رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

رشد 39 درصدی میزان صادرات صنایع فلزی

مدیرکل دفتر صنایع معدنی فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: پنج میلیون و ۷۸۹ هزار تن محصولات صنایع فلزی در هفت ماه امسال به خارج از کشور صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۹ درصد افزایش یافته است .

مدیرکل دفتر صنایع معدنی فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: پنج میلیون و ۷۸۹ هزار تن محصولات صنایع فلزی در هفت ماه امسال به خارج از کشور صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۹ درصد افزایش یافته است .

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت  ویکی پی جی به نقل از ایرنا، «میکائیل عظیمی» افزود: ارزش صادراتی تولیدات صنایع فلزی در هفت ماه امسال ۲٫۵ میلیارد دلار است که در همسنجی با پارسال (۲٫۳ میلیارد دلار)، هشت درصد رشد نشان می دهد.

وی تصریح کرد: دستیابی به ۴٫۱ میلیارد دلار صادرات محصولات صنایع فلزی تا پایان امسال برنامه ریزی شده است که آمارها حاکی از جلوتر بودن از برنامه است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در این مدت صادرات شمش فلزی سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، از نظر وزنی ۱۲۰ درصد و از نظر ارزشی ۱۱۶ درصد رشد نشان می دهد.

وی با اشاره به محصولات فولادی، گفت: تا پایان مهر ماه امسال ۱۱ میلیون و ۳۱۵ هزار تن از این محصولات تولید شده که در همسنجی با پارسال (۱۰ میلیون و ۲۸۵ هزار تن) ۱۰ درصد رشد را شاهدیم.

عظیمی اظهار داشت: در انواع شمش فولادی، تا پایان مهر ماه ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن صادرات انجام شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (۱۰ میلیون تن) ۱۴ درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای راه اندازی طرح های مختلف زنجیره فولاد در دولت، به رشد تولید آهن اسفنجی در این راستا اشاره کرد که تولید ۱۰٫۵ میلیون تنی هفت ماه پارسال، با ۱۹ درصد رشد به ۱۲٫۵ میلیون تن افزایش یافته است.

کاهش ۳۳ درصدی واردات محصولات فولادی

مدیرکل دفتر صنایع معدنی فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به واردات محصولات فولادی از جمله مفتول صنعتی، ورق در یخچال و … خاطرنشان کرد: در هفت ماه امسال، واردات همه انواع محصولات فلزی با کاهش ۳۳ درصدی از نظر وزنی در همسنجی با پارسال مواجه شد؛ یکی از دلایل اصلی تحقق این مهم موظف کردن شرکت فولاد مبارکه به کاهش صادرات و تامین نیاز داخل بوده است.

عظیمی ادامه داد: در این مدت واردات شمش فولادی (از نظر وزنی) کاهش ۸۳ درصدی و صادرات آن رشد ۱۲۰ درصدی را تجربه کرد.

وی بیان داشت: مقصد عمده صادرات شمش و محصولات فولادی به کشورهای عراق، افغانستان، ترکیه، ترکمنستان، قطر، پاکستان و امارت متحده عربی بوده است، همچنین ورق مقاطع تخت نیز به عراق، امارات، بلژیک، افغانستان، اسپانیا، ارمنستان و عمان صادر شده است.

این مقام مسئول اضافه کرد: با توجه به حفظ استاندارد اسلب فولادی در کشور، در هفت ماه امسال توانستیم این محصول را به ایتالیا و برخی کشورهای اروپایی صادر کنیم.

وی همچنین با اشاره به اقدام های انجام شده در راستای حمایت از زنجیره فولاد در کشور و رفع موانع و مشکلات موجود، ابراز امیدواری کرد در افق ۱۴۰۴ به هدف تولید ۵۵ میلیون تن فولاد دست یابیم.

بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی چهاردهمین فولاد ساز جهان محسوب می شود و پارسال به میزان حدود ۱۸ میلیون تن فولاد خام تولید داشت و با توجه به ظرفیت ۳۰ میلیون تنی کنونی، انتظار می رود امسال بیش از ۲۲ میلیون تن فولاد خام تولید شود.

سال گذشته میزان صادرات فولاد کشور به رقم رکورد گونه بیش از پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تن رسید و پیش بینی می شود امسال به فراتر از ۶ میلیون تن برسد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی