شده به پالایشگاه نفت تهران تحویل می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: سالانه ۲۰ میلیون متر مکعب پساب تصفیه‌شده به پالایشگاه نفت تهران تحویل می‌شود.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از پاون، محمد پرورش مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در گفت و گو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) با اشاره به اینکه سالانه ۲۰ میلیون متر مکعب پساب تصفیه‌شده برابر با استاندارد مصوب سازمان محیط زیست کشور به پالایشگاه نفت تهران تحویل می‌شود، افزود: این کار بر اساس قرارداد سال ۹۴ به مدت ۳۰ سال از زمان آغاز بهره‌برداری با دبی متوسط حدود ۶۰۰ لیتر بر ثانیه خواهد بود.

وی در ادامه بیان داشت: حدود ۳۵۰۰ متر خط انتقال پساب نیز با قطر ۸۰۰ میلی‌متر از محل کانال خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران به پالایشگاه طراحی شده است و در بخش ساخت ایستگاه پمپاژ نیز ساختمان اپراتور ایستگاه، تاسیسات برق و یک دستگاه سانتریفیوژ نصب و عملیاتی شده و ایستگاه پمپاژ نیز به زودی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

پرورش با اشاره به اینکه با اجرای کامل این پروژه به میزان ۶۰ درصد از آب شرب شهری مصرفی در پالایشگاه به شبکه آب شهری بازمی‌گردد و همچنین بخشی از پساب این تصفیه‌خانه به شرکت آب منطقه‌ای فروخته می‌شود تا در اختیار کشاورزان مناطق پایین‌دست قرار گیرد، تصریح کرد: حجم این تحویل نیز بستگی به میزان دبی روزانه تصفیه‌خانه داشته و متغیر است، اما به‌طور میانگین ۳۴۵ هزار متر مکعب در روز خواهد بود.

۲۴ درصد ميزان آب بدون درآمد تهران

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران میزان آب بدون درآمد آبفای استان تهران را ۲۴ درصد ذکر کرد و یاد آورشد: از این میزان حدود ۱۱ درصد هدررفت ظاهری آب است که در محاسبات ما وارد نشده یا شامل انشعاب‌های غیرمجاز، آبیاری فضای سبز و … است.
وی ادامه داد: حدود ۲٫۵ تا ۳ درصد نیز صرف فرآیند تصفیه آب، شامل شست‌وشوی تصفیه‌خانه‌ها و غیره می‌شود و در نهایت، هدررفت واقعی آب ۱۰ درصد در طول ۱۸ هزار کیلومتر شبکه آب است.

پرورش با اشاره به این مطلب که در سال‌های گذشته به ازای هر سال، نیم‌درصد کاهش هدررفت آب داشته‌ایم که روند موفقیت آمیزی بوده است، افزود: برای هر یک‌درصد کاهش هدررفت آب معادل ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است و از آنجا که آب و فاضلاب استان تهران برای این امر اعتبار دولتی دریافت نمی‌کند، انجام این روند بسیار دشوار بوده و همین امر سبب می‌شود که موضوع اقتصاد آب، از اهمیت بیشتری برخوردار باشد.

اقتصاد آب مهم‌ترین چالش آبفای کشور

وی مهم‌ترین چالش صنعت آب و فاضلاب کشور را اقتصاد آب دانست و با بیان اینکه، برای یک متر مکعب آب که معادل ۱۰۰۰ لیتر است کمتر از هزینه یک بطری آب معدنی نیم‌لیتری از مشترکان هزینه دریافت می‌شود گفت: این موضوع سبب می‌شود تا دخل با خرج شرکت آب و فاضلاب با هم متناسب نباشد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران اظهار داشت: باید برای نجات صنعت آب و فاضلاب از وضعیت کنونی و به‌روزکردن تاسیساتش توجه ویژه‌ای به اقتصاد آب داشت، لذا منطقی نیست که در طرح جمع‌آوری فاضلاب برای هر مترمکعب بیش از ۸۰۰ تومان هزینه شود اما تنها ۳۰۰ تومان از مشترک فاضلاب دریافت شود.

اجرای طرح اسکادا در آبفای استان تهران

وی در خصوص اجرای طرح اسکادا با بیان این مطلب که،‌ در سطح جهان تنها ۶ پایتخت وجود دارد که به سمت هوش مصنوعی حرکت کرده‌اند که خوشبختانه در تهران نیز این هوشمندسازی در قالب پروژه اسکادا در حال اجرا است، افزود: در همین خصوص پیشنهادی به معاون اول رئیس‌جمهوری در قالب طرح اسکادا ارایه داده‌ایم که بر اساس آن، تهران به سمت هوش مصنوعی حرکت خواهد کرد که این طرح در قالب فایناس ۱۰۰ میلیون یورویی و با مشارکت ۱۱ شرکت خارجی، قرار است اطلاعات مکانی لوله‌های آب را در اختیار شهرداری قرار دهد.

محمد پرورش ادامه داد: یکی از ویژگی‌های طرح اسکادا این است که تاسیسات سایر دستگاه‌های خدمات‌رسان به تاسیسات و لوله‌های آب آسیبی وارد نکنند و بلعکس، تاسیسات آبرسانی نیز به سایر دستگاه‌های خدمات رسان صدمه نزند.

وی با بیان اینکه هم اکنون حدود ۱۶۰ میلیارد تومان از سازمان‌های دولتی و نظامی طلبکار هستیم گفت: در صورتیکه این مطالبات وصول شود می‌توانیم پروژه‌های عمرانی و خدماتی بیشتری را در تهران انجام داده و خدمات بهتری به مشترکان ارائه دهیم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی