رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

تغییرات جهانی در حوزه فولاد در راه است

سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی (OECD) اخیرا اظهار کرده مازاد ظرفیت تولید یک مشکل جهانی و بین‌المللی برای صنعت فولاد است. دو سال اخیر چین در این راستا تولید را پایین آورده تا به صنعت فولاد دنیا و سایر صنایع کمک کند تا از بحران ناشی از مازاد ظرفیت تولید خارج شوند.

سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی (OECD) اخیرا اظهار کرده مازاد ظرفیت تولید یک مشکل جهانی و بین‌المللی برای صنعت فولاد است. دو سال اخیر چین در این راستا تولید را پایین آورده تا به صنعت فولاد دنیا و سایر صنایع کمک کند تا از بحران ناشی از مازاد ظرفیت تولید خارج شوند.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت  ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، در آینده همه کشورها باید به گسترش روابط و همکاری در این زمینه ادامه دهند تا با چالش مازاد جهانی ظرفیت تولید مقابله کنند. با تداوم چنین روابطی مطمئنا عرضه و تقاضا به توازن بهتری خواهد رسید.

در این رابطه باید گفت موضوع «مازاد عرضه فولاد» در چین به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کننده و صادر‌کننده‌های سنگ‌آهن و فولاد در سطح جهانی تبدیل به دغدغه‌ای مهم در کنار مساله «کاهش ظرفیت تولید فولاد» شده است؛

مساله مازاد عرضه فولاد در شرایطی مطرح می‌شود که چین در یک دوره سه ساله به تدریج در پی کاهش ظرفیت تولید فولاد بوده، موضوعی که برای چین جزو اولویت‌های مهم شده است، ‌چرا که مساله آلودگی‌های محیط زیستی در این کشور به تولید سنگ‌آهن و فولاد گره خورده است، این در حالی است که قبل از این در جلسه سالانه انجمن آهن و فولاد مطرح شده بود که اهداف تعیین شده برنامه پنج ساله برای کاهش ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تن ظرفیت مازاد تولید فولاد در چین در کمتر از ۲ سال محقق شده است. این در حالی است که شاهد تغییر در موازنه‌های تجاری فولاد نیز در بازارهای جهانی هستیم.

در تازه‌ترین اخباری که مرکز فولاد ایران منتشر کرده در اکتبر سال جاری آمریکا ۵۲ هزار و ۵۹۰ تن فولاد از چین وارد کرده که تقریبا پایین‌ترین سطح از فوریه ۲۰۱۱ تاکنون بوده است.

آمار واردات فولاد سال گذشته و امسال آمریکا از چین پایین‌ترین آمار ثبت شده مجموع دوساله از سال ۲۰۰۲ تاکنون بوده است. بر اساس این گزارش این روند نزولی از زمان ریاست جمهوری اوباما آغاز شد که تعرفه‌هایی برای واردات از چین وضع شد.

آمریکا چین را متهم کرده که به دامپینگ فولاد در آمریکا می‌پردازد تا مشکل مازاد عرضه خود را رفع کند. اوایل امسال نیز ترامپ واردات فولاد را مورد بررسی قرار داد تا تعرفه واردات فولاد ضدآب از چین به این کشور از ۶۳ درصد به ۱۹۰ درصد افزایش یابد. آمریکا چین را متهم کرده که به‌طور عمد قیمت فولاد را با هدف فشار بر تولید‌کنندگان آمریکایی پایین نگه داشته است. همان موقع معاون امور بررسی و اصلاح تجارت وزارت اقتصاد چین در پی این اقدامات دولت آمریکا گفت: پکن نسبت به افزایش تعرفه گمرکی واردات فولاد به آمریکا ناامید شده است.

وانگ هجونگ ادامه داد: چین نسبت به اصرار آمریکا برای اعمال تعرفه گمرکی بالا علیه فولاد چین واقعا ناامید است و خواستار بررسی اقدامات غیرعادلانه آمریکا در تحقیق در مورد اتهامات وارده به چین است.

در این بین اما بررسی‌ها نشان می‌دهند انتظار می‌رود بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ ظرفیت تولید جهانی فولاد تا ۴۰ میلیون تن افزایش یابد و از این رقم حدود ۲۳ میلیون تن متعلق به خاور‌میانه خواهد بود.

در نیمه نخست سال ۲۰۱۷ ظرفیت جهانی تولید فولاد ۳۶/ ۲ میلیون تن رشد داشت که ۶/ ۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت کرد. در این بین مناطقی چون خاور‌میانه، آمریکای جنوبی، حوزه یورو و سایر کشورهای اروپایی نیز رشد چشمگیری در تولید فولاد خود ثبت کردند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی