رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

رشد نسبی قیمت فولاد در دنیا
نگاهی به بازار جهانی فلزات گران‌بها؛

رشد نسبی قیمت فولاد در دنیا

هفته گذشته فعالیت بازار واردات سنگ‌آهن در چین رونق داشت که ناشی از حاشیه سود مطلوب فولادسازی در این کشور بوده است. قیمت فولاد در چین صعودی بود به ویژه در بخش ساخت‌و‌ساز محدودیت عرضه و رشد تقاضا قیمت را بالاتر برده است.

هفته گذشته فعالیت بازار واردات سنگ‌آهن در چین رونق داشت که ناشی از حاشیه سود مطلوب فولادسازی در این کشور بوده است. قیمت فولاد در چین صعودی بود به ویژه در بخش ساخت‌و‌ساز محدودیت عرضه و رشد تقاضا قیمت را بالاتر برده است.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت  ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، قیمت سنگ‌آهن وارداتی نوساناتی داشت و نهایتا آخر هفته به ۸۰/ ۶۸ دلار در هر تن (خشک سی‌اف‌آر) رسید، در حالی که هفته قبل را در ۶۸ دلار به پایان برده بود.

کارشناسان معتقدند در کوتاه‌مدت تاثیر مثبت بازار فولاد بر قیمت سنگ‌آهن ادامه خواهد داشت. ولی برای درازمدت تا ۳ ماه آینده قیمت این ماده اولیه به ۶۰ دلار بر‌می‌گردد و طی یک سال آینده ۵۰دلار هم خواهد شد، چرا‌که عرضه جهانی سنگ‌آهن صعودی است. هفته گذشته در بازار واردات ترکیه قیمت قراضه صعودی بود و قراضه سنگین خلوص ۲۰-۸۰ از ۳۱۸ دلار هفته قبل به ۳۳۰ دلار در هر تن (سی‌اف‌آر) رسید.

افزایش خریدها برای رفع نیاز ژانویه و از طرفی پیش‌بینی رشد قیمت قراضه در بازار داخلی آمریکا قیمت‌های بازار ترکیه را بالا نگه داشته است. این روند صعودی در زمستان موضوعی طبیعی است چون عرضه هم محدود می‌شود.

قیمت قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز ۵ تا ۱۰ دلار نسبت به هفته قبل بالا رفته و ۳۳۵ تا ۳۳۷ دلار در هر تن (سی‌اف‌آر جنوب شرق آسیا) شد. این در حالی است که در بازار داخلی ژاپن نیز تقاضای فصلی ساخت و ساز بالاست و بازار قراضه هم رونق دارد.

در عین حال در هفته‌ای که گذشت رونق بازار قراضه و رشد تقاضای بیلت در بازارهای مختلف قیمت آن را بالا برد. قیمت بیلت در چین صعودی بود و از ۵۷۶ دلار در اوایل هفته به ۵۸۴ دلار در هر تن (درب انبار) رسید. کاهش تولید در استان هبی عرضه را محدود کرده و همین امر قیمت‌ها را بالا برده است. بیلت صادراتی سی‌آی‌اس نیز از ۴۶۷ تا ۴۷۳ دلار در آخر هفته ماقبل به ۴۷۰ تا ۴۷۵ دلار در هر تن فوب هم رسید.

برخی برای معاملات بعدی به دنبال فروش در ۴۸۰ تا ۴۸۵ دلار هم بودند. در خاور دور بیلت سی‌آی‌اس بازار فعالی داشت و قیمت ۵ تا ۱۰ دلار رشد داشته و ۴۷۰ تا ۴۸۵ دلار در هر تن فوب معادل ۴۹۰ تا ۵۰۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر شد.

در ترکیه هم در ۴۷۵ تا ۴۸۵ دلار معامله شد.با این حال میلگرد صادراتی ترکیه هفته گذشته حدود ۵ دلار رشد داشته و ۵۲۵ تا ۵۳۵ دلار در هر تن فوب شد؛ البته خریدارها همچون یک هفته قبل در بیشتر از ۵۱۰ دلار در هر تن فوب حاضر به معامله نبودند. در بازار داخلی ترکیه نیز قیمت از ۵۲۵ دلار در دو هفته قبل به ۵۴۷ تا ۵۶۰ دلار در هر تن درب انبار رسید. میلگرد صادراتی چین نیز حدود ۵۳۰ دلار در هر تن فوب بود. میلگرد صادراتی سی‌آی‌اس نیز در ۵۱۰ دلار هر تن فوب در ثبات بود.

این گزارش می‌افزاید در بازار ورق گرم صادراتی، چین هفته گذشته را در ۵۶۰ تا ۵۷۵ دلار در هر تن فوب به پایان برد، ولی فعالیت زیادی نداشت چون قیمت سایر رقبا رقابتی‌تر است، ولی در بازار داخلی این کشور قیمت ورق تا ۶ دلار رشد داشته است. ورق گرم صادراتی سی‌آی‌اس نیز در ۵۲۰ تا ۵۳۰ دلار ثبات داشت ولی خریدارها به دنبال تخفیف بیشتر بودند.

در بازار داخلی ترکیه ورق گرم ۵۵۰ تا ۵۶۰ دلار در هر تن (درب کارخانه) بود و ثبات داشت. عرضه‌کننده‌ها سعی داشتند از دادن تخفیف‌های بزرگ اجتناب کنند.

البته خریدارها اغلب به دنبال ۵۴۵ دلار هستند. ورق گرم صادراتی ترکیه ۵۶۰ تا ۵۶۵ دلار است، در حالی که هفته قبل ۵۵۵ تا ۵۵۸ دلار بود.

در بازار واردات ورق در ترکیه نیز ورق گرم سی‌آی‌اس ۵۳۵ تا ۵۴۰ دلار هر تن سی‌اف‌آر شنیده شد.

در بازار شمال اروپا ورق گرم هفته گذشته را در ۵۳۲ یورو هر تن درب کارخانه به پایان برد که حدود ۲ یورو افت داشت. از طرفی در بازار داخلی آمریکا ورق گرم تا ۹ دلار بالا رفته و ۶۲۹ دلار هر شورت تن درب کارخانه شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی