رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۷ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 19 April

کمبود گاز چین در فصل سرما

تلاش چین برای پاکسازی محیط زیست، تبعات ناخواسته‌ای را به دنبال داشته و به کمبود گاز برخی از مناطق در روزهای سرد زمستان منجر می‌شود.

تلاش چین برای پاکسازی محیط زیست، تبعات ناخواسته‌ای را به دنبال داشته و به کمبود گاز برخی از مناطق در روزهای سرد زمستان منجر می‌شود.

به گزارش گروه انرژی  ویکی پی جی به نقل از ایسنا، پکن برای مقابله با آلودگی امسال تدابیر سخت گیرانه‌ای را به اجرا گذاشته که استفاده از زغال سنگ را برای گرمایش صنعتی و مسکونی محدود کرده و تقاضا برای گاز را که گزینه پاک‌تری به شمار می‌رود، افزایش داده است.

با وجود اشباع عرضه گاز طبیعی در بازار جهانی به دلیل پروژه‌های عظیمی که راه اندازی شده‌اند، محدودیت‌های زیرساخت مانند روند کند ساخت خط لوله در داخل چین، استفاده از گاز در این کشور را محدود کرده است.

به گفته ونگ وانگ، مشاور ارشد شرکت وود مک‌کنزی در بخش گاز و LNG چین، تحلیل تعادل عرضه و تقاضای چین نشان می‌دهد که می‌توان از کمبود عرضه تا حد زیادی اجتناب کرد به شرطی که همه منابع عرضه و زیرساخت با حداکثر ظرفیت فعالیت کنند با این‌همه اگر یخبندان روی دهد، کمبود روزانه گاز مطمئنا اجتناب ناپذیر خواهد بود.

کمبود گاز در استان‌های شمالی چین که به گرمایش مرکزی تامین شده از سوی دولت متکی هستند شدید خواهد بود و این مسئله نارضایتی را در میان ساکنان برانگیخته است.

به گفته مشاور وود مک کنزی، اگرچه واردات LNG راه‌کار مقبولی است اما توان مالی نیز مسئله مهمی محسوب میشود.

 قیمت LNG در چین به بالاترین میزان از سال ۲۰۱۱ تاکنون صعود کرده است. این در حالیست که تولید گاز طبیعی داخلی ۹.۷ درصد در ۱۰ ماه نخست امسال رشد کرده است. واردات از طریق خط لوله از صادرکنندگان آسیای مرکزی نیز ۵.۹ درصد در ۱۰ ماه نخست سال ۲۰۱۷ افزایش داشته است. واردات LNG طی این مدت تقریبا ۵۰ درصد افزایش یافت.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، پیامد سیاسی و اجتماعی کمبود گاز، واکنش مقامات را بدنبال داشته است و کمیسیون اصلاحات و توسعه ملی چین به شرکت‌های فعال در این بازار هشدار داده قیمت‌ها را ثابت نگه داشته و نسبت به تامین مناسب اطمینان حاصل کنند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی