رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 23 June

آبفا به فکر مدول های دیگر تصفیه خانه شیراز باشند

به دلیل افزایش حجم آب مصرفی در شیراز به واسطه افزایش جمعیت و توریست در این استان، اجرای مدول های بعدی تصفیه خانه از اولویت های آبفای شیراز بوده و جزو مزیت هایی است که بایستی عملیاتی گردد چرا که دو مدول در حال اجرای تصفیه خانه شماره ۲ تنها ۱۰۰ هزار مترمکعب آب وارد چرخه می کند.

به دلیل افزایش حجم آب مصرفی در شیراز به واسطه افزایش جمعیت و توریست در این استان، اجرای مدول های بعدی تصفیه خانه از اولویت های آبفای شیراز بوده و جزو مزیت هایی است که بایستی عملیاتی شود چرا که دو مدول در حال اجرای تصفیه خانه شماره ۲ تنها ۱۰۰ هزار مترمکعب آب وارد چرخه می کند.
به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از زیست آنلاین، شهرام لیلابی  سرپرست پروژه تصفیه خانه شماره ۲ شیراز در گفتگو با زیست آنلاین گفت: وقفه ۳٫۵ ساله ایجاد شده در این طرح ناشی از تحریم ها و عدم انتقال پول بود.
وی ادامه داد: این وقفه و تحریم ها سبب نشد تجهیزات جایگزین گردیده یا در کیفیت تجهیزات استفاده شده در پروژه تفاوتی ایجاد شود بلکه این وقفه در زمان اجرای طرح تاثیر گذاشت.
بنابراین بخش بزرگی از تاخیرها در اجرای پروژه به دلیل عدم تامین قطعات آن و عدم تجهیز کارگاه و سایت بخاطر مشکل کارفرما در انتقال پول و مطالبات به یورو و دلار بوده است و بخشی از مشکل هم ناشی از ورود تجهیزات به سایت به دلیل تحریم ها بود. البته اکنون این مشکل مرتفع شده و شاهد ورود ۹۴ درصدی تجهیزات به پروژه هستیم.
لیلابی درخصوص تجهیزات و منشا تامین آنها اظهار داشت: تجهیزات از بهترین تامین کنندگان اروپایی خریداری شده است.
وی درباره پیمانکار این طرح نیز به زیست آنلاین گفت: پروژه از ابتدا در دست گروه مشارکت، گروه ژیان و واتک واباگ اتریش بود.
شرکت واتک واباگ تامین کننده تجهیزات پروژه و ژیان سازنده و نصاب تجهیزات است.
در پاسخ به این سوال که سازمان محیط زیست این پروژه را محیط زیستی می داند یا خیر؟ گفت: در مجموع تا زمانی که محیط زیست خروجی پروژه به ویژه پروژه های تصفیه خانه و آب تولیدی را مورد آزمایش قرار ندهد، نمی توانند محیط زیستی بودن پروژه ها را تایید نمایند اما به عنوان مجری می توانم به جرات بگویم این طرح محیط زیستی است و کیفیت آب خروجی بالاست.
از سوی دیگر چون قرار بود از ابتدا وام بانک جهانی گرفته شود درنتیجه مجوز محیط زیستی برای این پروژه اخذ شد چراکه برای ساخت تجهیزات چنین پروژه هایی این مجوزها مورد نیاز است.
وی تصریح کرد: درمجموع با حجم گسترده ورودی فاضلاب که وارد این سازه و پروژه می شود، باید گفت قطعا این پروژه توجیه زیست محیطی نیز دارد.
لیلابی در باره مزیت های نسبی این طرح نسبت به سایر تصفیه خانه های موجود گفت: هر تصفیه خانه بسته به موقعیت مکانی و فاضلاب ورودی به آن، تاسیسات و طرح آن متفاوت است این تصفیه خانه، طرح کوچک شده تصفیه خانه جنوب تهران است البته یکسری مزیت ها نسبت به این طرح هم دارد و آن بروز بودن سیستم ها و تجهیزات و حتی امکانات جدیدی نظیر سیستم منعقدکننده در آن است.

سیستم منعقدکننده سبب شده ابعاد سازه کوچک تر شود و در نتیجه سرعت تصفیه فاضلاب بالا رود. همچنین در گندزدایی از سیستم یو وی استفاده شده است تا تمام باکتری ها در حد ممکن از فاضلاب گرفته شده و وارد محیط گرددوی تاکید کرد: فاضلاب ها درمجموع آلوده اند اما در این تصفیه خانه به واسطه سیستم یو وی تعبیه شده در آن آب میکروب زدایی شده وآب خروجی حتی قابل استفاده در بخش کشاورزی و صنعت هستند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی