رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 22 June

راهکار تامین اعتبار برای بهینه‌سازی انرژی در ساختمان‌ها
مدیر کل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان:

راهکار تامین اعتبار برای بهینه‌سازی انرژی در ساختمان‌ها

مدیر کل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان درخصوص انتقادات وارد به متولی‌گری وزارتخانه ها و سازمان های متعدد در حوزه انرژی گفت: تعدد نهادها و وزارتخانه های متعدد در بخش انرژی مسئله‎ساز نیست، مسئله این است که ما هنوز باور نکرده‌ایم بحرانی به نام بحران انرژی وجود دارد.

مدیر کل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان درخصوص انتقادات وارد به متولی‌گری وزارتخانه ها و سازمان های متعدد در حوزه انرژی گفت: تعدد نهادها و وزارتخانه های متعدد در بخش انرژی مسئله‎ساز نیست، مسئله این است که ما هنوز باور نکرده‌ایم بحرانی به نام بحران انرژی وجود دارد.
به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از صما، حامد مانی فر با بیان این مطلب افزود: موضوع این است که ما هنوز جایگزین برای انرژی‎های فسیلی پیدا نکرده‌ایم و از انرژی‌های تجدیدپذیر بهره‎ای نبرده‎ایم و به همین دلیل محیط‌زیست را با چالش مواجه می‎کنیم. به طوری که با تولید مستمر گازهای گلخانه‌ای، دمای زمین را به‌طور مرتب افزایش می‎دهیم و آلاینده‎های متعددی را به واسطه مصرف انرژی به سمت محیط‌‎زیست روانه می‎کنیم.

وی تاکید کرد: اعتقادی به این موضوع ندارم که چون تعداد نهادهای فعال در حوزه انرژی زیاد است، پس نمی‎توان کاری انجام داد. درواقع ما هنوز به این باور نرسیده‎ایم که برای کاهش مصرف سوخت های فسیلی اقدامی بکنیم.

مانی فر با اشاره به اینکه نهادهایی مثل وزارت نفت، نیرو، راه و شهرسازی و… خود دست‎اندرکار بخش انرژی هستند گفت: هر کدام از این نهادها به نحوی در حوزه انرژی دست دارند. برخی از آنها تولیدکننده انرژی و بعضی دیگر هم مصرف‎کننده انرژی هستند. بنابراین ایرادی به فعالیت آنها وارد نیست.

این مسئول ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی به دلیل سیاست‏گذاری‎هایی که برای تولید یک ساختمان می‏کند، طبیعتا باید در بخش مصرف انرژی مراقبت‎های لازم را انجام دهد و دستورالعمل‌های لازم را بنویسد. وزارتخانه‌های نفت و نیرو هم به عنوان تامین‎کنندگان انرژی، باید در این حوزه ورود کنند. جالب اینجاست که حتی باوجود تعدد این نهادها هنوز به باور درستی در بخش انرژی نرسیده‎ایم و لذا این موضوع چندان مشکل‎ساز نیست.

وی افزود: هرچند ما هنوز نتوانسته باشیم به سیاست‎های واحدی برای این موضوع برسیم، ولی یکی از مهم‎ترین مسائل، ترویج و آموزش مصرف صحیح انرژی است که عملیاتی نشده است. از طرفی هم انرژی همچنان به‎قدری ارزان است که صرفه‎جویی در مصرف آن، تاثیر زیادی در سبد هزینه‎های زندگی مردم ندارد.

منابع مالی موردنیاز برای بهینه‌سازی انرژی در ساختمان‌ها

مدیر کل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان همچنین در پاسخ به اینکه منابع مالی مورد نیاز برای بهینه سازی انرژی در ساختمان ها چگونه باید تامین شود، بر ضرورت اصلاح نظام ساخت‎‎وساز در کشور تاکید کرد و گفت: هر فردی که ساخت‎وساز انجام می‌دهد، باید تلاش کند که از مصالح استاندارد و روش‎های مناسب برای ساخت‎وساز استفاده کند که همه این موارد در دستورالعمل‌ها و مباحث مقررات ملی ساختمان وجود دارد و در این بخش نمی‎شود منابع مالی خاصی برای بحث انرژی پیش‌بینی کرد.

وی در ادامه سخنان خود افزود: اما اگر منظور ایجاد مشوق‌هایی برای این امر مدنظر است، مسلما پیش بینی مشوق‌هایی برای بهینه‌سازی انرژی بسیار موثر است و این مشوق‎ها بعضا باید تشویقی و یا از جنس بازدارنده که به قیمت حامل‎های انرژی برمی‎گردد، باشد.

مانی فر تشریح کرد: یعنی ما اگر مصرف متوسط انرژی برای یک مترمربع ساختمان را در اقلیم‎های مختلف در نظر بگیریم و بعد به کسانی که کمتر از آن مصرف می‎کنند، سوبسیدهایی ارائه کنیم، طبیعتا این رویه تشویق مناسبی برای مصرف‎کننده خواهد بود. از طرفی هم باید ساختمان‌ها را به سمتی ببریم که خود تولیدکننده انرژی باشند و طبیعتا آن انرژی را هم باید خریداری کنیم.

وی با ارائه یک مثال اظهار داشت: در حال حاضر در بسیاری از کشورها ساختمان‎ها به جای اینکه لامپ را روشن کنند، خاموش می‎کنند. چون از طریق خاموش کردن لامپ‌ها آن مقدار انرژی را که قرار است مصرف کنند، وارد شبکه کرده و از این راه درآمدی را برای خود ایجاد می‌کنند.

مانی فر در پایان خاطرنشان کرد: این گونه اقدامات دشوار نیست و بیشتر نیازمند فرهنگ‌سازی، معرفی و ورود تکنولوژی‌های جدید به این عرصه و همچنین یک اقدام و عمل مناسب برای این امر است.

یادآور می‌‍شود سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه‌سازی انرژی با همکاری سه‌جانبه مجتمع رسانه‌ای راه و ساختمان ،سازمان نظام‌مهندسی کشور و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ۲۰ و ۲۱ آذرماه در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار خواهد شد .

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی