رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

برق خورشیدی در اصفهان
تا سال ۱۴۰۰ صورت می‌گیرد:

برق خورشیدی در اصفهان

رییس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: بر اساس طرح تبدیل اصفهان به شهر خوشیدی، شهرداری باید برنامه‌ای را تنظیم کند که تا سال ۱۴۰۰ حدود ۲۰ مگاوات ظرفیت تولید برق خورشیدی در شهر داشته باشیم.

رییس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: بر اساس طرح تبدیل اصفهان به شهر خوشیدی، شهرداری باید برنامه‌ای را تنظیم کند که تا سال ۱۴۰۰ حدود ۲۰ مگاوات ظرفیت تولید برق خورشیدی در شهر داشته باشیم.

به گزارش گروه انرژی  ویکی پی جی به نقل از اخبار انرژی، کوروش خسروی با بیان اینکه انرژی‌های تجدیدپذیر یکی از منابع جدید خلق ثروت در دنیاست، اظهار کرد: خورشید نیز یکی از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر است که کشور ایران و به ویژه شهر اصفهان به میزان بسیاری از این نعمت برخوردار است.

وی افزود: از حدود ۳ ماه پیش مطالعه‌ای را در مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان شروع کردیم و همکاران در این مرکز به این موضوع ورود پیدا کرده‌اند که به چه میزان از این انرژی خورشیدی در اصفهان استفاده می‌کنیم و به چه میزان شهر بر اثر استفاده نکردن از این انرژی زیان می‌دهد.

رییس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه اصفهانی‌ها سالیانه حدود ۵۳۰ میلیارد تومان هزینه خرید برق و حدود ۳۸۶ میلیارد تومان هزینه برای خرید گاز پرداخت می‌کنند، گفت: همچنین اصفهانی‌ها سالیانه برای گرم کردن آب گرم مورد نیاز خود برای استحمام و شست‌وشو حدود یک میلیون تن CO۲ وارد اتمسفر می‌کنند و بیماری‌های ناشی از آن را خود باید تحمل کنند.

وی با تأکید بر اینکه این موارد اسراف‌هایی است که صورت می‌گیرد و در مقابل آن هیچ نتیجه مثبتی ندارد و ثروتمان نیز از دست می‌رود و انواع بیماری ها، مشکلات و آلودگی هوا را نیز متحمل می‌شویم، ادامه داد: طرح تبدیل اصفهان به شهر خورشیدی با این منظور طراحی شد که شهرداری شرایطی را فراهم کند که شهروندان، سرمایه‌گذاران و سازمان‌های مستقر در شهرداری به سمت استفاده از انرژی‌های خورشیدی حرکت کنند.

خسروی خاطرنشان کرد: انواع مشوّق‌ها، اجبارها، الزامات و فعالیت‌های فرهنگی را پیش‌بینی کردیم که این امر مهم تحقق پیدا کند که یک عدد بسیار کوچک که در حال حاضر اتلاف می‌شود، در سال ۱۴۰۰ از بین نرود.

وی عنوان داشت: بر اساس طرح تبدیل اصفهان به شهر خورشیدی، شهرداری باید برنامه‌ای را تنظیم کند که تا سال ۱۴۰۰ حدود ۲۰ مگاوات ظرفیت تولید برق خورشیدی در شهر داشته باشیم و حدود ۱۰۰ هزار آب‌گرم‌کن خورشیدی در اصفهان کار کنند تا از بخشی از این ضرر و زیان در شهر جلوگیری شود.

رییس مرکز مطالعات و پژوهش های شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه این امر مهم زیرساخت‌های خاصی نیاز ندارد، یادآور شد: ارزان بودن انرژی بزرگ‌ترین مشکلی است که در کل کشور با آن مواجه هستیم و ارزان بودن انرژی سبب می‌شود که مردم به سمت سرمایه‌گذاری در استفاده از برق خورشیدی یا آب‌گرم‌کن خورشیدی نمی‌روند.

وی در ادامه بیان داشت: اگر تا حدودی قیمت انرژی در کشور ایران منطقی‌تر بود، به این میزان شاهد اتلاف و اسراف منابع نبودیم و قیمت‌های مناسب بزرگ‌ترین زیرساختی است که وجود ندارد و در حال حاضر وزارت نیرو به تحقق این امر مهم علاقه‌مند است از نظر فرهنگ‌سازی، دسترسی به انرژی خورشیدی و از نظر همت اصفهانی‌ها به استفاده از منابع ارزان قیمت با آسیب ناچیز زیست‌محیطی زمینه‌های تبدیل اصفهان به شهر خورشیدی وجود دارد.

رییس مرکز مطالعات و پژوهش های شورای اسلامی شهر اصفهان در پایان تأکید کرد: قیمت‌های نامناسب انرژی در کشور مشکل اصلی است که ناچار هستیم با مشوّق‌ها و انجام کارهای فرهنگی این نقیصه را جبران کنیم و به سمت استفاده از انرژی‌های خورشیدی حرکت کنیم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی