رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۶ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 16 June

حمله به نظام‌مهندسی غیرمنصانه بود
رییس کمیسیون عمران مجلس:

حمله به نظام‌ مهندسی غیرمنصانه بود

رییس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه موضع گیری های اخیر نماینده خمین درباره سازمان نظام مهندسی سبب تضیف جامعه مهندسی می شود درعین حال ازتشکیل یک کارگروه تخصصی درکمیسیون متبوعش به منظور بررسی کارشناسی و ارزیابی فنی علت تخریب ساختمان بیمارستان سرپل ذهاب خبرداد و تاکید کرد: مجلس برنامه‌ای برای استیضاح وزیر راه ندارد و از مجاری بررسی‌ها فنی و نیز طرح سوال، مسائل را پیگیری خواهد کرد.

رییس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه موضع گیری های اخیر نماینده خمین درباره سازمان نظام‌ مهندسی سبب تضیف جامعه مهندسی می شود درعین حال ازتشکیل یک کارگروه تخصصی درکمیسیون متبوعش به منظور بررسی کارشناسی و ارزیابی فنی علت تخریب ساختمان بیمارستان سرپل ذهاب خبرداد و تاکید کرد: مجلس برنامه‌ای برای استیضاح وزیر راه ندارد و از مجاری بررسی‌ها فنی و نیز طرح سوال، مسائل را پیگیری خواهد کرد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از صما، احمدرضا رضایی‌کوچی ضمن بیان مطلب فوق با غیرمنصفانه خواندن اظهارات اخیر نماینده خمین درباره سازمان‌های نظام‌ مهندسی ساختمان گفت: نمایندگان مجلس باید در بیان مواضع خود جانب انصاف را رعایت کنند و از ارایه اظهارت افراط و تفریط گونه پرهیزکنند.

وی بی اطلاعی درباره سهم مسوولیت های عوامل اجرایی صنعت ساختمان را عامل ارائه اظهار نظرهای غیرکارشناسی ازسوی برخی از افراد قلمداد کرد وگفت: قاطبه مهندسان جزء اقشار فرهیخته کشور هستند و طرح اتهاماتی نظیر فاسد بودن این سازمان و… منصفانه نیست.

رییس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه جامعه ۴۰۰ هزار نفری مهندسان جزء سرمایه های ملی هستند درعین حال تخریب نظام مهندسی را سبب تضعیف جایگاه حرفه ای مهندسان ارزیابی کرد وگفت: به جای تضعیف پایگاه مهندسان در کشور، لازم است شرایطی فراهم شود که ازظرفیت‌های این صنف استفاده بهینه شود.

رضایی کوچی با تاکید براینکه طرح بازنگری قانون نظام‌ مهندسی از جمله اقدامات مجلس برای افزایش ارتقای حرفه ای مهندسان است درعین حال برضرورت بهره گیری از پتانسیل مهندسان به منظور صدور خدمات مهندسی نیز تاکید کرد وگفت: باید ازظرفیت‌های موجود در جامعه مهندسی برای توسعه صدورخدمات فنی مهندسی بهره گیریم به طوری که با استفاده حداکثری از توان فنی واجرایی مهندسان، زمینه حضور آنها را درعرصه های بین المللی فراهم کنیم.

رییس کمیسیون عمران مجلس همچنین یادآورشد: درصورتی که زیرساخت‌های لازم برای تولید بهینه مسکن فراهم شود، جامعه مهندسی قادر خواهد شد که تولید مسکن را به سمت استانداردهای جهانی سوق دهد که ماحصل آن ساخت واحدهای ایمن و مقاوم در برابر زلزله که در بردارنده تامین رفاه برای بهره برداران است خواهد بود.

این نماینده مجلس درادامه اظهارات خود پاسخگو نبودن حلقه های مرتبط با تولید مسکن دربرابر محصول ساخته شده را ازچالش های اصلی صنعت ساختمان دانست و گفت: متاسفانه شفاف نبودن تکالیف و سهم مسئولیت های عوامل اجرایی و متولیان ساخت وساز سبب شده است که هیچ پاسخگوی مشخصی دراین صنعت وجود نداشته باشد.

وی تصریح کرد: ماحصل ابهام در میزان حد وحدود مسئولیت ها درصنعت ساختمان باعث شده است که در پروسه مقصریابی، اولین انگشت اتهام به سمت مهندسان نشانه رود، این درحالی است که عناصر متعددی در بروز مشکلات صنعت ساختمان دخیل هستند.

رییس کمیسیون عمران مجلس درادامه اظهارات خود همچنین برضرورت تصحیح چرخه معیوب ساخت وساز که سبب شده پاسخگویی ازاین عرصه به کنار رود تاکید کرد و افزود: با تصحیح و بازنگری فرایندهای مرتبط با ساخت وساز،امکان پاسخگو بودن همه عوامل اجرایی فراهم می شود.

رضایی کوچی برلزوم اجرایی شدن بیمه مسئولیت در ساختمان‌ها تاکید کرد و گفت: اگرساخت وسازها به شکل کیفی ساخته شود و ساختمان‌ها توسط مجریان ذی صلاح تولید شوند در این صورت شرکت‌های بیمه نیز جرات می‌کنند که نسبت به بیمه واحدهای مسکونی اقدام کنند.

رییس کمیسیون عمران مجلس درادامه اظهارات خود همچنین درباره زلزله کرمانشاه ونیز ریزش بیمارستان پل ذهاب نیز گفت: کمیسیون عمران کمیته ای فنی برای مقصریابی بیمارستان تخریب شده سرپل ذهاب تشکیل داده است واگر چه پیمانکار این پروژه اخیرا دستگیرشده است ، اما این تیم به دنبال آن است که به صورت فنی و کارشناسی موضوع را بررسی کند.

وی درباره زمزمه هایی استیضاح عباس آخوندی نیزگفت: به هیچ وجه طرح استیضاح وزیر راه در دستور کار مجلس نیست و به دنبال آن هستیم که به صورت فنی وکارشناسی موضوع تخریب بیمارستان سرپل ذهاب را بررسی کنیم و تاکنون چندین بار معاون وزیر راه به مجلس آمده و توضیحات خود را ارائه داده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی