رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۷ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 19 April

مجلس اجازه دخالت در بافت فرسوده را به دولت بدهد

سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران به لزوم دخالت دولت در احیای بافت فرسوده اذعان کرد و از مجلس خواست که مجوز این دخالت را به دولت بدهد.

سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران به لزوم دخالت دولت در احیای بافت فرسوده اذعان کرد و از مجلس خواست که مجوز این دخالت را به دولت بدهد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، هوشنگ عشایری در نشست مشترک کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و مدیران شهری مشهد در خصوص چالش ها و راهکارهای اجرای طرح های بهسازی و نوسازی بافت های ناکارآمد این شهر اظهارداشت: توجه ویژه مقام معظم رهبری و مسئولان نظام به حل معضلات و مسائل بافت های فرسوده و حاشیه شهرها به ویژه در شهرهای مذهبی و به طور خاص در مشهد مقدس، دغدغه مندی بیشتر سایر مسئولان ذی ربط را می طلبد که حضور اعضای کمیسیون عمران مجلس و دیگر مسئولان مرتبط در این جلسه مؤید همین موضوع است.

وی با بیان اینکه محلات ناکارآمد شهری، صد و چهل و یک هکتار از مجموع ۵۴۳ شهر با جمعیت بالای ۵۰ هزارنفر را شامل می شوند و مجموعا بالغ بر ۱۹ میلیون نفر از جمعیت کشور را در برگرفته اند تصریح کرد: باید با بهره گیری از توان و ظرفیت شهروندان و بخش خصوصی پیرامون اقدامات اثربخش در جهت اصلاح این محلات صورت پذیرد.

سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران افزود: برای بهبود وضعیت زندگی شهروندان ساکن در ۱۳۳۴ محله موجود درسطح کشورچه در حوزه کالبدی و سخت افزاری و چه از منظر نرم افزاری، اجتماعی و اقتصادی، در برنامه ششم قوانین و مقرراتی وضع شده که طبق پیش بینی ما برای تحقق آن ها تا سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۳۳ هزار میلیارد تومان منابع مالی مورد نیاز است.

وی با تأکید بر اینکه توان بخش خصوصی یا شهرداری ها و یا دولت هیچ یک به تنهایی برای اجرای این پروژه ها کافی نیست گفت: اگر سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی جدید با میانگین ۸۵ مترمربع در این فضا ساخته شود، شاهد بالغ بر ۴۸ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان بازگشت سرمایه خواهیم بود.

عشایری ادامه داد: این میزان تنها ۴۰ درصد از منابع خواهد بود و برای تأمین بخش دیگر آن می توان از ۳۰ درصد توان شهرداری ها و ۳۰ درصد دخالت مؤثر دولت بهره گرفت.

این مقام مسوول در وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: وقتی صحبت از دخالت دولت ها به میان می آید باید الزام و اجازه قانونی به دستگاه های دولتی داده شود تا بخشی از فعالیت های حوزه خود را به منظور اصلاح زیرساخت بافت های ناکارآمد به این سمت سوق دهند که مساعدت ویژه مجلس را می طلبد.

وی با توجه به مصوبه جدید شورای عالی معماری و شهرسازی در خصوص طرح بهسازی و نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی که نارضایتی مسئولان و مدیران شهری مشهد را در پی داشته خاطرنشان کرد: این مصوبه به منظور احقاق حقوق مکتسبه شهروندان حاصل از اجرای این طرح بود که در این رابطه جلسات متعددی با متخصصان امر در کمیسیون عمران مجلس داشته ایم و به زودی جلسه ویژه ای با حضور وزیر راه و شهرسازی، استاندار خراسان رضوی و مدیران شهری مشهد در جهت حل مشکلات آن خواهیم داشت که امیدواریم نتایج خوبی به دنبال داشته باشد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی